מליאת הכנסת אישרה הלילה (בין שני לשלישי) להחיל את דין הרציפות על חוק הגיוס שקודם תחת הממשלה הקודמת, במציאות שלפני המלחמה. כל חברי הקואליציה תמכו בחוק מלבד שר הביטחון יואב גלנט. באופוזיציה תקפו בחריפות את חברי הליכוד, שחלקם ניסו להסביר שמדובר רק ב"הצבעה טכנית".

"אחד מרגעי החרפה הבזויים ביותר של כנסת ישראל אי פעם", תקף ראש האופוזיציה יאיר לפיד. "בעיצומו של עוד יום קרב קשה ברצועה, ממשלת ההפקרות מעבירה חוק השתמטות וסרבנות. הכול פוליטיקה. אפס ערכים".

נתניהו בעת ההצבעה במליאת הכנסת הלילה (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
נתניהו במליאה אחרי ההצבעה | צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

במחנה הממלכתי, שרק פרשו מהממשלה, מסרו: "ראש הממשלה והקואליציה הוכיחו הלילה שהם חזרו ל-6.10. בזמן מלחמה, כשחיילי צה"ל נלחמים על הבית, הם נאבקים להנציח את הפטור משירות. עוד לא מאוחר להעביר מתווה רחב וכולל שיספק את צורכי הביטחון והחברה".

גם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן תקף: "באישון לילה, בשעה שמיטב בנינו ובנותינו נלחמים בשדה הקרב, ממשלת ישראל עשתה צעד נוסף בדרך לחוק השתמטות שמהווה פגיעה קשה בחיילי צה״ל ומשרתי המילואים ובניגוד לצרכי מערכת הביטחון - והכל לשם הישרדות פוליטית".

התגובות בליכוד: "לתת הזדמנות אמיתית להליך חקיקה"

גלנט, חבר הכנסת היחיד בליכוד שהתנגד להצעה, אמר אחרי אישורה: "עם ישראל מייחל להסכמות - שינויים לאומיים מבצעים בהסכמה רחבה. אסור לנו לעשות פוליטיקה קטנה על גבם הגדול של לוחמי צה"ל".

שאר חברי הליכוד ניסו לרכך את הביקורת. יו"ר ועדת חוץ וביטחון יולי אדלשטיין, שתחת ניהולו יתקיימו הדיונים על החוק, הגיב: "ישראל עומדת בפני אתגרים מורכבים, ותפקידנו הוא לתת לה את כל התנאים לנצח".

"השיקול המרכזי יהיה מתן מענה אמיתי ומדויק לצרכי צה"ל ועל צרכי הביטחון של מדינת ישראל", הוסיף אדלשטיין. "זוהי נקודת מפנה היסטורית עבור עם ישראל. זה הכרחי ואין לנו שום ברירה אחרת. כולנו צריכים צה"ל גדול, יעיל וחזק וצה"ל גדול, יעיל וחזק צריך את כולנו. נעשה זאת בצורה נקייה, עניינית ובשיתוף פעולה מלא של כל הגורמים".

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד לפני ההצבעה (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
לפיד הלילה לפני ההצבעה | צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

ח"כ דלל מהליכוד ניסה להסביר: "הצבעתי הערב ׳בעד׳ רק כי ההצבעה הלילה הייתה טכנית ובכדי לתת צאנס אמיתי לתהליך חקיקה שיגדיל באופן מובהק את היעדים ויותאם למערכת הביטחון ולצרכי המלחמה ויעדיה. כאבא לקצין בצה״ל לא אאפשר את אי השוויון שיגדיל את העול על המשרתים ויעמיק את הקרע. עכשיו הזמן לעבוד יחד ולהגיע למתווה צודק".