חבר הקבינט בתגובה ראשונה לאחר הדיון שפוצץ: השר חילי טרופר התראיין היום (שישי), לפני כניסת השבת, ומתח ביקורת חריפה על ההתנהלות בממשלה. השר לשעבר אמר בריאיון: "הפער בין תחושת האחדות בשטח לבין מה שקורה בקבינט - עצוב. לא זוכר דיון כזה, לא חושב שזאת הרמה של המדינה ולא חושב שזה תרם משהו למדינת ישראל".

"אנחנו נשארים כי זה טוב לישראל", הסביר טרופר בצל העימות החריף בממשלה - וההאשמות בליכוד שלפיהן גנץ "מחפש תירוץ" כדי לצאת מהממשלה. "מצטברים בכל יום הרבה דברים שמקשים עלינו להישאר. הסיבה היחידה שאנחנו נשארים, היא שאנחנו חושבים שזה מה שטוב למדינה. שידעו שיש אנשים שיחד מקבלים החלטות. יש הרבה קווים שנחצו. אני חושב שהחרפה היא שיש מי שבזמן שהחיילים נלחמים מתעסק במי יישב בתחקיר. מה שהרמטכ"ל צריך מאיתנו זה גיבוי, חשוב שנהיה שם". 

לדבריו, "מה שהרמטכ"ל צריך מאיתנו זה גיבוי, חשוב שנהיה שם". עוד הזהיר: "מצטברים הרבה דברים שמקשים עלינו להישאר בממשלה, הרבה קווים נחצו". "אנשי הצבא לא צריכים שמאחורי הגב שלהם יכעסו ויגדפו אותם", הוסיף. על התחקיר הצה"לי אמר: "אנשים הפכו שם את זה לתחקיר של מדיניות וקשרו להתנתקות. זה לא עניין של מדיניות. גם לי יש הרבה שאלות קשות, לא יהיו הנחות לאף אחד, אבל לא תוך כדי מלחמה".

נתניהו, גלנט והרצי הלוי בהערכת מצב בצפון (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
טרופר: "מה שהרמטכ"ל צריך מאיתנו זה גיבוי" | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

עוד הוסיף בעקיצה: "שרים שלא היו בצבא אולי לא יודעים – ככה הצבא עובד. זה אינטרס של כולנו שהצבא מתחקר תוך כדי, אנחנו צריכים לשמוח מזה. חלק גדול מהשרים שתקפו אתמול את תוכנית ההתנתקות היו אז בממשלה זה לא קשור לאוסלו ולהתנתקות, זה איך אנחנו נהיה יותר טובים כי המלחמה הזאת הולכת להיות ארוכה. זה אינטרס של כל אימא וחייל.

בצל הדיון הסוער וחילופי ההאשמות, שר הביטחון גלנט שוחח עם הרמטכ"ל הרצי הלוי וחיזק אותו: "ביקשתי להעביר למפקדים והלוחמים שאני סומך עליהם ומגבה את צה"ל. עם ישראל זכה ברמטכ"ל אמיץ ושקול בשעת מלחמה קשה. ‏חיילי צה״ל נלחמים עבור כל עם ישראל - פונה לכל אנשי הציבור לחדול משימוש חסר אחריות בצה״ל ובמפקדיו להשגת רווח פוליטי".

הרמטכ"ל הרצי הלוי ושר הביטחון גלנט (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
הרמטכ"ל הרצי הלוי ושר הביטחון גלנט | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

זמן קצר לפני כניסת השבת פרסם השר בני גנץ סרטון – ובו הגיב למתקפה בקבינט על הרמטכ"ל הרצי הלוי, שהסתיימה בפיצוץ דיון הקבינט. "הקבינט היה צריך לדון אתמול בתהליכים אסטרטגיים שישפיעו על המשך המערכה ועל ביטחוננו בעתיד. זה לא קרה, והאחריות על כך היא על ראש הממשלה", הצהיר גנץ. "עליו האחריות לתקן, ולבחור - בין אחדות וביטחון ובין פוליטיקה. אם מה שחשוב כעת זה ביטחון ואחדות, עלינו לקיים את הדיון המהותי להמשך הלחימה ובהקדם".

עוד הדגיש גנץ: "אנחנו נמצאים במלחמה הקשה בתולדותינו, שמתנהלת בכמה חזיתות, ומולן עלינו להתנהג כאגרוף אחד. טוב שהרמטכ"ל, שידע לקחת אחריות אחרי האסון של ה-7 באוקטובר, לוקח אחריות ומקים צוות שיפיק לקחים מבצעיים להמשך הלחימה - זוהי חובתו. זוהי גם חובתו של דרג מדיני לשאול שאלות ולאתגר. מה שקרה אתמול היה התקפה ממניעים פוליטיים בעיצומה של מלחמה. השתתפתי בישיבות קבינט רבות- התנהלות כזו מעולם לא הייתה, ואסור שתהיה".

מהליכוד נמסר בתגובה על דברי גנץ: "חובתו של הקבינט המדיני-ביטחוני היא לשאול שאלות ולקבל תשובות. זאת לא פוליטיקה. בעת מלחמה, כשהעם מאוחד, מצופה מגנץ לנהוג באחריות ולהפסיק לחפש תירוצים להפר את הבטחתו להישאר בממשלת האחדות עד לסיום המלחמה".

חילי טרופר (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

במחנה הממלכתי הגיבו על דברי הליכוד: "נתניהו מטיף על קיום הבטחות - היקום קורס לתוך עצמו. מצפים מנתניהו ונציגיו, להביא הארכה למינוי המפכ"ל ונציבת שירות בתי הסוהר ביום ראשון בישיבת הממשלה, כפי שהתחייבו, וכפי שנכון לביטחון ישראל".