גונדר משנה יוני חפץ התבשר השבוע במפתיע שהוא מפוטר מתפקידו כדובר השב"ס. את ההודעה הוא קיבל מניצב קובי יעקובי, המזכיר הביטחוני של בן גבי, שגם מינה אותו לממלא מקום הנציב במקומה של קטי פרי, שאת כהונתה החליט שלא להאריך. אלא שחפץ, שהוא דובר מקצועי של הארגון ולא מינוי אישי, יוצא כעת למאבק משפטי וטוען: מדובר בהדחה פוליטית שאינה חוקית.

החוזה של חפץ בארגון היה לחמש שנים, שנתיים שמוגדרות התלמדות שאם עוברת בהצלחה הוא מקבל את 3 השנים שנותרו. את התקופה הזו הוא עבר ביולי 2023, אך עדיין הוחלט להדיחו מהתפקיד. לחפץ יש עבר עשיר בתחום התקשורת, והוא אף זכה בפרס מטעמה של לשכת העיתונות הממשלתית.

קובי יעקובי עולה לדרגת ניצב
קובי יעקובי עולה לדרגת ניצב

עורכת דינו של חפץ, סיגל פעיל ויפעת תבור, פנו ליועמ"שית, למבקר המדינה וכמובן לקובי יעקובי בעצמו וטענו שההדחה הזאת היא לא חוקית - ושמרשן לא מתכוון לזוז מתפקידו. "בעודך משמש בתפקידך הקודם כמזכיר ביטחוני של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, קראת למרשנו ללשכתך, מהרגע לעכשיו, והודעת לו שהחלטת על סיום שירותו בתפקידו. כך ממש! והנה - בטרם נכנסת לתפקיד ממלא מקום, מבלי לקיים הליך משום סוג, תקין או אף פגום, מבלי להמתין תקופה, ולו מינימלית, של היכרות מקצועית ואישית עם מרשנו ולעמוד על יכולותיו המקצועיות ואף מבלי שיש לך סמכות משום סוג לקבל "החלטה" כזו, הודעת למרשנו, פשוט, שהוא מהרגע כבר לא דובר וגם לא ראש מערך התקשורת של שב"ס".

במקביל לכך, שלחו עורכות הדין הודעה דחופה גם ליועמ"שית עם העתק למבקר המדינה מתניהו אנגלמן תחת הכותרת "ניסיון הדחה בלתי חוקי והפרת הוראות דין". במכתב הזה הוזכרה ההודעה שנשלחה ליעקובי, ונכתב: "לאור חומרת הנטען במכתב והיותו ככל הנראה בניגוד ישיר להוראותיך בכל הנוגע לסמכותו של מי שמכהן כ"מ"מ" נציב שב"ס, נודה על התערבותך בנושא".

עו"ד סיגל פעיל
עו"ד סיגל פעיל

תגובת לשכת השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר: מדובר בדובר במשרת אמון של הנציבה הקודמת. הדובר מונה בחוזה אישי ל-3 שנים עם כניסת הנציבה הקודמת לתפקידה. לפני מספר חודשים הודיעה הנציבה כי לא תבקש את הארכת כהונתה, ואחר כך הורתה על הארכת כהונת הדובר. בנסיבות אלו, וכאשר מ"מ הנציב והשר סבורים כי הדובר כשל בתפקידו, אין סיבה שלא לסיים את העסקתו כדובר הארגון.

מדוברות שב"ס נמסר: הנדון גויס לשב״ס לתפקיד ייעודי כדובר, כאשר סוכם עמו בעת גיוסו כי עם סיום תפקידו תסתיים גם העסקתו. לפנים משורת הדין בחן מ״מ הנציב תפקידים נוספים לפי בקשתו של הנדון אולם מאחר ומעולם לא שירת בשב״ס או בגוף ביטחוני דומה, נמצא לא מתאים ביחס לשאר הקצונה המקצועית בארגון.