אחרי פרסום ההקלטות בעיתון "הארץ" של מי שהיה נשיא בית המשפט המחוזי השופט איתן אורנשטיין וראש לשכת עורכי הדין דאז אפי נוה - איילת שקד, שהייתה אז שרת המשפטים, טענה בתגובה שבחרה בשופט הראוי ביותר.

הערב (שלישי) ב"מהדורה המרכזית" הקלטות של שיחות בין שקד ונוה, שמציגות לכאורה את האינטרס הכלכלי של ראש לשכת עורכי הדין לשעבר במינוי אורנשטיין, וההחלטה של שקד למנות אותו, למרות שלא חשבה שהוא מתאים.

במאי 2016, שקד, שרת המשפטים לשעבר, בהסכמת נשיאת בית המשפט העליון, מינתה את השופט אורנשטיין לאחד מתפקידי השיפוט החשובים בישראל - נשיא בית המשפט המחוזי בת"א.

לפני חודש פרסם חיים לוינסון בעיתון "הארץ" את השיחות שקדמו למינוי הזה, בין השופט אורנשטיין למי שהיה אז ראש לשכת עורכי הדין נווה, הקלטות שהעידו על יחסי תן וקח בין השופט לעסקן הכול יכול.

הקלטות נוה–אורנשטיין

אורנשטיין: אפי, אני פרעתי את החוב, אם כך.

נוה: לא, אני אמצא לך חדש. מה אתה חושב לך, חביבי?

נווה סיפר לאורנשטיין על יחסי תן וקח נוספים שיש לו עם השרה שקד, מי שהחליטה מי ימונה לנשיא המחוזי.

נוה: היא (שקד) רוצה לדעתי לבדוק כמה אפשר לסחוט ממני בשבילך (שניהם צוחקים). אני משלם עליך מחירים יותר גבוהים ממה שחשבתי, אתה יודע?

אורנשטיין: אני סומך עליך שאתה יודע מה אתה עושה.

שקד אז הכחישה מכל וכול את הטענות והגיבה כי "השופט אורנשטיין נבחר לתפקיד מהטעם הפשוט כי הוא היה המועמד המתאים ביותר", אלא שההקלטות שחשפנו מלמדות על תמונה שונה לגמרי – שקד הייתה צריכה להכריע בין שני שופטים – אורנשטיין שנתמך בידי נווה או ישעיהו שנלר, איש הציונות הדתית שלדבריה של שקד עצמה, זכה לביקורת מקצועית טובה יותר בוועדת האיתור.

הקלטות שקד-נוה

שקד: אנחנו מראיינים אותם בשבוע הבא (את אורנשטיין ושנלר).

נוה: נו בסדר, אני מניח שתתרשמי משניהם.

שקד: בסדר, בוא נדבר אחרי הריאיון. אני לא עושה שום דבר בלי לעדכן אותך.

שקד: אפי, אני רוצה להגיד לך משהו על אורנשטיין. תראה, לא היה שום סיכוי בעולם, שום סיכוי בעולם שהייתי ממנה אותו ולא את שנלר אחרי שקיבלתי את החומר מוועדת האיתור. ברגע ששנלר עולה וברלינר (נשיאת מחוזי ת"א היוצאת) אומרת שלשנלר יותר מגיע והוועדה...

נוה: ברור שהיא תגיד, היא דתייה גם. בטלנית, יחסי אנוש הכי גרועים. אני יודע שאני חייב לך, הלו, אני הבנתי את זה.

שקד: לא, עזוב אפי... אתה באמת שם אותי בבעיה פה. זה הדבר הכי חשוב לך בעולם, אה?

נוה: תראי, אנחנו מתפרנסים, אנחנו עובדים בבית המשפט הזה. נשבע לך, יותר קל לי להגיד לך "מי אתה רוצה בעליון שיהיה מועמד שלי?" אני יותר חי עם זה בסדר.

כאן חשף נוה בפני השרה לשעבר את האינטרסים הכלכליים של משרדו הפרטי שמתמחה בתביעות ביטוח ונזיקין ומופיע מדי יום באותו בית המשפט. נוה מעוניין לכאורה בנשיא שיבחר לתיקים שלו שופטים לטעמו. שקד, מנגד, הודתה שהיא אמורה לבחור בשנלר, גם מקצועית וגם פוליטית, אבל לבקשתו של נווה, היא מקבלת החלטה אחרת.

נוה: תדעי לך שאני מאוד מעריך את העניין של אורנשטיין. אגב...

שקד: עוד לא החלטתי סופית, אני רק מסבירה לך... [נווה צוחק]

שקד: לא, תקשיב, אפי, אני לא אומרת לך את זה בשביל לגבות (חוב), אני אומרת לך את זה בשביל האמת.

נוה: אז מה?

שקד: הרגע (סגן השר) בן דהן סימס לי.

נוה: בואנה, ההוא המניאק עובד טוב, מפעיל את כולם, אה?

שקד: לא, למה אורנשטיין לא עובד טוב, מפעיל אותך עליי.

נוה: אורנשטיין הפעיל רק אותי, ההוא מפעיל את כל העולם ואשתו.

שקד: רק אותך, הוא הכי חכם, את מי הוא צריך להפעיל? חוץ ממך, את מי אני עוד סופרת? [נווה צוחק]

נבהיר כי מקור ההקלטות האלה לא מהטלפונים שנפרצו של נוה שנפרצו בזמנו, והשמעתם חוקית לגמרי.

תגובתה של השרה לשעבר איילת שקד על ההקלטות: "זה נכון שהיו לחצים של גורמים שונים סביב המינוי לנשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, בנוגע ליותר ממועמד אחד. אני מבהירה שהמינוי היה החלטה משותפת שלי ושל הנשיאה נאור ז"ל, שהעדיפה את השופט אורנשטיין, והוא נעשה משיקולים מקצועיים בלבד".

תגובת אפי נוה: "החומרים האלה הושגו בעבירה תוך הפרת צו איסור פרסום תלוי ועומד על כל תכני הטלפונים הסלולריים שלי".