דריכות במערכת הפוליטית: השר בני גנץ והמחנה הממלכתי מתכוונים לעלות שלב בעימותים עם רה"מ נתניהו והליכוד - ייתכן לקראת פרישה מהממשלה. כך פרסמנו הערב (שלישי) ב"מהדורה המרכזית". גנץ צפוי להתמקד בשלוש סוגיות עיקריות: חוק הגיוס, שאלת "היום שאחרי" המלחמה והמו"מ לעסקת חטופים. נראה כי אם לא יהיו הסכמות באחד מן הנושאים - זהו סופה של "ממשלת החירום" שהוקמה בראשית המלחמה.

במערכת הפוליטית מעריכים שאם יהיו אי-הסכמות באחת מהסוגיות המשמעותיות, המחנה הממלכתי צפוי לפרוש מממשלת החירום בשבועות הקרובים. עם זאת, חשוב לציין שבמערכת הפוליטית חשבו שהצדדים יפרידו כוחות הרבה יותר מוקדם. כך, שייתכן שגם הפעם הנסיבות הביטחוניות יכולות להוביל אותנו להישארות של גנץ ואנשיו בממשלה.

נתניהו וגנץ במליאת הכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נתניהו וגנץ במליאת הכנסת. סופה של ממשלת החירום? | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חוק הגיוס חוזר לשולחן 

מפלגות הקואליציה קיוו להעביר כבר מחר את חוק הגיוס בממשלה, אלא שהחוק החדש לא יעלה לאחר שלא הושגה הסכמה בין השרים. בקואליציה רצו לעשות זאת כבר מחר, שכן ביום חמישי צריכה הממשלה להגיש את תשובה לבג"ץ הגיוס ורצתה שקידום החוק ישמש מעין "דמי רצינות". 

בממשלה לא הצליחו להגיע לגבש נוסח מוסכם לחוק, אפילו אל מול החרדים - לא בסוגיית המכסות של חרדים שיתגייסו לצבא, לא בסוגיית הסנקציות על מי שיחליטו להשתמט וגם האם יעדי הגיוס יקבעו בממשלה או בחוק. בסופו של דבר, בממשלה הבינו שגם אם יעבור נוסח חוק, הוא לא ישפר את מצבם אל מול בג"ץ. כך, שכרגע הוחלט בקואליציה לא להעלות את החוק מחר ולתת למזכיר הממשלה יוסי פוקס להגיש תשובה נפרדת לבג"ץ.

מדובר בסימן לא טוב לקואליציה, שלא מצליחה להעביר את החוק בתוך הממשלה - עוד לפני שהוא מגיע אל הכנסת ופוגש את השר גלנט וחברי קואליציה נוספים שירצו הסכמה רחבה סביב סוגיה כל כך נפיצה.