צו הביניים שהוציא הערב (חמישי) בג"ץ, שבגינו מוקפאת החל מיום שני הקרוב (1 באפריל) התמיכה הכלכלית בתלמידי הישיבות שמחויבים בגיוס ולא גויסו, מזעזע את המערכת הפוליטית. פרשני חדשות 12 על ההחלטה הדרמטית 

דפנה ליאל: החלום ושברו עבור החרדים

מדובר בדרמה פוליטית, על אף שיש שציפו שנגיע לנקודה הזו במוקדם או במאוחר. ההחלטה של בג"ץ מול ההרכב הקואליציוני, הם החלום ושברו מבחינת החרדים. זו הייתה אמורה להיות ממשלת החלומות של המפלגות החרדיות, עם הסכם קואליציוני חסר תקדים מבחינתן, שכולל הסדרה לצמיתות של הפטור מגיוס וחוק עוקף בג"ץ. כעת, הם מוצאים את עצמם עם שלילה מיידית ומשמעותית של התקציבים.

גם בצל צו הביניים, חשוב לזכור שתקציב הישיבות הוגדל באופן ניכר עד כדי כך שיש שומנים שעשויים להספיק לישיבות לתקופה מסוימת, נוסף על הבטחה של נתניהו למפלגות החרדיות לפיה יימצאו מנגנוני פיצוי רטרואקטיביים באמצעות הכספים הקואליציוניים. גם הליכה לבחירות לא בהכרח תסייע להם הפעם, לכן לא ברור עדיין האם ההחלטה תוביל לפירוק הממשלה. כך, אנו צועדים לקראת תקופה נפיצה ומאתגרת עבור הסיעות החרדיות. 

יאיר שרקי: המעמד הפלילי החדש של הצעירים החרדים

הצו של בג"ץ מתקבלת בהלם מוחלט - במפלגות החרדיות לא חשבו שבג"ץ יחליט כל כך מהר, ובאופן כה חד. החל מיום שני הקרוב, חלק ניכר מתקציב הישיבות יחתך. כלל התקצוב של גילי 18 עד 26 לא יתאפשר, מדובר בחיתוך חד ומהיר וזו סנקציה שמורגשת, ואף מייצרת בעיה קשה לפוליטיקאים החרדים שיושבים בממשלה שבמשמרת שלה קורה דבר שלא קרה מעולם. דרעי שתק בכל הימים האלו, וההחלטה הזו מוציאה אותו משלוותו.

חשוב להתייחס גם למעמד הפלילי של אותם תלמידים, הרי מרגע שאין חוק, המעמד המשפטי של הצעירים החרדים – הוא מעמד של עריק. כלומר, כל מפגש שלהם עם רשויות החוק עשוי להסתיים בכלא הצבאי. בתוך סיעת דגל התורה שוקלים את צעדיהם, אך אף אחד לא מאיים לעת עתה בבחירות - כי גם אם הרכב הממשלה ישתנה, החלטת בג"ץ תישאר בתוקף. 

קרן מרציאנו: הסכום שיקוצץ - כ-400 מיליון שקלים

מדובר בקיצוץ בתקצוב של כ-56 אלף תלמידי ישיבות מתוך 180 אלף - שליש מן התלמידים, וסכום של כ-400 מיליון שקלים. משרד החינוך ניסה להגיד שקשה לעצור כזה תקצוב באופן אוטומטי, אך בג"ץ לא מקבל את זה ואומר כי יש להחילו באופן מידי.

ההקלה היחידה שבג"ץ מעניק היא לישיבות בהן החלק הארי של התלמידים מחויבים בגיוס, ולהן תינתן תקופת היערכות עד לסיום שנת הלימודים בקיץ.