על רקע הצהרת יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ, שבה הוא הציב אולטימטום לרה"מ שאם לא תהיה תוכנית פעולה חדשה עד 8.6 הוא יפרוש מהממשלה, רה"מ בנימין נתניהו הגיב: "בזמן שלוחמינו הגיבורים נלחמים להשמיד את גדודי חמאס ברפיח, גנץ בוחר להציב אולטימטום לראש הממשלה במקום להציב אולטימטום לחמאס".

"התנאים שמציב בני גנץ הם מילים מכובסות שמשמעותן ברורה: סיום המלחמה ותבוסה לישראל, הפקרת רוב החטופים, השארת חמאס על כנו והקמת מדינה פלסטינית", הוסיפו בלשכת רה"מ. "חיילינו לא נפלו לשווא ובוודאי שלא למען החלפת חמאסטן בפת"חסטאן".

"אם גנץ מעדיף את האינטרס הלאומי ולא מחפש תירוץ להפלת הממשלה, שיענה על שלוש השאלות הבאות: האם הוא מוכן להשלים את הפעולה ברפיח כדי להשמיד את גדודי החמאס, ואם כן איך ייתכן שהוא מאיים לפרק את ממשלת החירום בעיצומה של הפעולה? האם הוא מתנגד לשליטה אזרחית של הרשות הפלסטינית בעזה, גם בלי עבאס? האם הוא מוכן לקבל מדינה פלסטינית בעזה וביהודה ושומרון כחלק מתהליך הנורמליזציה עם סעודיה?"

"עמדתו של ראש הממשלה בנושאים גורליים אלה ברורה: רה"מ נתניהו נחוש לחסל את גדודי חמאס, הוא מתנגד להכנסת הרשות הפלסטינית לעזה ולהקמת מדינה פלסטינית שבהכרח תהיה מדינת טרור", חתמו בלשכת רה"מ. "ראש הממשלה נתניהו חושב שממשלת החירום חשובה להשגת כל מטרות המלחמה, כולל השבת כל חטופינו, ומצפה מגנץ להבהיר את עמדותיו לציבור בנושאים אלה".

גנץ עונה לנתניהו: "אם היה מקשיב, כבר לפני חודשים היינו ברפיח. מדינה פלסטינית? בניגוד לנתניהו - לא החזיר את חברון ולא הודיע על תמיכה בפתרון שתי המדינות"  

במענה לתגובת רה"מ, נמסר מלשכת השר גנץ: "אם ראש הממשלה היה מקשיב לגנץ, היינו נכנסים לרפיח לפני חודשים ומסיימים את המשימה. עלינו להשלים אותה, וליצור את התנאים הנדרשים לכך. הרשות הפלסטינית לא תוכל לשלוט בעזה, גורמים פלסטינים אחרים כן – אך ורק אם נייצר לכך גיבוי של מדינות ערב המתונות וגיבוי אמריקני. כדאי שראש הממשלה יעסוק בכך ולא יחבל במאמצים האלו".

"כפי שאמר גנץ בנאום, אין שום כוונה להקים מדינה פלסטינית, וזו אינה הדרישה של הסעודים", הוסיפו בלשכת גנץ. "גנץ בניגוד לנתניהו לא החזיר את חברון ולא הודיע על תמיכה בפתרון שתי המדינות בבר אילן. אם לראש הממשלה חשובה ממשלת החירום, כדאי שיקיים את הדיונים הנדרשים, יקבל את ההחלטות הנדרשות, ולא יגרור רגליים מפחד הקיצוניים בממשלתו".

תוכנית היעדים של גנץ

  1. להשיב הביתה את חטופינו.
  2. למוטט את שלטון חמאס, לפרז את רצועת עזה ולהבטיח שליטה ביטחונית ישראלית.
  3. לצד קיום שליטה ביטחונית ישראלית, להקים מנהלת אמריקנית-אירופית-ערבית-פלסטינית שתנהל אזרחית את הרצועה ותניח בסיס לחלופה עתידית שאינה חמאס ואינה עבאס.
  4. להשיב את תושבי הצפון לבתיהם עד 1 בספטמבר ולשקם את הנגב המערבי.
  5. לקדם נורמליזציה עם סעודיה כחלק ממהלך כולל שייצור ברית עם העולם החופשי ועם העולם הערבי נגד איראן.
  6. לאמץ מתווה שירות אשר יביא לכך שכל הישראלים ישרתו את המדינה ויתרמו למאמץ הלאומי העליון.

