לאחר שדנה לראשונה בהדחת חבר כנסת מכהן, חה"כ עופר כסיף מחד"ש-תע"ל, החליטה הכנסת (שני) שלא להדיח את חה"כ עופר כסיף, לאחר שלא השיגה את הרוב הנדרש. 85 ח"כים תמכו בהצעה לעומת 11 שהתנגדו, נעדרו לפיד, גנץ ואיזנקוט. הבקשה להדחת כסיף הוגשה לאחר שחתם על עצומה שמאשימה את ישראל בביצוע רצח עם בעזה. ההצעה דרשה את אישורם של 90 חברי כנסת בהצבעה גלויה במליאה. 

בפתח הדיון על הדחת כסיף, אמר יו"ר הקואליציה אופיר כץ: "חשוב לי להגיד לחברי הכנסת המתלבטים. אם לא תצביעו בעד, אתם תנרמלו התנהגות של פגיעה במדינת ישראל, התנהגות של לגיטימציה לפגיעה בחיילי צה"ל, של תמיכה בטרור, של הלל למחבלים. זה על ראשכם. אם כנסת ישראל לא תעמוד איתנה מול מי שבא לפגוע במדינת ישראל, מה ימנע מחברי הכנסת פה להפוך להיות העזמי בשארה והבאסל גטאס הבאים?"

יוזם הבקשה, חה"כ עודד פורר, אמר: "מבחינתו של חבר הכנסת עופר כסיף, החיילים שלנו הם פושעי מלחמה. מבחינתו יושבי קבינט המלחמה הם פושעי מלחמה. על זה אנחנו נמצאים כאן, כדי להגיד לא עוד. לא יישב פה מישהו בתוך כנסת ישראל כדי לפעול נגדה". 

ח"כ עודד פורר  (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
ח"כ עודד פורר | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

 

"אני רוצה לפנות לחברי הכנסת. אתם נבחרתם כדי לקבל החלטות, אתם כאן תצטרכו להצביע לפי מה שאתם חושבים, לא לפי מה שיחשוב מישהו אחר בבית המשפט העליון", המשיך חה"כ פורר. "תצביעו למען חיילי צה"ל, תצביעו למען החיילים שלנו שנמצאים כרגע בחזית, מסכנים את חייהם. יושב כאן בכנסת מישהו שטוען שהם פושעי מלחמה כשהם מגינים עלינו".

יו"ר ישראל ביתנו, חה"כ אביגדור ליברמן, תקף לפני ההצבעה: "עופר כסיף שנים הצטיין בהשתלחויות קשות וזדוניות נגד מדינת ישראל ונגד חיילי צה"ל. כל מי שיצביע היום נגד, או יברח מההצבעה, פשוט מפקיר את חיילי צה"ל".

חה"כ עופר כסיף אמר במהלך הדיון בעניין הפסקת חברותו בכנסת: "מאחורי השקר שעליו מבוססת בקשת ההדחה ניצבת כוונת זדון ברורה – רדיפה פוליטית והשתקה של כל קול ביקורתי. טרם החתימה על העצומה התרעתי במליאה מפני פגיעה בחפים מפשע והאסון ההומניטרי המתרחש בעזה. אבל הערך החשוב מכל שהנחה אותי היה ערך החיים. הרי העצומה מבקשת בעיקרה את הפסקת המלחמה ושפיכות הדמים. אפשר לכעוס על חתימתי אבל בינה לבין תמיכה במאבק מזוין אין שום קשר".

"לך הביתה": הפתק שהשאיר ח"כ סוכות לעופר כסיף
"לך הביתה": הפתק שהשאיר ח"כ סוכות לעופר כסיף

לקראת הדיון היום, במפלגת ישראל ביתנו יצאו לקרב מאסף בניסיון להשיג את הרוב הדרוש. בשלב המוקדם היו 87 חתימות בעד הדחתו של כסיף, קרוב מאוד לסף הנדרש, אך המצב השתנה: כמה חברי כנסת שינו את דעתם בעקבות הדיון וחוות דעתה של היועצת המשפטית לכנסת שגית אפיק נגד ההדחה, מסיבות משפטיות.

בסיעת המחנה הממלכתי הוחלט אמש לאפשר חופש הצבעה: לחדשות 12 נודע כי לפחות 3 ח"כים מתכוונים להיעדר, בעוד במפלגת העבודה ובמפלגות הערביות מתנגדים לפסילה - וביש עתיד לא תמכו מלכתחילה.
גורמים באופוזיציה טוענים כי המהלך לחופש הצבעה "מתואם מאחורי הקלעים" כדי לא לאפשר 90 הצבעות נגד כסיף.

