על אף המלחמה והווטו של בני גנץ וגדעון סער, הקואליציה ממשיכה לקדם את החקיקה של חוק רבני הערים. היום (שני) הודיעו יו"ר המחנה הממלכתי ויו"ר תקווה חדשה הימין הממלכתי כי החליטו להטיל וטו על הצעת חוק שירותי הדת היהודיים שנוגעים לבחירת רבני הערים, ומדובר בשיתוף פעולה ראשון לאחר שנפרדו דרכי השניים. 

על רקע החלטת הקואליציה לקדם את החוק, גורם בקואליציה תקף את המחנה הממלכתי: "הם אלו שהפרו את ההסכם כשהצביעו נגד התקציב, כשגנץ נסע לארה"ב ללא אישור ובהצבעות נוספות שלא שיתפו פעולה עם הקואליציה. הסכם לא יכול להיות חד-צדדי". 

מהו חוק שירותי הדת היהודיים שנוגעים לבחירת רבני ערים?

בחודש יוני אישרה הממשלה את הצעת החוק לבחירת רבני הערים בישיבה מיוחדת שלא מן המניין. החוק שעתיד להשפיע מאוד על החילוניים, עוסק ביוזמה משותפת של ש"ס והציונות הדתית למנות רבנים חרדיים ולא ציוניים. החוק מציע לשנות את האופן שבו נבחרים רבני ערים, והוא למעשה יעניק יותר כוח למועצת הרבנות הראשית על חשבון הרשות המקומית. באמצעות החוק שחשוב מאוד לש"ס, תוכל הרבנות הראשית למנות מינויים רבים ובהם רבני ערים, רבני שכונות, ורבני אזורים ומושבים. 

השר לשירותי דת לשעבר, חה"כ מהמחנה הממלכתי מתן כהנא, התייחס בחשבון שלו ב-X להצעת החוק שתעלה לדיון בוועדת החוקה ביום שלישי. "הברית הפוליטית שסמוטריץ' כרת עם המפלגות החרדיות ממשיכה לדהור קדימה - וממשיכה להרוס". 

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, חה"כ אביגדור ליברמן, הוסיף: "חוק הג'ובים שמקדמת הממשלה מגדיל דרסטית את מספר הרבנים ברשויות ובעצם לוקח את הכוח מידיהן של הרשויות המקומיות ומעביר אותו לרבנות הראשית ולשר הדתות. החוק הזה יעלה לציבור ביוקר, הוא נועד אך ורק בכדי לשמר את הקואליציה ולא כדי לשרת את הציבור".

"אני קורא לבני גנץ ולגדי איזנקוט לעשות מעשה ולהתפטר", תקף ליברמן. "עצם העובדה שהממשלה מקדמת חוקים כאלו שנויים במחלוקת בעת הזו מוכיח דבר אחד - הם עסוקים בהישרדותם הפוליטית ותו לא". 

חה"כ אלי דלל וחה"כ טלי גוטליב מהליכוד תקפו את ההחלטה לקדם את החוק, וטענו אין לכך מקום. "הפעם לא אתן שישתמשו בי לקידום חוק שחוץ משיסוי ופילוג בזמן מלחמה לא יעשה דבר! אני פונה לכל חברי הליכוד להתנגד להעלאת חוק הרבנות החדש. זה לא הזמן. יש מקום לדון בחוק הזה בכובד ראש ולהימנע בעת הקשה הזו מהרעשה מיותרת. מספיק!" כתבה גוטליב.

דלל הוסיף: "אולי ישנם כאלה ששכחו אבל בטנק בעזה או בגבול הצפון נמצאים כרגע יחד חיילים שחושבים אחרת והתגייסו להילחם יחד והשאירו הכול בצד. כמוהם, גם אנחנו נבחרי הציבור לא צריכים להתעסק במה שעלול ליצור פירוד, ויכוח ופילוג. שום חוק לא שווה את זה בעת הזו, כן, גם לא חוק הרבנים".