השר בני גנץ נפגש אמש (שני) עם סגנית נשיא ארה"ב קמלה האריס, היועץ לביטחון לאומי ג׳ייק סאליבן ויועצו של הנשיא ביידן לענייני המזרח התיכון, ברט מגרק. במהלך הפגישות הביעו הבכירים דאגה מהמצב ההומניטרי בעזה ומפעולה ברפיח. דאגתם של האמריקנים ובפרט של האריס נסובה בעיקר סביב שאלת רפיח: הם לא מבינים איך ניתן יהיה לפנות אוכלוסייה של יותר ממיליון איש לפני פעולה קרקעית במעוז הדרומי של חמאס בעיר.

הצד הישראלי נתקל בקשיים להסביר את עמדת ישראל בהיבט פינוי האוכלוסייה ברפיח לפני פעולה ובסקפטיות בצד האמריקני בנושא. האמריקנים טוענים שצריך להציף את עזה בסיוע כדי להפחית את הלחץ על האזרחים ולטפל בנושא הסיוע שנכנס ונבזז.

ג'ייק סאליבן
היועץ סאליבן. הבטיח חימושים

במהלך פגישתו של גנץ עם היועץ לביטחון לאומי סאליבן, שארכה כשעה וחצי, השר הציג בפניו גרף ועמד על כך שישראל חייבת "לסיים את המשימה" בעזה. בצד האמריקני מרגישים שלא מספיק "מסבירים להם" את התוכניות של ישראל במלחמה ואף ציפו שהמלחמה תסתיים בינואר.

 

 

בנושא ההומניטרי האמריקנים רואים בעיה בהתנהלות ישראל ובכך שלא קידמה פתרון רחב יותר בסוגיה שעכשיו יידרש לה פתרון מואץ, אולי דרך ארגונים בין-לאומיים. המשלחת הביעה מוכנות לבחון כמה אפשרויות כל עוד הסיוע לא יגיע לחמאס, כולל אפשרויות שהסיוע יגיע בעתיד דרך מנהלת בין-לאומית. סאליבן מצידו הביע סקפטיות שאפשר להקים מנהלת כזו בלי הרשות הפלסטינית, אבל אמר שבארצות הברית מוכנים לנסות.

ערי האוהלים ברפיח
עיר אוהלי הפליטים ברפיח. דילמה

האמריקנים רואים בסוגיית החטופים את אחד הנושאים הכי חשובים, שמבחינתם הוא "ווין-ווין", ולכן מאוד לחוצים להגיע לעסקה. מבחינתם פתרון סוגיית החטופים פותר להם את יתר הבעיות: העסקה תיתן מענה לסיוע ההומניטרי, תחזיר את החטופים שזה מאוד חשוב להם וגם תיתן מרחב נשימה של כמה שבועות לפני ההחלטה על כניסה לרפיח. עם זאת, האמריקנים לא חושבים שצריך לעצור כעת את המלחמה ומנסים ללחוץ על המתווכות בעסקה במקביל.

לגבי החזית הצפונית: גנץ חזר והדגיש לסאליבן שישראל לא מחפשת מלחמה בלבנון, ושדווקא לספק לישראל את החימושים שצריך - יגרום לנסראללה "לחשוב פעמיים" בנוגע להסלמה. סאליבן אמר לו שלא יהיו עיכובים בנושא הזה וכי הם רואים זאת בחשיבות עליונה.