השר בני גנץ תקף אחר הצהריים (ראשון) את השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, ואמר כי "שרים שפוגעים בביטחון המדינה - לא צריכים לשבת בקבינט". גנץ התייחס בדבריו לציוץ של בן גביר שלשום, שבו כתב "דרדל'ה" אחרי התקיפה באיראן שיוחסה לישראל.

"מצופה מהמנהיגות שתתעלה לגודל השעה", הוסיף גנץ. "דיונים קריטיים לקידום מטרות המלחמה חייבים להתקיים, גם בשבתות ובחגים. לחטופים אין זמן, החיילים לא עוצרים בשדה הקרב, כך גם צריכים לנהוג המדינאים. עלינו לתת דוגמה אישית ובוודאי שלא לעסוק בפילוג או בניסיונות להעביר חוקים והחלטות שפוגעים בביטחון ובאינטרסים המדיניים שלנו".

בן גביר הגיב לדברי גנץ: "בני גנץ, טול קורה מבין עיניך - מי שפגע בביטחון מדינת ישראל, הוביל קונספציה של הכלה וכניעה לחמאס, סיכן את חיילי גולני, הכניס פועלים מעזה, פתח את המחסומים ביו"ש, סגר את כיתות הכוננות ואירח את אבו מאזן בביתו - היה גנץ. לדעתי אחד כמוהו לא ראוי שיישב בקבינט".

גנץ התייחס אחר הצהריים ללחימה בעזה ובגזרה הצפונית וגם לניסיונות להגיע לעסקה לשחרור החטופים. "עוד לא השלמנו את יעדינו ובראשם השבת החטופים והתושבים לבתיהם. עוד לא הצלחנו - אבל ממש לא ויתרנו", הוא אמר.

"בשבועות האחרונים המערכת כולה, ואני באופן אישי, ממשיכים בחיפוש דרכים שיאפשרו להחזיר את חטופינו. שוחחתי על כך באופן אישי עם מנהיגים בעולם ובאזור. אנחנו בונים מנופי לחץ נוספים - מדיניים, צבאיים וכלכליים. מחבלי חמאס, רוצחים אכזריים, צריכים לדעת שהם לא חסינים בשום מקום - לא במנהרות ולא במלונות פאר", הוסיף גנץ.

"בזירת הצפונית, אנחנו מתקרבים לנקודת ההכרעה באשר לאופן הפעולה בהמשך הדרך הצבאית. זו הזירה האופרטיבית עם האתגר הגדול והדחוף ביותר, וכך עלינו להתייחס אליה", הסביר גנץ. "אני פונה מכאן למפונים, שיעשו גם את ליל הסדר מחוץ לבתיהם, ומבטיח - אנחנו רואים אתכם, מכירים בקושי העצום ובאומץ הגדול שלכם. נפעל כדי להחזיר אתכם הביתה בביטחון, עוד לפני פתיחת שנת הלימודים".

"מניעת ההתבססות האיראנית נמשכת כל העת"

שר הביטחון יואב גלנט ביקר הבוקר בגבול סוריה, והעביר מסר לאיראן - יומיים אחרי התקיפה באספהאן. "מגבירים את מוכנות הכוחות למשימות התקפיות ומחדדים את הכרת האויב", אמר שר הביטחון, "מניעת ההתבססות האיראנית נמשכת כל העת".

גלנט ביקר באוגדה 210 וקיים הערכת מצב בסמוך לגבול סוריה יחד עם מפקד האוגדה תת-אלוף ציון רצון וקציני המטה באוגדה. שר הביטחון קיבל סקירה מודיעינית על ניסיונות ההתבססות של איראן וחיזבאללה ברחבי סוריה, ועמד על פעולות צה"ל לסיכול גורמי הטרור בשטח.

בהמשך, קיים גלנט תצפית על מרחב רכס רמים ושוחח עם קציני מילואים הפועלים בגזרה. "סיירתי בגזרת רמת הגולן וראיתי את ההיערכות הטובה מאוד של כוחות צה"ל בגזרה המזרחית וכיצד אנחנו מונעים את ההתבססות של כוחות חיזבאללה וגם כוחות איראניים שמנסים להגיע עד גבול רמת הגולן", אמר גלנט בתום הערכת המצב.

שר הביטחון, יואב גלנט, בהערכת מצב באוגדה 210 (צילום: אלעד מלכה, דוברות שר הביטחון)
גלנט בהערכת מצב בגבול סוריה | צילום: אלעד מלכה, דוברות שר הביטחון

הוא ציין כי "אנחנו שומרים לעצמנו חופש פעולה מלא לפגוע בכל מטרה ובכל אויב שמנסה לסכן אותנו. במקביל, מתקיים כאן מאמץ הכנה משמעותי מאוד של אימונים, הכשרה, הצטיידות והיערכות נגד כל איום שיכול להיפתח מצפון".

לדברי גלנט, "אנחנו נחושים להחזיר את תושבינו אל הצפון ולצורך כך אנחנו מחדדים את לימוד המודיעין, את היערכות הכוחות ואת ההכשרה והאימונים על מנת להיות מסוגלים לבצע את המשימה הזאת בצורה חדה, מהירה ואיכותית". 

צילומי לוויין שנחשפו שלשום העלו את האפשרות שבתקיפה באיראן נגרם נזק לסוללת ההגנה האווירית האחראית על הגנת המתקן הגרעיני בנתנז. חוקר המודיעין העצמאי כריס ביגרס הציג תמונת לוויין שמצביעה על נזק שנגרם לסוללת ההגנה האווירית הרוסית S-300 המוצבת סמוך לאספהאן.

גם בניו יורק טיימס דווח כי סוללת ההגנה האווירית באזור נפגעה. "התקיפה הישראלית המדויקת פגעה בחלק חשוב במערכת ההגנה האווירית", נכתב. בנוסף, בצילום של האתר לפני התקיפה נראים באזור רכבים הנושאים טילים מיירטים של המערכת, ובצילום שלאחר התקיפה לא ניתן לזהות את הרכבים. העובדה שלא נראית פגיעה חזותית בצילום מעידה, על פי ניו יורק טיימס, כי התקיפה הייתה מדויקת מאוד.