לאחר דיון סוער: ההחלטה ההצהרתית שהגישה הממשלה, שקובעת שישראל מתנגדת להכרה חד-צדדית במדינה פלסטינית, אושרה היום (רביעי) במליאת הכנסת ברוב גדול. 99 חברי כנסת תמכו בהחלטה, 9 התנגדו. נאומו של נתניהו, רובו באנגלית, נקטע כמה פעמים בעקבות הפרעות וקריאות ביניים מצד חברי כנסת מהסיעות הערביות, שהובילו לצעקות באולם.  

זה הנוסח שאושר

  1. "ישראל דוחה על הסף תכתיבים בין-לאומיים בעניין הסדר קבע עם הפלסטינים. הסדר, ככל שיושג, יהיה אך ורק במשא ומתן ישיר בין הצדדים, ללא תנאים מוקדמים".
  2. "ישראל תוסיף להתנגד להכרה חד-צדדית במדינה פלסטינית. הכרזה כזו בעקבות הטבח של ה- 7 באוקטובר תעניק פרס עצום לטרור שלא היה כדוגמתו ותמנע כל הסדר עתידי לשלום". 

 

״אני מברך את חברי הכנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה שהצביעו בעד הצעתי שישראל תתנגד שיכתיבו לה באופן חד-צדדי הקמת מדינה פלסטינית. השגנו רוב עצום וחסר תקדים של 99 חברי כנסת", אמר ראש הממשלה ליושבי המליאה.

"אני לא זוכר רוב עצום כזה על הצעה כלשהי. התכתיב הזה (של הקמת מדינה פלסטינית באופן חד-צדדי - ד"ל) יפגע בשלום, והכנסת שולחת מסר ברור לקהילה הבין-לאומית. הכרה חד-צדדית לא תקרב את השלום, אלא תרחיק אותו". עוד הוסיף נתניהו: "זה מהלך שיסכן את ישראל ואת השגת השלום, לפני שנשיג ניצחון מוחלט נגד החמאס". 

בנימין נתניהו (צילום: ערוץ הכנסת)
ראש הממשלה נתניהו | צילום: ערוץ הכנסת

מאחורי המאמץ להביא כמות כזו של ח״כים עמדו יו״ר הקואליציה אופיר כץ יחד עם ראשי סיעות האופוזיציה. היחידים שלא השתתפו בדיון הם חברי מפלגת העבודה. הח״כים הערבים, כאמור, התנגדו. 

יאיר לפיד (צילום: ערוץ הכנסת)
לפיד במליאה | צילום: ערוץ הכנסת

ראש האופוזיציה וחברי מפלגתו הצביעו בעד ההחלטה, אבל לאחר מכן תקף לפיד את ראש הממשלה - והאשים אותו בספין. "כמו שאתה ואני יודעים היטב – אין באמת דבר כזה. המצאת. המצאת איום שאינו קיים. על מה אנו מדברים? אין גורם רשמי אחד בעולם שמציע הכרה חד צדדית במדינה פלסטינית. המצאת ספין כדי שלא ידברו על שלטי "אתה אשם". אין הצעה כזו בשום מקום. כל מה שרצית זה שהכנסת לא תדבר על זה שאתה הראש ושאתה אשם, ועל חוק הגיוס המכונה בצדק חוק ההשתמטות ועל חוק התקציב".