אילו הבחירות לכנסת היו נערכות היום רשימת המחנה הממלכתי בראשות בני גנץ הייתה זוכה ל-31 מנדטים, בעוד רשימת הליכוד בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו הייתה זוכה ל-18 מנדטים בלבד, כך פרסמנו אתמול (שלישי) בערב בסקר מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע שנערך עבור "המהדורה המרכזית". 

בן גביר מתחזק, סמוטריץ' מעל לאחוז החסימה

אם הבחירות לכנסת היו מתרחשות כעת - מפלגת יש עתיד בראשות ראש האופוזיציה יאיר לפיד הייתה זוכה ל-15 מנדטים, ש"ס ל-10 - מנדט אחד פחות מן הסקר הקודם שנערך בתחילת מרץ, ישראל ביתנו הייתה נותרת יציבה עם עשרה מנדטים ועוצמה יהודית הייתה צוברת כוח נוסף וזוכה ל-10 מנדטים. יהדות התורה זוכה ל-8 מנדטים, חד"ש-תע"ל יציבה עם 5, רע"ם - 5 מנדטים, הציונות הדתית בראשות שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מצליחה לשמור את הראש מעל המים עם 4 מנדטים ומרצ הייתה זוכה גם היא ל-4 מנדטים.

לו הבחירות היו נערכות היום - גם מפלגת העבודה, גם בל"ד וגם מפלגת הימין הממלכתי בראשות גדעון סער היו מוצאות עצמן מתחת לאחוז החסימה. על פי מפת המנדטים העדכנית - האופוזיציה, בצירוף המחנה הממלכתי וחד"ש-תע"ל זוכה ל-70 מנדטים ואילו הקואליציה ל-50 בלבד. 

בחנו כיצד הייתה משתנה מפת המפלגות לו ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט, ראש המוסד לשעבר יוסי כהן וחה"כ גדעון סער היו מתמודדים ברשימה אחת לכנסת. במצב כזה - המחנה הממלכתי צוללת ל-23 מנדטים, ומפלגת בנט-כהן-סער הופכת למפלגה השנייה בגודלה עם 18 מנדטים. בתרחיש זה הרשימה החדשה נוגסת גם ברשימות הליכוד, ישראל ביתנו, יש עתיד ועוצמה יהודית, שזוכות ל-16, 12, 7 ו-8 מנדטים בהתאמה. 

בצל התפטרות חליוה: 28% ממצביעי גוש נתניהו תומכים בהתפטרותו המיידית

ראש אמ"ן אהרון חליוה שהודיע על פרישתו מצה"ל בצל המחדל המודיעיני ב-7 באוקטובר היה הראשון מבין הצמרת המדינית והביטחונית לעשות כן. משנשאלו הנבדקים האם על נתניהו להתפטר, יותר ממחצית (58%) השיבו כי עליו לעשות זאת באופן מיידי. בעמדה דומה מחזיקים יותר מרבע ממצביעי גוש נתניהו (28%) שציינו כי עליו להתפטר מיידית. 

48% מהנשאלים אמרו כי על שר הביטחון יואב גלנט להתפטר מיידית, מחצית מהציבור תומכים בהתפטרותו המיידית של הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי ו-56% גורסים כי על ראש השב"כ רונן בר להתפטר עתה בצל המחדל. נוסף על כך, 54% מהנשאלים השיבו כי יש להקדים את הבחירות ו-37% מהנשאלים השיבו כי על השרים גנץ ואיזנקוט לעזוב את הממשלה. 

האלוף אהרון חליוה (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
חליוה, הראשון בצמרת המדינית והביטחונית שיתפטר | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

מי המתאים ביותר לכהן כראש ממשלה?

בהשוואה בין נתניהו לראש האופוזיציה לפיד, ראש הממשלה זוכה לתמיכת 34% מהנדגמים שגרסו כי הוא המתאים ביותר לכהן בתפקיד לעומת 25% שאמרו כי לפיד הוא המתאים ביותר. מנגד, כשנשאלו הנסקרים מי יותר מתאים לכהן כרה"מ - נתניהו או גנץ? ראש המחנה הממלכתי זוכה ל-36% תמיכה, ואילו נתניהו ל-30% בלבד.

הפער בין נתניהו לגנץ בהתאמה לראשות הממשלה הצטמצם ל-6% בסקר זה ובסקר הקודם, בשל הירידה של גנץ באחוזי ההתאמה ועליה באחוז הנבדקים שהשיבו כי "אף אחד מהם" לא מתאים לתפקיד. 

לפיד וגנץ משוחחים בכנסת (צילום: Israeli Parliament (Knesset)/Anadolu Agency via Getty Images)
ראש האופוזיציה לפיד והשר גנץ בכנסת | צילום: Israeli Parliament (Knesset)/Anadolu Agency via Getty Images

עורך הסקר: מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע
מועד איסוף הנתונים: 30.4.2024
אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגיל 18 ויותר
מספר המשיבים בפועל: 500
טעות הדגימה המרבית: 4.4%+
השיטה הסטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות
שיטת הדגימה: דגימת שכבות ובתוך השכבות דגימה אקראית
אופן ביצוע הסקר: אינטרנטי + טלפוני