הדברים שנשא יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ בהצהרתו אמש (שבת) הציבו לרה"מ בנימין נתניהו ולממשלה כולה אולטימטום: אם לא יחול שינוי בתוכניות הפעולה ובאופן קבלת ההחלטות במלחמה עד 8.6 - המחנה הממלכתי תפרוש מהממשלה. גנץ אומנם ציין את 8.6 כמועד פרישה אפשרי, אבל האם זה יביא לפירוק הממשלה? אלו התרחישים

תרחיש אחד עוסק בכך שמתקבלת "תוכנית פעולה חדשה" לפי דרישת גנץ. יו"ר המחנה הממלכתי הציג שש נקודות שלדבריו חייבות להתקיים, ובהן החזרת החטופים, מיטוט שלטון חמאס, פירוז הרצועה, הקמת מנהלת בינ"ל לניהול אזרחי של הרצועה ואימוץ מתווה לשירות.

 הצהרת גנץ: סיקור N12

בהנחה שחל שינוי בפעולות הממשלה ביעדים שהציג גנץ עד 8.6, הוא עשוי להישאר בממשלה ובמקרה כזה נתניהו עשוי לשרוד את כנס הקיץ שאורכו כחודשיים ואפילו צפוי לשרוד לפחות עד 2025. הסיבה למועד רחוק כל כך היא שאחרי כנס קיץ הכנסת יוצאת לפגרה עד המושב הבא שיתכנס בסוף חודש אוקטובר, אחרי החגים.

ישיבת הממשלה, יחד עם גדעון סער (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
ישיבת הממשלה, ינואר 2024 | צילום: קובי גדעון , לע"מ

מרגע כינוס הכנסת במושב הבא, היא תוכל להעלות הצעה לפיזורה. מרגע הפיזור, לוקחים לפחות שלושה חודשים עד שמתקיימות בחירות חדשות לכנסת, כך שמועד אפשרי להקמת ממשלה חדשה, לא יקרה לפני תחילת 2025.

תרחיש נוסף שעשוי לקרות הוא שאירוע מסוים במלחמה ובשטח ישאיר את גנץ בממשלה גם אחרי 8.6, כמו למשל מו"מ לשחרור חטופים או אירוע גדול אחר. במקרה כזה גנץ עשוי שלא לפרוש.

תרחיש אחר הוא שגנץ פורש, בין אם מיד, בעוד שלושה שבועות (ב-8.6 - המועד שבו נקב), או לאחר מכן. בתרחיש שגנץ פורש, בשל אי קידום היעדים שהציב, תיתכן האפשרות שהממשלה נשארת עומדת יציבה, על אף שחברי המחנה הממלכתי פורשים, שכן, הקואליציה כוללת 64 חברים.

נתניהו, דרעי, סמוטריץ', בן גביר (צילום: פלאש 90)
בנימין נתניהו, אריה דרעי, בצלאל סמוטריץ', איתמר בן גביר | צילום: פלאש 90

אפשרות נוספת היא שגנץ פורש, וקואליציית ה-64 מנסה להחזיק מעמד ולשרוד, אולם ללא הצלחה. רה"מ נתניהו אומנם ינסה לתחזק את הקואליציה, אך בפתחה משבר הגיוס מול החרדים, וכמובן המשך ניהול המערכה כשמצד אחד מושכים איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ', ומהצד השני האמריקנים והלחץ הבין-לאומי. 

בנוסף בתרחיש שבו גנץ פורש, צפויות להתגבר המחאות בעד יציאה לבחירות ובעד החזרת החטופים. קואליציית ה-64 תהיה תלויה יותר בכל ח"כ ושר, והלחץ הכבד עליהם עשוי להביא לפירוק הממשלה ולפיזור הכנסת.