ד"ר יורם חמו, שהתפטר לפני כשבועיים מתפקידו בתור האחראי על המדיניות הביטחונית ועל התכנון האסטרטגי במל"ל, הציג בפני מקבלי ההחלטות הבכירים מסמך אסטרטגי בן 10 עמודים ובו ביקורת נוקבת על ניהול המלחמה. מעיקרי המסמך, שאותם חשפנו לראשונה הערב (שני) ב"המהדורה המרכזית": "הגישה הבסיסית לניהול המלחמה הגיעה לקיצה במידה רבה, אי הצבת תחליף שלטוני תוביל לממשל צבאי, חשש מהפיכת סוגיית החטופים לרב שנתית". ראש המל"ל הנגבי התנער: "מייצג את עצמו בלבד".

דגל ישראל בכיכר פלסטין, עזה (צילום: אייל בן יעיש)
דגל ישראל בכיכר פלסטין בעזה, דצמבר 2023 | צילום: אייל בן יעיש

 

במסמך פורש ד"ר חמו את משנתו לגבי המשך המלחמה, השגת היעדים בה, וההשפעה על זירות אחרות. על אופן ניהול המלחמה אמר: "המשך המלחמה בגישה הקיימת עלול להוביל לשחיקה נוספת בהישגים בראייה אסטרטגית".

גם לגבי המטרה של מיטוט חמאס הציג ד"ר חמו תחזית לא אופטימית במיוחד: "הישג אסטרטגי בעזה (סילוק חמאס) נותר חשוב מאוד לעיצוב הסביבה הקרובה יותר. ההישגים האלטרנטיביים בעזה גבוהים".

התקיפה במגדל אל-מסרי ברפיח
התקיפה במגדל אל-מסרי ברפיח בחודש מרץ

הבכיר במל"ל הזהיר מפני הדשדוש האסטרטגי, "ניתן להמשיך בגישה הקיימת או במבצע ברפיח", והזהיר מפני קיום ממשל צבאי בעזה: "אי הצבת תחליף שלטוני בטווח הקצר מקשה על ההתמודדות מול ניסיון חמאס להישאר בשלטון. בתנאים אלו, זה עלול לחייב שליטה ישראלית עמוקה יותר בעזה, עד כדי ממשל צבאי. אתגר האחריות על ממשל צבאי ברבות הימים עלול להשיב את חמאס לשלטון".

את האזהרה החמורה מכל אולי השמיע לגבי מטרת המלחמה העליונה - השבת החטופים. "ללא פתרון מהיר ובפרט אם המהלכים העצימים בעזה יסתיימו, יש חשש מהפיכת סוגיית החטופים לרב שנתית", ציין, "על כל המשתמע לחוסן הלאומי, לחופש הפעולה של ישראל ולכישלון בהשגת מטרות המלחמה".

צחי הנגבי
ראש המל"ל צחי הנגבי

אחרי שליחת המסמך, הציג ד"ר חמו בפני השרים מצגת מפורטת שמסכמת את המסמך. בשלב מסוים של הדיון, ראש המל"ל צחי הנגבי, אמר: "המצגת איננה על דעתי, והיא מייצגת את דעתו בלבד - חרף היותו סגן ראש המל"ל".

ברור לכל שמדובר כמעט בכתב אישום נגד הממשלה ואופן ניהול המלחמה, ולכן גם לא מפתיע שהוא מחליט לא להמשיך להיות חלק מהגורמים המייעצים למקבלי ההחלטות.

מהמטה לביטחון לאומי נמסר בתגובה: יורם חמו ביקש לסיים את כהונתו במל"ל מטעמים אישיים לפני חודשים רבים. אין לסיום דרכו במל"ל כל קשר לעמדות המקצועיות שהובעו על ידו, באישור ר' המל"ל, בפני חברי קבינט ניהול המלחמה.