שר האוצר בצלאל סמוטריץ' אמר הערב (שלישי) בריאיון לכאן רשת ב' כי החזרת 134 החטופים היא "לא הדבר הכי חשוב". לדבריו של סמוטריץ', "הכול חשוב. חשוב לנצח ולהשמיד את חמאס. החזרת החטופים - זה לא הדבר הכי חשוב, זה חשוב מאוד, אבל אמירות 'בכל מחיר' הן אמירות לא נכונות וחסרות אחריות. צריך להחזיר את החטופים, אנחנו מחויבים לזה ופועלים, צריך להפעיל לחץ על חמאס".

"אנחנו מפרקים לחמאס את הצורה", הוסיף השר סמוטריץ', וכשנשאל על חשיבות החזרת החטופים, ענה: "למה לעשות תחרות? מה זה חשוב עכשיו?" השר במשרד הביטחון התייחס גם לשאלה אם ישראל יודעת היכן סינוואר, וענה: "אנחנו יודעים, אנחנו נגיע אליו. נחסל אותו, נחסל את דף, נחסל אחרים".

לאחר דבריו של סמוטריץ' פרצה סערה. הורים ובני משפחות של חטופים התכנסו מול הקריה ומחו. אביה של לירי אלבג שחטופה בעזה, אמר: "שיחטפו לכם את הילדים ואחרי זה תדברו. אני אומר לאזרחים, צאו לרחובות כי היום זה אנחנו ומחר זה אתם". 

אוריה יחבס, דודה של ירדן ביבס, הגיבה: "החזרת החטופים זה הדבר הכי חשוב, אי אפשר לקום במדינת ישראל ושניחטף מהבתים שלנו עם פיג'מות והמדינה לא תחזיר אותנו". בכנס מקצועי של העמותה למען הילד בגיל הרך וקרן רש"י, שהתקיים באוניברסיטת תל אביב, הוסיפה: "זה לא יעלה על הדעת, את זה אני אומרת לך סמוטריץ'".

השר בני גנץ סתר את דבריו ואמר: "החזרת החטופים היא לא רק יעד על שלנו במלחמה, היא ציווי מוסרי שלנו כמדינה וכעם. היא הדבר הדחוף ביותר. לא נחמיץ שום הזדמנות להחזיר אותם הביתה". 

ראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיב: "המתקפה של סמוטריץ' על משפחות החטופים היא חרפה מוסרית. אנשים חסרי לב לא יכולים להמשיך להוביל לתהום את מדינת ישראל. סמוטריץ', במשמרת שלך ושל נתניהו נרצחו 1,200 ישראלים, במשמרת שלך נחטפו, עונו ונאנסו אזרחים ישראלים שאתה אחראי לגורלם. בלי החזרת החטופים ישראל לא תנצח". 

השרה וחברת הקבינט יפעת שאשא ביטון הגיבה: "חשוב למוטט את חמאס אך החזרת החטופים היא הדבר הדחוף ביותר! בלי החזרת החטופים אין ניצחון! בטח לא 'ניצחון מוחלט'. ‏מי שלא מבין את זה לא יודע מנהיגות מהי". חה"כ אפרת רייטן הוסיפה: "הנה נאמרה האמת המרה והאכזרית של הממשלה. הצלת אזרחיה וחיילה משבי החמאס, הצלת נפש האדם מפני אונס, עינויים ורצח, לא נחשבים בעיניה. ממשלה אכזרית, אנטי ציונית ולא אנושית".

לאחר הריאיון הבהיר השר סמוטריץ': "נשאלתי בראיון אם החזרת החטופים זה לא הדבר הכי חשוב לפני השמדת חמאס והניצחון במלחמה. תשובתי ברורה: רק על ידי השמדת החמאס והניצחון במלחמה נחזיר את כל החטופים. מי שקורא לעסקה בכל מחיר, יביא לתבוסת ישראל במלחמה וגם ירחיק את הסיכוי להחזיר את החטופים הביתה".

סמוטריץ' פרסם סרטון הבהרה בתום פגישה עם תלמידי ישיבת הסדר: "אני מזועזע לראות שכשהייתי כאן בפנים יש מי שמשתמש בחטופים לעשות סיבוב פוליטי. נשאלתי בריאיון 'מה יותר חשוב?' אמרתי שאני לא חושב שצריך לייצר תחרות, אנחנו צריכים לנצח את חמאס ולהחזיר את החטופים והדרך להחזיר את החטופים היא להפעיל עליו לחץ גדול, ואני אומר את זה מהיום הראשון. אני פונה לבני גנץ ולאחרים, שימו פוליטיקה בצד, עם ישראל מאוחד, נלחם, משלם מחירים כבדים ומחויב לניצחון, לביטחון ולהשבת החטופים וכל השאר פוליטיקה קטנה ולא מעניינת".