חשיפה: אילון לוי, שגויס במהלך המלחמה למערך ההסברה הלאומי, הפך בחודשים האחרונים לכוכב של ההסברה הישראלית. בתפקידו כדובר לתקשורת הבינלאומית, הוא הפך למרואיין מבוקש ברחבי העולם, וסרטוני ההסברה שלו ויראליים ואפקטיביים. אך הערב (ראשון) אנחנו מפרסמים לראשונה כי רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, פועלת להדיח את לוי מתפקידו – לאחר שגילתה שהיה פעיל במחאת קפלן.

הופעותיו של לוי, שהפך ל"מסבירן הלאומי" מאז פרוץ המלחמה, צומצמו בתקופה האחרונה. הוא נמצא כעת בסכנת הדחה מטעמים פוליטיים, והסיבה לכך היא שרה נתניהו – שהפעילה לחץ להזיז את לוי מתפקידו. זאת, לאחר שבמהלך השבועות האחרונים הופצו בקבוצה פנימית של אנשי ראש הממשלה ציוצים קודמים של לוי מתקופת המחאות נגד המהפכה המשפטית בקפלן, וכן מהימים הראשונים למלחמה.

מי ששימש כיועץ לתקשורת בינלאומית של נשיא המדינה יצחק הרצוג, גויס למערך ההסברה בראשית המלחמה. הוא פרץ בעזרת אנגלית מצוינת וניסיון רב שאותו צבר בעבר, וכלי תקשורת רבים ברחבי העולם ביקשו לראיין אותו – במקביל לכך שסרטוני ההסברה שלו התפוצצו ברשת.

אילון לוי (צילום: מתוך "ארז ואברי", קשת 12)
אילון לוי באולפן חדשות 12 | צילום: מתוך "ארז ואברי", קשת 12

אלא שרעיית ראש הממשלה זעמה על הפיכתו של לוי לפנים של ישראל בעולם, מתוך רצון ושאיפה שהמטה יהיה נקי מכל גורם שהיה מזוהה עם המחאות נגד הממשלה בתקופה שלפני המלחמה. הטיעון היה שיש צורך במתן הזדמנות לאנשים נוספים.

ממערך ההסברה הלאומי נמסר: "הפרסום שקרי ואינו נכון"