אלפי בני אדם הפגינו נגד הממשלה ובעד החזרת החטופים מיד גם אמש (שלישי) בירושלים, ביום השלישי ברציפות. במחאה שהתקיימה אתמול, פרצו עימותים בין מפגינים לשוטרים לאחר שכמה מפגינים נשאו לפידים וחלק "התפרעו" לטענת המשטרה באזור בית רה"מ. כחלק מהתמודדות המשטרה, מכת"זית הגיעה למקום, ופרשים נפרסו. חמישה מפגינים נעצרו במהלך ההפגנה, בהם מפגין שהשליך לפיד בוער לעבר פרש. המשטרה הודיעה כי מפרי הסדר פוזרו מהמקום והודיעה שקצין נפצע בידו מהשלכת גשר לעברו - הוא פונה לבית חולים.

הפגנה מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: חדשות 12)
הפגנה מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים | צילום: חדשות 12

כחלק מהמחאה, התכנסו האלפים מחוץ לכנסת וקראו לשחרור החטופים ולבחירות עכשיו. בהמשך החלה לצאת צעדה לעבר בית הנשיא במטרה ללחוץ עליו לקרוא להחלפתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. לדברי המפגינים, "רה"מ הוא המכשול לעסקה".

איילה מצגר, שחמיה יורם מצגר חטוף בעזה, נגררה בידי שוטרים במהלך המחאה. בשיחה עם N12 סיפרה: "כואב לי. הלכנו בהפגנת זעם לכבוש את המעוז של רה"מ. עצרו אותנו שני בתים ליד. זזנו הצידה, התרחקנו הצידה. יש שם גן שעשועים. התחילו לדחוק אותנו ולדחוף ולהרים אותנו, משטרת ישראל, משטרת ירושלים. התקרבנו יותר מדי כנראה".

"משכו אותי, המשקפיים שלי עפו הצידה", הוסיפה מצגר. "השוטרים קצת נרגעו לשנייה כי הבינו שאני ממשפחת חטופים. היה מגפון לידי והתחלתי לצעוק, אז הם התחילו להרביץ לי ולדחוף אותי אפילו. דחפו אותי מאחורי איזשהו מחסום והמשכנו משם. לא עיכבו אותנו".

הפגנה מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: חדשות 12)
הפגנה מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים | צילום: חדשות 12

בהפגנה נאם רה"מ לשעבר אהוד ברק, שאמר: "הורדת השלטון האסוני הזה היה ונותר תפקידם של האופוזיציה ושל איזנקוט וגנץ. אבל כבר נאמר ש'במקום שאין אנשים השתדל להיות איש'. הכדור עבר אלינו, האזרחים שמוכנים להיאבק על גורל המדינה".

תנועת "היום שאחרי" שמשתתפת במחאה מסרה אמש: "יחד עם משפחות חטופים ואלפי מפגינים על רחוב עזה, אנחנו אומרים לנתניהו שזמנה של ממשלת ההפקרה נגמר. אנחנו לוקחים את הכוח חזרה לידיים של הדור הצעיר. מי שמפקיר את חיי החטופים, מי שמפקיר את החיים שלנו, והכול כדי לשמור על הכיסא שלו - לא יכול להמשיך לעמוד בראשות הממשלה. אנחנו מקדשים את החיים בזמן שאתה מקדש את עצמך ואת ההפקרה שלנו. הגיע הזמן לדאוג לעתיד של מדינת ישראל בעצמנו".

מפגין חוסם בואש בהפגנה (צילום: גיל לוין)
מפגין חוסם בואש בהפגנה | צילום: גיל לוין
הפגנת משפחות החטופים בירושלים  (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
הפגנת משפחות החטופים בירושלים | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

בתנועת דורשינוי הוסיפו: "המפגינים נמצאים מחוץ למעון ראש הממשלה ברחוב עזה בירושלים. מי שהפקיר לא יחזיר. את החטופים צריך להחזיר עכשיו. אם נתניהו לא מסוגל לזה, הוא חייב לזוז מתפקידו לטובת מנהיג שיכול. המדינה אחראית לשלום החטופים".

