בריאיון ל"פגוש את העיתונות" אמר הערב (שבת) שר האוצר בצלאל סמוטריץ' כי ישנם שינויים בתקציב שיובאו השבוע לכנסת וישנו את סדרי העדיפויות כך שחיילי המילואים יהיו במרכז. לדבריו ישנן תוכניות רבות בנושא ואף תקציבים. "אני לוקח על עצמי להפוך כל אבן ולפתור כל פלונטר בירוקרטי", אמר. "ישבתי על זה עם שר הביטחון. חיילי המילואים הם שנושאים עבורנו את הרוח ויביאו את הניצחון".

שר האוצר הסכים כי יש להפוך כל אבן להשיב את החטופים, וטען כי מי שמסתכל למשפחות החטופים בעיניים ואומר שיחזיר אותם – לא אומר אמת. "אני אומר אמת גם כשהיא כואבת, ומשקר מי שאומר שמחר בבוקר אפשר לחתום על עסקה שתחזיר אותם". לדבריו, אין דבר שפוגע מרחיק יותר את הסיכוי להחזרת החטופים מאשר המחאות והקמפיינים ש"מעלים את המחיר". "סינוואר יושב בבונקר וצופה באולפני הטלוויזיה, אבל אנחנו באולפנים עושים בכי ונהי. סינוואר לא משתמש בחטופים כדי לשחרר אסירים או לשרוד - אלא כדי לפרק את החברה הישראלית, זו שאיפתו".

אורית סטרוק
"לטעון שהיא מנותקת זה לא נכון". אורית סטרוק

באשר לשאלת מטרות המלחמה, החזרת החטופים ומיטוט שלטון החמאס, ענה כי שתיהן שוות וחשובות וכי אין ביניהן סתירה. " למדינה יש אחריות להשיב אותם ולנצח כדי שהם יוכלו לחזור, והדרך היחידה להביא את החטופים זה לחסל את חמאס, נקודה", טען. "בשכונה שלנו צריכים להבין שמי שמתעסק איתנו נעלם ונמחק מהמפה, וזה מה שנעשה לחמאס על כל לוחמיו מפקדיו והנשק שלו".

לפי שר האוצר, הוא טען במשך שנים שיש לכבוש את עזה ולמוטט את חמאס: "כתבתי פוסטים ותוכניות הכרעה, אי אפשר לומר שאני איש חלבי. יש לי אחריות מתוקף היותי בממשלה וניסיתי לזעוק אל מול הקונספציה. מי שמוביל את הלוחמה המשפטית נגד ישראל זו הרשות הפלסטינית, כולל דרום אפריקה. הביטחון של תל אביב ונתניה יהיה בידיו של הרשות", אמר.

"או שצה"ל ינהל את העניינים, או חמאס"

"אני חושב שיש לי הרבה יותר השפעה", המשיך סמוטריץ'. "אני לא שר ביטחון או ראש ממשלה: אני חתום על הכול אבל לא מזדהה עם הכול, ועדיין אומר שהמלחמה מתנהלת טוב. בניגוד לבכי ולנהי באולפנים, הלוחמים והמפקדים הגיבורים שלנו נלחמים בכול הכוח. צה"ל עושה את העבודה".

סמוטריץ' מדבר נגד הכנסת הסיוע ההומניטרי לאונר"א, אך לדבריו כדי לעמוד בדין הבין-לאומי על ישראל להכניס סיוע לעזה ולחלק אותו בעצמה. "יהיה ממשל צבאי ישראלי בעזה", גרס. "מוסכם על כולנו שאנחנו צריכים להישאר בעזה. אמרתי בקבינט לכולם: אני לא נגד שתביאו גורם מתון, אבל אין מישהו כזה. אנחנו נרכז מאמץ הומניטרי ונעמוד במשפט הבין-לאומי".

"זה או שצה"ל ינהל שם את העניינים, או חמאס", המשיך. "אנחנו פועלים להשמיד את האיום של חמאס וזה ייקח זמן, וכל עוד חמאס שם אף אחד לא יעשה את העבודה במקומנו. אני בעד שננהל את המאמץ ההומניטרי אחרת, באופן שלא יגיע לחמאס ולא יסייע לו להשאיר את התלות של האזרחים בו. הדרך היחידה היא שצה"ל ישלוט במה שקורה ברצועת עזה".

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ' בריאיון, הערב

על דרישתו של ראש השב"כ רונן בר להקים ועידת חקירה ממלכתית, אמר סמוטריץ' שקודם כל צריך להתרכז בלנצח – ושהעיסוק בכך כרגע מחליש, כמו גם העיסוק בבחירות. "כול עיסוק בפוליטיקה - אחרי המלחמה", אמר. "חבל שאנחנו מקלקלים את מה שצה"ל עושה בפוליטיקה. צריך להתמקד ברק איך מנצחים, מחזירים את החטופים, את התושבים לצפון. להתעסק רק במה שמחזק את העם".

באשר לדבריה של ח"כ אורית סטרוק לפיהם ישנם חברי כנסת "שלא סוגרים את החודש", אמר כי לטעון שהיא מנותקת זה לא נכון. "אני שואל דבר אחד בלבד: זה מחזק את רוח העם? להתעסק במה שאורית סטרוק אמרה? זה מחזק את ההורים של החיילים? בואו נדבר על מה שמחזק את העם. כמו התקציב, בו שינינו את סדרי העדיפויות תוך השתדלות לא לפגוע באף אחד", סיים.