הדיון בממשלה בנושא חוק הגיוס שתוכנן להתקיים היום (שלישי) נדחה בשל "חוסר הסכמות". לאחר שהיועמ"שית גלי בהרב-מיארה דרשה יעדים מספריים בהחלטת הממשלה, היא נועדה עם רה"מ בנימין נתניהו ושר המשפטים יריב לוין לפגישה משולשת, שם ניסו השניים לשכנעה לתמוך בנוסח הקיים מפאת לחץ הזמן. במהלך הפגישה אמר נתניהו שהיעד שהוא תומך בו הוא גיוס של 2,500 חרדים בשנה, אולם לאחר מכן בלשכתו הכחישו את המספר וטענו כי זה המצב כיום.

בנוסף, חוסר הסכמות קיימים גם מהשגות החרדים בעניין יעדי הגיוס, ומשרי הליכוד מהצד השני שמבקרים את החוק על כך שלא באמת מעודד גיוס חרדים, לטענתם. במקביל - במפלגת הציונות הדתית מי שטוען כי צריכים לראות "מהלכים אמיתיים" מכיוון שמדובר ב"צו השעה". 

חוק הגיוס - סיקור N12

שר האוצר והשר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ' התייחס לחוק הגיוס הבוקר בוועידת העסקים של וואלה מעריב: "כולם מבינים שמה שהיה לא יהיה, כולל הציבור החרדי. אנחנו צריכים את כולם מתחת לאלונקה. לא עושים על זה הון פוליטי, לא הולכים להסתה ופילוג. אני תומך במה שהיה לאורך שנים, והכנסה מאסיבית של יותר ויותר צעירים מהציבור החרדי לצבא ולשוק התעסוקה. אני משוכנע שזה אפשרי. יש כאלה שרוצים את השינוי הזה. כשעלתה האיוולת הזו של העלאת גיל הפטור הטלתי על זה וטו כשר אוצר וכציוני ופטריוט. אנחנו לא חוזרים אחורה יותר".

פטור הגיוס, חוק הגיוס

השר אופיר סופר מהציונות הדתית אמר בכנס פנימי של משרד העלייה והקליטה: "צריכים לראות שגם המהלכים שמקדמת הממשלה היום, יהיו אמיתיים ומהלכים של ממש שיבואו ויגדירו שעד הקיץ מגייסים 3,000 אנשים. אנחנו לא רוצים לשנות את החברה הישראלית ברגע ולא לחנך, אבל כן רוצים לראות מספר אמיתי של אנשים שמתגייסים בתקופה הקרובה. יש צורך למלא את השורות ולהיות שותפים, יש צורך אמיתי, ערכי וסולידרי".

 

חה"כ משה סולומון מהציונות הדתית, סא"ל במיל', מסר ל-N12: "חוק גיוס מתוקן ומוסכם הוא צורך השעה ומחויב המציאות, בפרט במציאות החדשה שלאחר 7 באוקטובר. מדינת ישראל צריכה להשתחרר מהגישה של דחיות והסכמות שבשתיקה, ולהתחיל להגדיר מדיניות וערכים. זה לא שוויון בנטל, זה שוויון בזכות. ככה חונכתי וכך אני גם מחנך את ילדיי".

"יש לעשות זאת בצורה אפקטיבית. אין טעם בחוקים ובהתרסות שרק יגרמו להורדה בשיעור התעסוקה ולפגיעה בענף הכלכלה, ומאידך אין אפשרות להמשיך במצב הקיים", הוסיף חה"כ סולומון. "אני פונה לנציגי הציבור החרדים בקריאתו של משה רבנו: 'האחיכם יצאו למלחמה ואתם תשבו פה?' דוגמה אחת לפתרון היא מתווה פירון שמאפשר מגוון דרכי תרומה לקהילה, עם הכרה עמוקה בערך לימוד התורה. כמו שמובא במסכת אבות, 'כל תורה שאין עמה מלאכה, סופה בטלה וגוררת עוון'".

חה"כ אוהד טל מהציונות הדתית כתב בחשבון שלו ב-X כי "מדינת ישראל זקוקה לעוד לוחמים". לדבריו, "זה הדבר היחיד שחשוב. אבחן כל מתווה שיוצג רק לפי השאלה אם הוא מקרב או מרחיק אותנו מהיעד הזה". בנוסף אמר בריאיון לכאן רשת ב': "אני חושב שמדינת ישראל לא יכולה לממן מנגנונים שכל המטרה שלהם היא להנציח את חוסר ההשתלבות".

קרעי: הקומבינטור האמיתי הוא גנץ וכפילו / סגנו גלנט

בין השרים בליכוד שביקרו את התנהלות הממשלה, שר התקשורת שלמה קרעי שטען הבוקר כי "השתיקה של החרדים היא דרך הפעולה הגרועה ביותר". בהודעה שפרסם כתב קרעי: "תגידו את האמת! הקומבינטור האמיתי הוא מר בני גנץ וכפילו / סגנו מר יואב גלנט. יותר משצורכי המלחמה מעניינים אותם, הם מגויסים על-מלא להפלת הממשלה.

מתוך עמוד הטוויטר של שלמה קרעי
מתוך עמוד הטוויטר של שלמה קרעי

"כך לדוגמה, לצה"ל יש אפשרות מיידית להחזיר לשירות מילואים פעיל עשרות אלפי חיילי מילואים קרביים ושאינם, שקיבלו פטור ממילואים סתם ככה, ורק בגלל עצלנות ורשלנות של צה"ל (החלפת מערכות מחשוב) אף אחד לא מנסה אפילו לגייס אותם", המשיך קרעי. "את עניין גיוס החרדים שאין תורתם אומנותם צריך לתקן, אבל מצג השווא שיש דחיפות לעשות זאת עכשיו באופן 'היסטורי ובלי קומבינות' כדברי גנץ, הוא לא יותר ממניפולציה שקופה להפלת הממשלה. לצערי, חלק מחבריי לקואליציה הולכים שולל אחרי ההצגה הזו".