עו"ד אפיק פרסמה תזכורת לח"כים לקראת הדיון: "הכנסת רשאית, ברוב של 90 חברי הכנסת, להחליט להפסיק את חברותו של חבר הכנסת כסיף אם תקבע שיש במעשיו, לרבות בהתבטאויותיו, לפי העניין, במפורש או במשתמע – תמיכה במאבק מזוין של מדינת אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל".

במכתבה סקרה את הבקשה והדיונים, והדגישה: "אם הכנסת תחליט לקבל את הצעת ועדת הכנסת להפסיק את חברותו של חבר הכנסת כסיף, ברוב של 90 חברי הכנסת, משרתו תתפנה כעבור 14 ימים מיום החלטת הכנסת. אולם בתקופה שמהחלטת הכנסת ועד יום הפסקת החברות הוא לא יהיה רשאי להשתתף בישיבות הכנסת או בישיבות ועדה של הכנסת אלא לשם הצבעה בלבד. חבר הכנסת כסיף יהיה רשאי לערער לבית המשפט העליון בתוך יומיים מיום החלטת הכנסת - בית המשפט ידון בערעור בתשעה שופטים או במספר בלתי זוגי גדול יותר, כפי שיורה נשיא בית המשפט העליון".

את ההליך כינתה אפיק "תקדימי וחריג", וקראה לח"כים לנקוט משנה זהירות, כדי להימנע מהפעלה של עריצות הרוב. "בעמדתי ובדבריי בוועדת הכנסת עמדתי על הקושי הניכר לפרשנות בדבר קיום תנאי העילה בהתבטאויות שבבקשה, כפי שפורשה עד כה בפסיקה".

יוזם הצעת ההדחה, חה"כ עודד פורר מישראל ביתנו, פנה במכתב לחברי כנסת ואמר להם כי "תמיכה בהדחה פירושה תמיכה בביטחון ישראל". פורר הוסיף: "מצפה מכל חבריי לכנסת, שמדינת ישראל חשובה להם, להצביע בעד ביטחונה של מדינת ישראל ובעד חיילי צה"ל". פורר טען כי ההדחה "אינה עניין משמח אך נדרש והכרחי".

"אמירותיו ומעלליו של חבר הכנסת כסיף מוכרים לכולנו. ועדת הבחירות המרכזית כבר פסלה את התמודדותו לכנסת ה-21", הזכיר פורר במכתבו. "משחתם חבר הכנסת כסיף על העצומה, הקובעת שמדינת ישראל ביצעה רצח עם, הוא לא רק הביע תמיכה במהלכים המובלים על ידי אויבינו בזמן מלחמה - אלא שהוא העמיד בסכנה את ביטחונה של מדינת ישראל וחיילי צה"ל, את מאות אלפי הלוחמות והלוחמים שלנו שנמצאים בחזית. לו תתקבל התביעה בהאג, הם יהיו חשופים למעצרים ותביעות בבתי דין ברחבי העולם".

ח"כ עודד פורר בדיון בוועדת הכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
עודד פורר בדיון בוועדת הכנסת להדחת ח"כ עופר כסיף | צילום: ערוץ הכנסת

עוד ציין פורר כי "כסיף תומך במאבק המזוין נגד מדינת ישראל. הוא הוכיח זאת בהתנהלותו לפני שנבחר לכנסת. הוא הבהיר זאת בהתנהלותו לאורך שנות כהונתו בכנסת ונתן את ההוכחה החותכת כעת. על אף שניתנה לכסיף בוועדת הכנסת האפשרות לחזור בו מחתימתו על העצומה, הוא סירב לעשות זאת ונשאר איתן בדעתו. ממש כפי שהוא ממשיך לטעון שפגיעה בחיילי צה"ל ובמתיישבים היהודים ביהודה ושומרון אינה טרור".

גם ראש סיעתו, הח"כ אביגדור ליברמן, קרא לח"כים לתמוך בהדחה: "אין מקום לספקות, עופר כסיף תומך טרור וחייבים להעיף אותו מכנסת ישראל. הדחת עופר כסיף היא לא פגיעה בחופש הביטוי, היא הגנה מתבקשת מפני חופש השיסוי. נכון לרגע זה הודיעו שיתמכו רק 81 חברי כנסת בהליך ההדחה כשהרוב הדרוש הוא 90. אני קורא לכל חברי הכנסת מהמפלגות הציוניות לעשות את הדבר הנכון ולהצביע בעד הדחתו הסופית מכנסת ישראל".

כסיף עצמו הכחיש בדיון את הטענות נגדו, וטען שמקורן ברדיפה פוליטית: "ההאשמה שאני תומך במאבק המזוין של חמאס נגד ישראל היא שקר מובהק שאין בו אטום של אמת, מדובר ברדיפה פוליטית והשתקה. המטרה הסופית - הדרתם המוחלטת של חברי הכנסת הערבים. ההתבטאויות שלי נגד חמאס ברורות וחד-משמעיות".