אחרי שיו"ר תקווה חדשה הימין הממלכתי גדעון סער מימש אמש (שני) את האיום שהשמיע בפגוש את העיתונות שאם לא יקבל מקום בקבינט המלחמה לא יישאר בממשלה, למעשה סימן יו"ר המחנה הממלכתי השר בני גנץ את התאריך הסופי שבו הוא עוזב את הממשלה - 30.6.2024.

מכאן צפויים שלושה וחצי שבועות במהלך הקיץ שיחרצו את גורל הממשלה והם תלויים בחוק הגיוס: או שהחוק יעבור כשגנץ לא תומך בו, או שהחוק לא עובר ואז אין טעם בהישארותו של גנץ. עד למלחמה, מנתה הקואליציה 64 ח"כים, ועם כניסת סער וגנץ היא מנתה 76. כעת, עם פרישת סער היא כבר על 72 חברים, ובמקרה שגנץ יעזוב, היא שוב תהיה עם 64. כשהקואליציה עומדת על פחות מזה בהרבה בסקרים, סימן השאלה על המשך קיום הממשלה עומד על בין 30.6 (המועד האחרון לחקיקת חוק הגיוס) ובין 24.7 (מועד יציאת הכנסת לפגרה).

לפני פרישת סער, רה"מ נתניהו עשה מעין מאמץ אם כי הציב תנאי לסער: אם סער רוצה להיות חבר בקבינט המלחמה, שיישאר עד הסוף ויתמוך בחוק הגיוס. נתניהו לא התכוון "לפרנס" את מי שעלול לפרוש, ועל רקע זה יו"ר הימין הממלכתי עזב את הממשלה.

משה גפני, יצחק גולדקנופף, אריה דרעי, ביבי נתניהו (עיבוד: אייל מרגולין, פלאש 90)
חוק הגיוס: החרדים יפרשו מהממשלה? | עיבוד: אייל מרגולין, פלאש 90

לכן השלושה שבועות וחצי במהלך הקיץ קריטיים ודרמטיים והם יחרצו את גורל הממשלה. אם באמת החוק לא יאושר, אז לכאורה המימון של מוסדות החינוך החרדיים נפסק. במקרה כזה החרדים אמורים לפרוש מהממשלה, וישראל הולכת לבחירות בנובמבר 2024. אם נתניהו יצלח את המשבר, ויצליח לאשר את החוק, כשלא ברור מה יקרה בקואליציה, הכנסת יוצאת לפגרה וחוזרת רק בסוף אוקטובר, כך שבחירות לא יתקיימו לפני פברואר 2025.