הנאום של גלנט אמש אולי לא זכה לתהודה תקשורתית ששמורה לדרמות יוצאות דופן, אבל שר הביטחון הטיל אמש (רביעי) פצצה פוליטית, אולי האיום הפוליטי המשמעותי ביותר שהוצב בפני נתניהו מאז 7 באוקטובר משום שלראשונה ייתכן שהאירוע הזה יקרב את פירוק הממשלה. גלנט הכריז שלא יאפשר להגיש את חוק הגיוס ללא הסכמת כל הקואליציה, ובכך הפך את גנץ לשחקן וטו. אם החרדים לא יסכימו לחוק הגיוס בנוסח של המחנה הממלכתי, הרי שהם עשויים להחליט שבחירות עדיפות להם בשלב זה - ולפרק את הממשלה. 

אלה התרחישים האפשריים 

1. אין הסכמות, החרדים מובילים לבחירות כדי למנוע שלילת תקציבים לישיבות 

למשבר הפוליטי סביב "חוק הגיוס" יש דד-ליין - עד סוף מרץ. לפי הצהרת גלנט, הצדדים בקואליציה - קרי החרדים והמחנה הממלכתי - צריכים להגיע להסכמות על מתווה לגיוס חרדים. אלא שהחרדים חזרו פעם אחר פעם על כך שמתווה גנץ לא מקובל עליהם. אם הצדדים לא יגיעו להסכמות, הרי שחוק הגיוס החדש לא יעבור, התקציבים לישיבות יישללו ותלמידיהן עלולים להיחשב עריקים כולם. ייתכן שכדי למנוע מצב כזה, לחרדים לראשונה יהיה אינטרס להוביל לבחירות ולהקפיא את המצב. 

משה גפני, יצחק גולדקנופף, אריה דרעי (עיבוד: אייל מרגולין, פלאש 90)
יפרקו את הממשלה בגלל חוק הגיוס? | עיבוד: אייל מרגולין, פלאש 90

ואולם, הצהרת גלנט גם מחשקת את גנץ. היא הופכת אותו לשחקן וטו שעל פיו יישק דבר בכל הנוגע לגיוס חרדים ולעתיד הממשלה. כל החלטה שיקבל תיבחן באלף עיניים בידי גורמים באופוזיציה כגון לפיד וליברמן, ואם "ייכנע" לדרישות של החרדים כדי להגיע להסכמות - הוא עלול לשלם מחיר ציבורי כבד. במצב דברים זה, ייתכן שגם גנץ יסרב להתפשר. 

יתרה מזאת, לגנץ למעשה ניתן הכוח שעשוי לאפשר את פירוק הממשלה והליכה לבחירות. הציבור שלו, שהיה רוצה לראות את הממשלה מתפרקת, עשוי לדרוש מגנץ לטפס על עץ גבוה שלא יאפשר לחרדים להתפשר - ובכך להביא לבחירות. 

בני גנץ, יואב גלנט (צילום: שחר יורמן, משרד הביטחון)
בני גנץ, יואב גלנט | צילום: שחר יורמן, משרד הביטחון

סיקור N12 - חוק הגיוס

2. החרדים מסכימים למתווה גיוס בנוסח גנץ, בחירות נמנעות 

כלל לא בטוח שלחרדים יש אינטרס להוביל לבחירות כרגע. לפי הסקרים, לאופוזיציה יחד עם המחנה הממלכתי עשוי להיות רוב אחרי הבחירות גם בלעדיהם כך שאפשר יהיה להעביר את חוק הגיוס בממשלה הבאה כשיש להם פחות מנופי השפעה. 

ייתכן שהחרדים יעדיפו לרדת מהעץ שעליו טיפסו, לקבל את מתווה גנץ ולהסביר שמדובר ב"רע במיעוטו", ובכך לאפשר את המשך העברת הכספים לישיבות ולהמשיך לשבת בממשלה. 

3. מצליחים להגיע לפתרון יצירתי שדוחה את הגשת החוק 

הממשלה כבר ניסתה להעביר את חוק הגיוס החדש בהוראת שעה, אך סביר שלא תוכל לעשות זאת נוכח הדרישה שבאה לידי ביטוי בעתירה לבג"ץ שהדבר יקבל ביטוי בחקיקה ראשית. המדינה צריכה להשיב לעתירה עד סוף מרץ וייתכן שהצדדים ימצאו פתרון יצירתי שיסיר מהשולחן, זמנית, את תפוח האדמה הלוהט הזה שמטלטל את הממשלה. הסיכוי לכך נמוך ולא ברור איזה שפן אפשר לשלוף מהכובע, אבל התרחיש הזה קיים.