המתווה שיפתור את משבר פרס ישראל? שר החינוך יואב קיש ונשיא המדינה הרצוג נפגשו היום בניסיון לפתור את הסוגיה שעוררה סערה. באותה פגישה שמע קיש מהנשיא עד כמה לדעתו חלוקת הפרס חשובה, על אחת כמה וכמה בתקופת המלחמה, והערב (שלישי) דיווחנו ב"מהדורה המרכזית" על הפשרה המסתמנת שהושגה.

לפי המתווה המסתמן, ביום העצמאות יוענקו פרסים בתחום הגבורה האזרחית והערבות. במקביל, קיש ימסור הודעה על זהות הזוכים בפרס, והפרסים עצמם יוענקו בטקס צנוע יותר בהמשך השנה. 

כך, מצד אחד לא יבוטל לחלוטין הפרס שנועד לעודד מצוינות במדע, בתחומי הרוח ובתרבות – ומצד שני הטקס יוקדש לגבורה אזרחית. בכך, צפויים להימנע הנאומים שהיו אמורים להיות ביקורתיים. הפגישה בין קיש להרצוג הוגדרה כפגישה שוטפת "שעסקה בנושאים מקצועיים כפי שנוהגים מעת לעת".

יואב קיש, יצחק הרצוג (צילום: פלאש 90)
הנשיא הרצוג ושר החינוך קיש | צילום: פלאש 90

מוקדם יותר היום פרסמה ב-N12 כתבתנו יעל אודם כי ועדת פרס ישראל שמונתה לבחור את הזוכה בפרס בקטגוריית מדעי החיים דורשת משר החינוך יואב קיש לחשוף את שם הזוכה שבו בחרה. ארבעת חברי הוועדה פנו בתחילת השבוע לשר במכתב ונימקו את עמדתם בעקבות הסערה שפרצה עם החלטתו לדחות את הענקת הפרס בשנה.

סערת פרס ישראל פרצה לאחר שקיש הודיע כי השנה יוענקו פרסים רק בשני תחומים: גבורה אזרחית וערבות הדדית. בהמשך נטען כי ההחלטה של השר נבעה גם משיקולים פוליטיים - אחד הזוכים הוא יזם ההייטק אייל וולדמן שמזוהה עם ראשי המאבק בממשלה על רקע המהפכה המשפטית.