השר וחבר הקבינט גדעון סער, התייחס הערב (ראשון) ב"שש עם" לנסיעה של השר בני גנץ לוושינגטון, והבהיר: "כל ההתנהלות בעניין הזה היא כואבת לי. היא לא מתאימה לנורמות שאני מאמין בהן - ולא למצב המלחמה שאנחנו מצויים בו. שליחות מדינית דורשת את תקנון הממשלה, זה לא עניין של פרוצדורה, זה עניין של נורמה ממלכתית בסיסית שמאפשרת תיאום בעבודה המדינית. לפי דעתי אם הדבר הזה לא קרה, ויכול להיות שבני הוטעה, זו טעות".

סער, חבר מפלגת המחנה הממלכתי בראשות גנץ, הוסיף: "אם ראש הממשלה טעה כאשר הוא הנחה את השגריר בוושינגטון שלא לשתף פעולה עם השר גנץ בפגישה. צריך להפיק ממנה את התועלת - למרות שזה לא תואם כפי שמקובל. שני הצדדים טעו - אכן צריך לעשות מאמץ. אני משוכנע שגנץ יביא תועלת בביקור, אבל הם צריכים להיעשות בדרך הממלכתית המקובלת".

בהתייחס למגעים לעסקת חטופים חדשה, והדיווחים על פיצוץ בשיחות, טען סער: "חמאס לא מעוניין בעסקה, ולא מעוניין להגיע למתווה. להערכתי הוא מעוניין להבעיר את יו"ש, ירושלים ואולי אף את ערביי ישראל ברמדאן. יש יותר מדי סימנים שמעידים על זה שהוא קיבל את ההחלטה בכיוון הזה. צריך להגביר את הלחץ הצבאי על חמאס - זה משרת את ההתקדמות למתווה חטופים".

בנימין נתניהו (צילום: reuters)
נתניהו נגד גנץ: "יש ראש ממשלה אחד". ארכיון | צילום: reuters

מוקדם יותר היום דווח בניו יורק טיימס כי השר גנץ המריא לוושינגטון כדי לדון עם בכירי הממשל האמריקני על תוכניות "היום שאחרי" ברצועת עזה, כולל שיקומה ושליטתה בידי הרשות הפלסטינית. גנץ לא ייפגש עם הנשיא ביידן, אך ייפגש עם סגניתו קמלה האריס ועם היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ייק סאליבן. 

מטעמו של השר הודיעו אתמול כי הוא ימריא לוושינגטון וייפגש כאמור עם שני הבכירים האמריקנים, כמו גם עם מחוקקים מהמפלגות הרפובליקנית והדמוקרטית. בהמשך השבוע גנץ צפוי לבקר גם בבריטניה, ולשוב לארץ ביום רביעי.

לאחר הודעתו של גנץ, ראש הממשלה זעם ואמר כי "לישראל יש ראש ממשלה אחד". גם השר דודי אמסלם תקף את גנץ בפייסבוק: "כניסתך לממשלה הייתה כדי לייצר אחדות בחירום, ולא בכדי להיות סוס טרויאני. הנסיעה שלך הבוקר לארצות הברית היא בניגוד מוחלט לתקנון הממשלה. האמריקנים כנראה רואים בך את הכתובת כדי להוביל תהליך של מדינה פלסטינית והפסקת הלחימה בעזה".

"להזכירך, נכנסת לממשלת החירום כדי לייצר קונצנזוס בזמן המלחמה – ולא כדי לעצור את צה"ל מלנצח", סיים אמסלם. בנוסף, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר כתב ב-X: "בני התבלבל לחשוב שזו ממשלת גנץ".