משבר חוק הפטור מגיוס: מסתמן כי היועמ"שית גלי בהרב-מיארה והממשלה יגישו תשובות נפרדות לבג"ץ -שעות בודדות לפני המועד שנקבע. זמן קצר קודם לכן, גורמים בקואליציה תקפו את היועמ"שית וטענו כי היא מסרבת להגן על הכוונה לבקש מבג"ץ דחייה של התשובה בעתירות בעניין גיוס חרדים. אלא שבסביבת היועמ"שית מכחישים שזו עמדתה.

מזכיר הממשלה יוסי פוקס האשים במכתב שהפיץ לשרים את משרד הביטחון, ואמר כי המשרד לא משתף פעולה עם מתווה הפטור מגיוס. שר הביטחון גלנט הגיב לדבריו ואמר כי הטענות במכתב "מגמתיות ושקריות", וכי משרד הביטחון נענה בחיוב לכל שיתוף פעולה בעניין חוק הגיוס. 

חוק הגיוס - סיקור N12

בהתאם להחלטת השופטים בעתירות נגד הממשלה, על המדינה להשיב על צו הביניים עד היום בחצות. בעקבות המשבר בממשלה וחוסר ההסכמות לגבי הנוסח המוסכם של טיוטת חוק גיוס חדש, בממשלה רוצים לבקש מבג"ץ דחייה של הגשת העמדה.

המתקפה נגד היועמ"שית מגיעה לאחר יממה של אי הסכמות בנושא חוק הגיוס של נתניהו מול החרדים. אתמול הייתה אמורה להתקיים ישיבת ממשלה בנושא, אלא שזו בוטלה בגלל חוסר הסכמות על החוק. כפי שפרסמנו אמש ב"המהדורה המרכזית", האיום של יהדות התורה לעזוב את הממשלה בעקבות נוסח החוק - הוא שהוביל להחלטה על ביטול ישיבת הממשלה.

פטור הגיוס, חוק הגיוס

אתמול, היועמ"שית גלי בהרב-מיארה דרשה בפגישה משולשת עם נתניהו ושר המשפטים לוין יעדים מספריים בהחלטת הממשלה. במהלך הפגישה, ניסו השניים לשכנעה לתמוך בנוסח הקיים מפאת לחץ הזמן. במהלך הפגישה אמר נתניהו שהיעד שהוא תומך בו הוא גיוס של 2,500 חרדים בשנה, אולם לאחר מכן בלשכתו הכחישו את המספר וטענו כי זה המצב כיום.

יהדות התורה היא לא המפלגה היחידה שאיימה על נתניהו לפרוש מהממשלה אם לא ישונה נוסח החוק. בתחילת השבוע, השר בני גנץ הציב לנתניהו קו אדום והצהיר כי אם החוק יאושר - הוא ומפלגתו יפרשו מממשלת החירום. 

 

"לא נוכל להסתכל בעיניים ללוחמים שנמצאים בגבולות ומעבר להם, ומתבקשים להאריך את שירותם", אמר גנץ בסרטון שפרסם. "לא נוכל להישיר מבט לחיילי המילואים שעוזבים מאחור משפחה ועסקים. העם לא יוכל להשלים איתה, הכנסת לא תוכל להצביע בעדה, וחבריי ואני לא נוכל להיות חברים בממשלת החירום אם חקיקה כזו תעבור בכנסת ותיכנס לספר החוקים של מדינת ישראל באופן שיפגע באחדות ובביטחון המדינה בכלל, בזמן מלחמה בפרט".

במקביל למתקפה על היועמ"שית, חוק הגיוס ממשיך לעורר אמירות מקוממות. הרב משה צדקה, אחד הרבנים בעלי ההשפעה הגדולה ביותר על הציבור החרדי-ספרדי המשמש כראש ישיבת פורת יוסף, טען כי "גם מי שלא לומד תורה לא יתגייס. בזה תלויה ההגנה של החיילים". במסר שהעביר אמש לנציגי הציבור ש"ס, כפי שפורסם היום בכיכר השבת, אמר כי "שום בחור ישיבה לא ילך לשם".

הרב משה צדקה (צילום: יעקב כהן, פלאש 90)
הרב משה צדקה: "גם מי שלא לומד תורה לא יתגייס. בזה תלויה ההגנה של החיילים". ארכיון | צילום: יעקב כהן, פלאש 90

"אנו צריכים להאמין באמונה שלמה שבחורי הישיבה שעוסקים בתורה הם שמגינים על החיילים, הם שמגינים על הפצועים, והם שמגינים על השבויים", אמר. "גם בחורים שאינם עוסקים כל היום בתורה, קצת חלשים בתורה, אסור לנו, וחלילה לנו לקחת אותם לצבא כי גם הם מתפללים וגם הם לומדים, ושם, במקום ההוא, אם ילכו לצבא, יש הרבה ניסיונות שלא יוכלו לעמוד בהם".