חוק הרבנים ממשיך לעורר סערה: שר מהליכוד ושני חברי כנסת נוספים שיגרו הערב (שני) מכתב לראש הממשלה נתניהו וקראו לו שלא לקדם את חוק רבני הערים, שצפוי לעלות מחר בוועדת חוקה. השר שיקלי, חה"כ דן אילוז וחה"כ משה סעדה הסבירו כי זהו חוק "שמעורר ויכוח נוקב, והוא האחרון שנכון לקדם בשעת מלחמה".

"יחד ננצח - צמד מילים זה לא נועד לעיטור מדבקות ולשלטי חוצות, אלא כמצפן לקבלת החלטות", פתחו חברי הליכוד את המכתב. "מדינת ישראל עודנה נתונה בשעת מלחמה גורלית הרחוקה מסיום. זהו צו השעה, אסור לנו לתת בעת הזו תירוצים לאלה בתוכנו השואפים לפירוד ומריבה".

עוד הוסיפו: "כל החלטה של ממשלת ישראל וכנסת ישראל צריכות לענות בעת הזו על שאלה אחת: אם ההחלטה מקדמת אותנו בהשגת יעדי המלחמה, בחיזוק הכלכלה ובחיזוק הלכידות החברתית. חוק רבני ערים שמקדמות מפלגת ש"ס ומפלגת הציונות הדתית הוא חוק שאפשר לקיים עליו ויכוח נוקב בעתות שגרה, ומכיוון שהוא שנוי מאוד במחלוקת - הוא האחרון שנכון לקדם בשעת מלחמה".

עמיחי שיקלי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
עמיחי שיקלי | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"הניסיון להעביר את מוקד הכוח במינוי רבנים מקומיים מהציבור אל שר הדתות מבטא בעינינו מגמה ריכוזית, המחלישה את יכולתו של הציבור לבחור לתפקיד מועמד המתאים למאפייני הקהילה המקומית", המשיכו. צעד זה יפגע בציבורים שמבקשים רבנות בסגנון המותאם את דרכם וסגנונם, ומתוך כך במוסד הרבנות כולו, שגם כך סובל לצערנו מחוסר אמון בקרב הציבור הכללי. בעת מלחמה ראוי לוותר על הצעות חוק שנויות במחלוקת".

הם סיכמו: "במקום זאת, מספר פוליטיקאים חוזרים להסתער על הנושא משל היה מדובר בדיני נפשות. אנו קוראים לך לפעול למול ראשי הקואליציה להסרת הצעת החוק מסדר היום. זו לא העת לקידום חקיקה שנויה במחלוקת, אלא עת לאיחוד שורות ולמיקוד כוחות האומה במלחמת מצווה".

מוקדם יותר, חה"כ אלי דלל וחה"כ טלי גוטליב מהליכוד תקפו את ההחלטה לקדם את החוק, וטענו אין לכך מקום. "הפעם לא אתן שישתמשו בי לקידום חוק שחוץ משיסוי ופילוג בזמן מלחמה לא יעשה דבר! אני פונה לכל חברי הליכוד להתנגד להעלאת חוק הרבנות החדש. זה לא הזמן. יש מקום לדון בחוק הזה בכובד ראש ולהימנע בעת הקשה הזו מהרעשה מיותרת. מספיק!" כתבה גוטליב.

החוק צפוי לעלות מחר לדיון בוועדת החוקה בראשות חבר הכנסת רוטמן. החוק צפוי לעלות לדיון למרות שגנץ וסער הטילו על כך וטו - הם דרשו להוריד את החוק מסדר היום. למעשה, ארבעת חברי הכנסת והשר מהליכוד מצטרפים לדרישת סער וגנץ.

אנשי המחנה הממלכתי, בני גנץ וגדעון סער (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בחודש יוני אישרה הממשלה את הצעת החוק לבחירת רבני הערים בישיבה מיוחדת שלא מן המניין. החוק שעתיד להשפיע מאוד על החילונים, עוסק ביוזמה משותפת של ש"ס והציונות הדתית למנות רבנים חרדים ולא ציונים. החוק מציע לשנות את האופן שבו נבחרים רבני ערים, והוא למעשה יעניק יותר כוח למועצת הרבנות הראשית על חשבון הרשות המקומית. באמצעות החוק שחשוב מאוד לש"ס, תוכל הרבנות הראשית למנות מינויים רבים ובהם רבני ערים, רבני שכונות, ורבני אזורים ומושבים.