סערה פוליטית פרצה הערב (ראשון) בעקבות דבריו של השר בצלאל סמוטריץ' שאמר בריאיון ל"שש עם" כי "המטכ"ל הזה של צה"ל הביא עלינו את אחד האסונות הגדולים בתולדות המדינה". סמוטריץ' האשים את המטה הכללי בכישלון ב-7 באוקטובר, ואמר: "זה כישלון ארוך-שנים של קונספציה שקרסה". 

השר חילי טרופר מהמחנה הממלכתי תקף את סמוטריץ' וכתב בחשבון הפייסבוק שלו: "יש משהו חצוף במהות ובדרך שבה סמוטריץ' תוקף את צה"ל באשר למינויים של מפקדים. סמוטריץ' מדבר על הצורך באמון כלפי ראשי הצבא וטוען שהאמון אבד. ובכן, על פי כל הבדיקות הצבא דווקא נהנה מהאמון הגבוה ביותר בחברה הישראלית ואילו סמוטריץ' וממשלת נתניהו סובלים ממשבר אמון אדיר מבחינת הציבור הישראלי".

"על פי התיאוריה של שר האוצר בנוגע לאמון, מוטב שדווקא הוא ושרים אחרים יימנעו ממנויים וישלימו עם כך שיגיע הזמן שבו הם יצטרכו להחזיר את המנדט לבוחרים כי האמון בהם התרסק", הוסיף טרופר. "סמוטריץ' מדבר על 'אימהות ששולחות את ילדיהן לצבא וצריכות לדעת שיש אמון במי שממנה את מפקדיהם'. לפי כל הבדיקות האימהות נותנות אמון בצבא, וממש לא נותנות אמון בסמוטריץ'".

השר טרופר המשיך: "אכן צה"ל כשל והעומדים בראשו היו הראשונים להודות בכך. אני מניח שבסיום המלחמה רבים ממפקדי הצבא יניחו את המפתחות. כמו כן מוטב שהמינויים יגעו רק בתפקידים הכרחיים. אבל האחרונים שיכולים להטיף משהו על כישלון והיעדר אמון, הם מי שישבו בממשלה ב-7 באוקטובר. יש לנו צה"ל אחד והוא חייב להמשיך לשעוט קדימה עם החיילים והמפקדים, שהם הבנים והאחים של כולנו. ובעיקר להמשיך עם הגיבוי של כל עם ישראל".

גם חה"כ מתן כהנא מהמחנה הממלכתי תקף את סמוטריץ': "שר בכיר בממשלה הכי גרועה והכי נוראית שאי-פעם הייתה כאן, הממשלה שאחראית לטרגדיה הכי נוראית שפקדה את העם היהודי מאז השואה, אפילו לא מתחיל להבין את המשמעות של 'אחריות'".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד תקף גם הוא: "קודם קבלו אחריות לכישלון שלכם כממשלה ותתפטרו. רק אז תהיה לכם זכות בכלל לדבר על אחרים". חה"כ קארין אלהרר ממפלגתו הוסיפה: "אם השר מאמין לעצמו וחושב שמי היה מעורב ב-7.10 צריך ללכת, ראוי היה שייתן דוגמה אישית ויתפטר קודם".

חה"כ מיקי לוי, גם הוא מיש עתיד, הצטרף: "אם לרמטכ"ל אין סמכות למנות מינויים בתוך כדי המלחמה בעקבות 7.10 גם לחבר קבינט המחדל סמוטריץ' אין סמכות להעביר כספים קואליציוניים או תקציב מדינה לטווח-ארוך. הגמל לא רואה את הדבשת של עצמו".

חה"כ מירב בן ארי תקפה גם היא את סמוטריץ': "הבעיה שלנו היא שאתה לא מבין כלום, לא בכלכלה ובטח לא בצבא. מינויים בצה"ל חייבים לקרות כי קצינים חייבים להתקדם, אם לא, כל הצבא תקוע. אבל איך תבין, בקושי סיימת את השירות שלך וגם הבן שלך הבנתי לא עף על האירוע. בקיצור, אל תתערב, שלא תהרוס את הצבא כמו שהרסת את הכלכלה".

חה"כ נעמה לזימי ממפלגת העבודה הגיבה: "האיש שהוביל את תיאוריית 'חמאס הוא נכס' מתגולל על מערכת הביטחון, שכבר הודיעה שהיא אחראית ותקבל אחריות מלאה לאחר הלחימה. בניגוד אליו ואל חבריו לממשלה שלא חושבים להניח מפתחות אחרי המחדל הגדול מאז קום המדינה שקרה במשמרת שלהם. מי שהפקיר את תקציב המדינה והאזרחים בזמן מלחמה כדי לרפד מקורבים לא חש אפילו מעט בושה לעשות סיבוב על מי שמנהלים את המלחמה. חרפה. ממשלת המחדל והאסון".