משבר חוק הגיוס: העיתון יתד נאמן, אחד הנפוצים ביותר במגזר החרדי המזוהה עם דגל התורה, במאמר מערכת מקומם במיוחד: "הדיבורים על שוויון בנטל הם דיבורי סרק ושקר, זה לא שגם אנחנו תורמים, רק אנחנו תורמים".

המאמר, תחת הכותרת "ואנשכנו כחמור", טוען כי הכוונה של "המסתערים על חומות הקיום היהודי" (המבקשים לקדם שוויון בנטל בשירות בצה"ל) היא "דמגוגית". עוד נכתב: "צריך להיות עיוור, חרש או שוטה כדי לא להבין מהיכן נושבת הרוח הרעה". על פי הכתוב, גם עם שוך הבחירות המקומיות – התקשורת ממשיכה לתקוף את הציבור החרדי.

חרדים בלשכת הגיוס (צילום: פלאש 90)
חרדים בלשכת הגיוס | צילום: פלאש 90

"מדובר בוויכוח אידיאולוגי", נכתב, "כאילו לומדי התורה אינם תורמים לעם היהודי ולא נושאים כביכול בנטל. עלינו לומר בקול רם: בלי לומדי התורה אין לנו זכות קיום, וצריכים הרבה לומדי תורה, יש מעט מדי, ואנחנו מכוונים ומעודדים שיהיו עוד ועוד לומדי תורה בעם ישראל, כי זה מחזיק את העם היהודי. אנחנו לא מוגנים אלא מגינים".

"הדיבורים שלהם על כביכול שוויון בנטל הם דיבורי סרק ושקר", נמשך המאמר. "כי אם הציבור החילוני לקח על עצמו, למראית עין, את תפקיד שימור העם הישראלי, הציבור החרדי לקח על עצמו את תפקיד שימור העם היהודי, שזה התפקיד הכי חשוב, הכי קיומי, להיות או לא להיות. לדאבון הלב, בעניין זה אין שוויון בנטל, כיוון שרק לומדי התורה הם שמקיימים את העם היהודי. לא אנחנו המשתמטים מחובה יהודת בת שלושת אלפי שנים, הם המשתמטים!"

גיוס חרדים (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

על פי המאמר, הכוונה לגיוס חרדים לצבא היא בעצם ניסיון של החילונים להחזיר חרדים בשאלה. "בתוך תוכם, הם חרדים מהשוויון בנטל, כי ללא ספק, אם זה היה קורה כפי שהם תובעים, זה יגרום להדתה בצבא. הם לא יאפשרו למתגייסים להמשיך באותו אורח חיים שממנו באו, וזו בדיוק כוונתם: ליצור כור היתוך ישראלי בעל טמפרטורה גיהנומית גבוהה! יהיו שיגידו שיקימו יחידות מיוחדות, אך מדובר במס שפתיים, כי בדיוק בשביל זה הם נלחמו נגד הרפורמה המשפטית: קודם נגייס אותם, בשאר יטפל הבג"ץ הליברלי והנאור שהכול שפיט בעיניו". על פי המאמר, גם אם יוקמו יחידות נפרדות לחרדים, תגיע "עתירה אחת" – ןלא יהיו עוד יחידות כאלה.