חילופי דברים חריגים בין שר האוצר סמוטריץ' למשרד החוץ של מצרים. שר האוצר ביקר בחריפות היום (שני) בישיבת הסיעה את ההתנגדות של מצרים למבצע ישראלי ברפיח. במצרים תקפו בתגובה, ואמרו כי דבריו בלתי מקובלים עליהם.

"הם נושאים באחריות לא מבוטלת למה שקרה ב-7.10, חמאס התחמש דרכם", אמר סמוטריץ' על מצרים בישיבת הסיעה של הציונות הדתית. לאחר מספר שעות, משרד החוץ המצרי פרסם הודעה: "מצער ומביש ששר האוצר הישראלי ממשיך לצאת בהצהרות חסרות אחריות, שרק חושפות הרג והרס, ופוגעות בכל ניסיון לבלום את המשבר ברצועת עזה".

"הצהרות מסוג זה אינן מקובלות לחלוטין", הוסיפו במשרד החוץ של מצרים. "למצרים יש שליטה מוחלטת בשטחה והיא לא תאפשר לאף גורם לערב את שמה בכל ניסיון כושל להצדיק את חסרונותיו".

עזתים בורחים מרפיח למרכז הרצועה
עזתים בורחים מרפיח למרכז הרצועה

דבריו של שר האוצר מגיעים לאחר הדאגה שהביעו בבית הלבן ובמצרים מהשלכות המשבר בעזה - שעשויות לבוא לידי ביטוי בהגירה המונית של פלסטינים מהרצועה. על פי דיווח אמריקני, מצרים מאיימת להשעות את הסכם השלום עם ישראל, אם עשרות אלפי פליטים ימלטו לשטחה. במקביל דווח כי מצרים אף התקינה אמצעים טכנולוגיים על גדר הגבול, בהם מצלמות וחיישנים, שיסייעו למנוע מהמוני עזתים לעבור את הגדר.

ראש הממשלה נתניהו ושר החוץ של צרפת סטפן סז'ורנה (צילום: חיים צח, לע"מ)
פגישת רה"מ נתניהו ושר החוץ של צרפת סטפן סז'ורנה | צילום: חיים צח, לע"מ

המבצע הצבאי המתוכנן של ישראל ברפיח גרר ביקורת גם בצרפת. שר החוץ הצרפתי סטפן סז'ורנה יצא נגד המהלך וטען כי אין לו הצדקה: "כל מתקפה של הצבא הישראלי על רפיח תהיה לא מוצדקת". בשבוע שעבר, במהלך פגישתו עם נתניהו במשרד ראש הממשלה בירושלים, התייחס סז'ורנה לקשר בין שתי המדינות ולמאבק באנטישמיות: "צרפת גינתה באופן מאוד חזק את אירועי ה-7 באוקטובר. אנחנו אירגנו יחד עם נשיאת האסיפה הלאומית, חברת מפלגתי, הפגנה גדולה נגד האנטישמיות שהייתה מוצלחת".