על רקע המחאה, במשטרה טענו כי "חלק מהמוחים החליטו לנסות להתפרע ולנסות להגיע סמוך לבית רה"מ, בניגוד להחלטת בית המשפט". עוד נמסר מהמשטרה: "המשטרה בלמה אותם והרחיקה לאחור את אלו שלא נשמעו להוראות השוטרים למרחק המותר להפגנה במקום. יודגש כי בשום שלב לא נשקפה כל סכנה לבית רה"מ עצמו ואף אדם לא הגיע אליו פיזית".

 

"כמו כן, כמה מפירי סדר הזיזו גדרות משטרתיים במטרה לחסום צירים נוספים ולהפר את הסדר, וחלקם זרקו לפידים לכיוון פרשי המשטרה. זה מעשה מסוכן, פסול וחסר אחריות", הוסיפו במשטרה. "עד כה אדם אחד שפרץ מחסום משטרתי והוביל את מפרי הסדר במקום. המשטרה ממשיכה לפעול במקום לשמירה על הסדר ופיזור מפרי סדר".

הפגנת משפחות החטופים בירושלים  (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
הפגנת משפחות החטופים בירושלים | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

 

 

בקואליציה תקפו את המפגינים, חה"כ אלקין למשטרה ולמוחים: "עצרו, אנחנו לא אויבים"

דובר הליכוד גיא לוי יצא נגד המפגינים "שלב אחרי שלב שוחקים את ביטחונו של ראש הממשלה ובני משפחתו, שלב אחרי שלב מתירים את דמם. מישהו יתעורר לפני שיהיה מאוחר מדי?"

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הוסיף: "רק בשבוע שעבר התרעתי בפני ראש השב"כ על הזלזול באבטחת ראש הממשלה ונענתי בביטול. אני דורש מהשב"כ להתעורר באופן מיידי ולקחת ברצינות את אבטחת ראש ממשלת ישראל ומשפחתו. סיטואציה שבה אלפי אנשים פורצים לאזור בית ראש הממשלה והשב"כ עוצם עיניים היא בלתי מתקבלת על הדעת".

יו"ר מפלגת העבודה חה"כ מרב מיכאלי הביעה הזדהות עם המוחים. "תמונות בלתי נתפסות וכואבות מההפגנה בירושלים. כמעט חצי שנה לאסון הנורא בהיסטוריה של מדינתנו, 6 חודשים בהם ממשלת החורבן הסיתה נגד משפחות החטופים, זלזלה בהן, ובעיקר - כשלה בהחזרת יקיריהןם. עם ישראל עומד.ת מאחוריכן, משפחות יקרות, במאבק הצודק ביותר שהיה פה", היא ציינה.

השר עמיחי אליהו כתב: "‏מי שמסית ומלהיט את הרוחות, עד כדי הידרדרות למאורעות האחרונים - לא החטופים עומדים לנגד עיניו, כי אם רדיפת נתניהו. גנץ.לפיד. אל תתנו יד להסתה".

חבר הכנסת זאב אלקין התייחס לעימותים בין המשטרה למפגינים: "תמונות קשות בירושלים. ‏אין מקום להפרת חוק ולפגיעה בשוטרים ואין מקום לאלימות משטרתית ולשימוש מופרז בכוח. עצרו! אנחנו לא אויבים אחד של השני. ‏חמאס, חיזבאללה, איראן - הם האויבים".

המחאה אמש הייתה חלק מעצרת המחאות שהתקיימה בירושלים בימים האחרונים נגד הממשלה ובעד החזרת החטופים מיד. משפחות חטופים הודיעו בסוף השבוע כי הן "מעלות שלב" ו"עוברות לפעולות אקטיביות מפתיעות כדי שיחזירו את קרוביהן.

הפגנות נגד הממשלה בירושלים (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
הפגנות נגד הממשלה בירושלים, ארכיון | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ביום ראשון, עשרות אלפי מפגינים מחו בירושלים. חלק חסמו את שדרות יצחק רבין בעיר, אחרים ניסו להגיע לאזור בית רה"מ, ומכת"זית עם מי בואש הופעלה כלפיהם. לראשונה מאז מחדל 7 באוקטובר, וכשישה חודשים לאחר שיקיריהן נחטפו לעזה, המשפחות והמוני המוחים קראו לפיזור הכנסת ולקיום בחירות מיד.