השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר איים היום (שלישי) כי אם הממשלה תקבל "עסקה מופקרת" לשחרור חטופים - הוא יפרק את הממשלה. את האיום הוא פרסם פחות מיממה לאחר שנועד עם רה"מ נתניהו, אך נראה שהפגישה לא הצליחה להרגיע את יו"ר עוצמה יהודית.

באותה הפגישה עם נתניהו, בן גביר שרטט את הקו האדום של מפלגתו. אם הלחימה תיפסק למשך זמן ממושך, גם לתקופה של כמה שבועות - לא תהיה ממשלת ימין. מבחינת השר, כל מהלך שיתפרש כעצירת הלחימה - לא יתקבל בעוצמה יהודית. 

התנגדות של ממש לאפשרות של עסקה כזאת הגיעה גם מכיוונו של יו"ר הציונות הדתית, שר האוצר בצלאל סמוטריץ', שתקף בישיבת הסיעה שלו: "לגבי עסקת החטופים אנחנו שומעים בתקשורת על הסכמות בפועל לעצירת המלחמה, המשמעות של הדבר הזה היא אובדן כל ההישגים שהשגנו בדם לוחמינו. מציאות שתאפשר, חלילה, לחמאס להשתלט מחדש על השטח וזה לא יקרה. כך גם שחרור מחבלים המוני שיהפוך כל יהודי בארץ ובעולם ליעד לחטיפות. אנחנו לעולם לא נסכים לעסקה רעה כזאת. נקודה".

איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' בכנסת (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

גם בליכוד כמה שרים וחברי כנסת העבירו מסרים דומים לראש הממשלה. כך למשל, שר החינוך קיש מסר בתגובה לדיווחים כי "אם אכן זהו המתווה, או מתווה קרוב אליו, אז לצערי הרב זהו מתווה כניעה לחמאס". עוד קרא השר לדחות את המתווה: "לעצור את המלחמה הצודקת בתולדותינו כדי לקבל חלק מהחטופים, ללא הכרעה ותוך שחרור אלפי מרצחים מבתי הכלא, שירצחו בנו שוב, זה טירוף הדעת".

בעקבות האיום של בן גביר וסמוטריץ', ראש האופוזיציה יאיר לפיד מסר כי ביש עתיד ייתנו רשת ביטחון לממשלה במקרה של עסקה. "ב-116 הימים האחרונים נפגשתי עם עשרות משפחות חטופים. הבטחתי להם ואני חוזר על הבטחתי - אנחנו ניתן לממשלה רשת ביטחון לכל עסקה שתחזיר את החטופים לביתם ומשפחתם. זו מחויבותנו לחטופים ולמשפחותיהם, זו התחייבותנו", מסר לפיד.

"הסעיף הראשון, השורה הראשונה, בחוזה בין המדינה לאזרחיה, אומר שהמדינה אחראית לחייהם של החטופים" המשיך לפיד. "לא רק לבריאותם או לחינוך ילדיהם, אלא לחיים במובן הבסיסי והפשוט ביותר - לביטחון שלהם בכך שהמדינה לעולם לא תפקיר אותם למות. ישראל אינה מדינה רגילה. היא קמה בידי עם ששב לארצו אחרי שעבר את הטבח הגדול בהיסטוריה. אנחנו חיים כאן מכוחה של שבועה לשמור אחד על השני, לאהוב אחד את השני, לדאוג אחד לשני. זה מה שמאפשר לנו לחיות כאן למרות הסיכונים, זה מה שגורם לנו לשלוח את ילדינו לצבא ולשכב ערים בלילות".

לפיד הוסיף: "החוזה הזה הופר ב-7 לאוקטובר. אין לנו איך להחזיר לחיים את מתינו, אבל את החטופים אנחנו צריכים להחזיר לביתם, אחרת יתפורר משהו בסיסי ביותר בקשר שלנו אחד לשני, בקשר בין עם לארצו, בוודאי באמון היסודי בין האזרחים לממשלה. אסור שזה יקרה. יש דברים שעומדים מעל לכל ויכוח".

בהמשך להודעות בן גביר ולפיד, אמר רה"מ במכינת בני דוד עלי: "אני שומע אמירות על כל מיני עסקאות, אז אני רוצה להבהיר. לא נסיים את המלחמה הזאת עם פחות מהשגת כל יעדינו, וזה אומר חיסול החמאס, החזרת כל חטופינו והבטחה שעזה לא תהווה עוד איום על ישראל. אנחנו לא נוציא את צה"ל מרצועת עזה, ואנחנו לא נשחרר אלפי מחבלים! כל זה לא יקרה. מה כן יקרה? ניצחון מוחלט".