יו"ר ישראל ביתנו חה"כ אביגדור ליברמן התראיין ל"פגוש את העיתונות" אתמול (שבת) בערב ואמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל הרצי הלוי, שאת שלושתם הוא מכנה "לוזרים", חייבים להתפטר. בנוסף הציג ליברמן את התוכנית שלו לגבי עזה, שכוללת בין השאר התנתקות מוחלטת, וחופש פעולה מוחלט במקרה של זיהוי התארגנות. 

בפתח הריאיון התייחס שר הביטחון לשעבר ליברמן למלחמה של ישראל בעזה ובחזית הצפון, וטען כי המלחמה האמיתית שמתנהלת היא בכלל בקבינט המלחמה. "בתוך עזה אנחנו רואים דשדוש, בצפון אנחנו רואים כניעה, ביזיון, והמלחמה היחידה שמתנהלת היא בתוך קבינט המלחמה, בין שר הביטחון לרה"מ ולהפך, בין גנץ לרה"מ ולהפך".

"בנוגע לעמדת ארה"ב, אני מסתכל בתדהמה על ההתנהלות שלנו. כשר החוץ, כשר הביטחון, וכיו"ר ועדת החוץ והביטחון היו לי לא מעט חילוקי דעות עם הממשל האמריקני אבל תמיד ידעתי לנהל את זה בחדר סגור, מעולם לא הפכתי שום מחלוקת למריבה פומבית מתוקשרת".

יו"ר ישראל ביתנו פרס את תוכניתו לגבי עזה ביום שאחרי, והציע להתנתק ממנה באופן מוחלט. "לגבי עזה - אצלנו בניגוד למפלגות אחרות יש עמדה מאוד ברורה לגבי איך צריכה להיראות היערכות של ישראל מול עזה. הדבר הראשון - ניתוק מוחלט. ביצענו התנתקות חד-סטרית, גירשנו יהודים, הרסנו יישובים אבל המשכנו לספק מים וחשמל. צריך ניתוק מוחלט. הדבר השני - אם אני רה"מ, בנוגע לעזה - בעוד חודשיים אין מעבר יותר, אין נמל באשדוד, ויש חופש פעולה מוחלט. אם מזהים התארגנות או מנהרה - נכנסים. העניין השלישי - הפרימטר, להקפיד עליו שיהיה קילומטר. הדבר הרביעי - הכרזה על אונר"א ארגון טרור".

"אני מתנתק, לא מכניס כלום. יש ארגון של המדינות האיסלאמיות, יש את הליגה הערבית ואת הקהילה הבין-לאומית, שהם יקבלו אחריות. המשבר ההומניטרי הכי חריף הוא בסודן. לאף אחד לא אכפת, יש שם תוהו ובוהו, ופה כולם ממהרים". 

"קודם צריכים להתפטר שלושת הלוזרים"

על רקע העימות בקבינט המלחמה, נשאל ליברמן מי צריך להתפטר. "קודם כל מי שצריכים להתפטר אלה באמת שלושת הלוזרים - ראש הממשלה ראשון, שר הביטחון שני, והרמטכ"ל שלישי. הם לא יכולים להמשיך". ליברמן נשאל אם הרמטכ"ל לוזר, והשיב: "שבעה חודשים צה"ל נלחם ברצועה, יום-יום מקבלים רקטות, ובצפון, כשאני שומע שהרמטכ"ל אומר שאנחנו מנהלים מגננה התקפית, מגננה התקפית זה כמו חמאס מורתע". 

"אני ציינתי ראשון את רה"מ כי הוא הסביר את זה טוב יותר ממני בוועדת וינוגרד. הוא הסביר שהאחריות בזמן מלחמה היא קודם כל של רה"מ. אם שבעה חודשים אתה לא מסוגל לסיים את העבודה, אתה צריך... בצפון חייבים להשתלט על כל המרחב בין נהר הליטני לישראל כפי שנקבע בהחלטה 1701. אין ברירה, אי אפשר להשאיר את כל הצפון ללא תושבים. באופן שיטתי משמידים לנו בתים, שחיקה נוראית במעמד של ישראל ובהרתעה של צה"ל". 

בצל האירועים הפוליטיים, ומגעים שמתקיימים מאחורי הקלעים בין גורמים שונים, נשאל ליברמן אם יסכים להיכנס עם גדעון סער לממשלה של נתניהו, ממשלה של 74 ח"כים, ממשלת "ימין ניצי ביטחוני". לפי ליברמן הוא לא יסכים, אלא רק אם "נתניהו יתפטר. עם נתניהו הוכח שאחרי שבעה חודשים כל מה שיש לנו זה שחיקה במעמד הדיפלומטי, ובמישור הכלכלי - תפקוד של הממשלה שהוא פיגוע".

"כל יום שהממשלה בשלטון זה לקחת אותנו עוד צעד לאבדון", הוסיף ליברמן וטען כי יש ללכת לבחירות, גם תוך כדי המלחמה. בנוסף התבקש יו"ר ישראל ביתנו לאשר או להכחיש את הטענה שהוא במגעים להקים מפלגה חדשה עם בנט, יוסי כהן, גדעון סער או אולי אחרים, מעין "ליכוד חדש".

ליברמן השיב: "קודם כל, זה מה שמתבקש. אני כן מתכוון להתמודד על ראשות הממשלה ולא מתכוון לוותר לאף אחד". לדבריו של ליברמן, הוא לא מתכוון לוותר על המקום הראשון ברשימה כזו אם תהיה. "עשיתי את זה בממשלה הקודמת, אמרתי לנפתלי בבקשה. כולם מדברים עם כולם. אני חד וחלק ראשון, כשיהיו תוצאות הבחירות, אם אני לא מצליח, אז בסדר. אני מוכן לפתוח את השורות".