גם ראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיב, ובנאומו בעצרת המחאה המרכזית בקפלן אמר: "אני קורא לבני וגדי - די. מספיק. צאו משם. די עם מסיבות העיתונאים, די עם האולטימטומים הריקים, צאו! אם לא הייתם יושבים בממשלה כבר היינו אחרי עידן נתניהו ובן גביר. זה שנתניהו עדיין בשלטון רשום כבר על שמכם. מול הקושי, מול הייאוש, מול הקיצוניות, אני מתחייב בפניכם שאנחנו נמשיך לעבוד איתכם ובשבילכם עד שנשלח את הממשלה הזו הביתה. מאחורי הקלעים, לפני הקלעים, זה יקרה. חוק הגיוס ייפול, הממשלה הזו תיפול, מדינת ישראל קום תקום מחדש".

בן גביר: "גנץ מנהיג קטן"; סמוטריץ': "בני - הדשדוש במלחמה - בגללך ובגלל קבינט הקונספציה"

יו"ר עוצמה יהודית, השר איתמר בן גביר, הגיב: "בני גנץ הוא מנהיג קטן ומאחז עיניים גדול, שמהרגע הראשון להצטרפותו לממשלה עסק בעיקר בניסיונות לפירוקה. נסיעותיו לשיחות בוושינגטון נגד עמדת רה"מ ושבעקבות השיחות הפך הממשל לעוין היו רק חלק קטן מחתרנותו. האיש שאירח את אבו מאזן בביתו, הכניס פועלים מעזה, הוביל את הסכם הכניעה בגז מול לבנון, הסיר חסמי ביטחון חיוניים ביו"ש, וסיכן את חיילי גולני 'מדאגה לפלסטינים', הוא האחרון שיכול להציע אלטרנטיבות ביטחוניות. מי שהציע לחרדים הסכמות על חוק גיוס תמורת פירוק הממשלה וכעת מלהג סיסמאות על אחריות, הוא צבוע ושקרן. הגיע הזמן לפרק את קבינט הקונספציה, ולשנות מדיניות לנחושה, עוצמתית ומכריעה".

יו"ר הציונות הדתית, השר בצלאל סמוטריץ', הצטרף: "בני, הדשדוש במלחמה הוא בגללך ובגלל חבריך לקבינט הקונספציה שגם אחרי 7.10 ממשיכים לדחוף לעצירת המלחמה ולהקמת מדינה פלסטינית בלחץ אמריקני. מדינת ישראל תנצח עם גנץ ובלעדיו בזכות הלוחמים הגיבורים ועם ישראל. אני קורא לרה"מ לקבל הכרעה אסטרטגית על שליטה ישראלית מלאה בעזה והחלטה שמכאן והלאה לא עוצרים את כוחותינו ברפיח, במרכז ובצפון הרצועה עד השגת כל מטרות המלחמה: השמדת חמאס, השבת החטופים והסרת האיום, גם בדרום וגם בצפון מול חיזבאללה".

יו"ר הימין הממלכתי גדעון סער תקף את מי שעד לא מזמן היה שותפו בסיעת המחנה הממלכתי בכנסת: "כשיצאתי נגד הדשדוש שנמשך חודשים גנץ טען שהכול עובד טוב ונכון. הערב הוא גילה את הדשדוש, שלו הוא היה שותף מלא, בלשון המעטה. סיסמאות ריקות לא מהוות כסות להיעדר מנהיגות". 

יו"ר העבודה מרב מיכאלי: "לא יודעת איך להגיד לכם את זה, לחטופות ולחטופים שלנו אין הנינוחות הזאת של עד 8.6 להחליט אם מחזירים אותם או שלא". חה"כ עופר כסיף מחד"ש-תע"ל הגיב: "כהרגלו 'בקודש', גנץ שוב מדבר בלי לומר שום דבר, ודאי שבלי לעשות מעשה. 'בתקופה האחרונה דבר מה השתבש'? לאחרונה? אתה מחובר למציאות? גנץ, אתה לא הפתרון, אתה חלק מהבעיה! קום והתפטר, עכשיו".

חה"כ גלית דיסטל מהליכוד הוסיפה: "העולם על פי גנץ: ציונות = להיכנע לתכתיב האמריקני שמצווה תבוסה. ציניות = להתעקש להביס את האויב עד הניצחון. אני עם הציניים". חה"כ משה סעדה מהמפלגה הוסיף: "בשעה שחיילנו נלחמים ומסכנים את עצמם בניסיונות לחלץ חטופים, גנץ נגרר אחרי גלנט ונכנע ללפיד והחליט גם הוא להתעסק בפוליטיקה. בני, אני מזכיר לך שישראל לפני הכול גם כשאתה רואה בסקרים שמספר המנדטים שלך מתחיל לרדת".