השר גדעון סער טלטל את הזירה הפוליטית השבוע כשהודיע על התפצלותו ממפלגת המחנה הממלכתי של בני גנץ, ועל פירוקה בפועל. הערב (שבת) בריאיון ראשון ל"פגוש את העיתונות" מאז ההודעה המפתיעה, סער העביר ביקורת חריפה על ניהול המלחמה, הדגיש שאין בכוונתו לשוב לליכוד וסיפר על האולטימטום שהציב לנתניהו: "אם לא אכנס תוך ימים ספורים לקבינט המלחמה - אפרוש".

השר גדעון סער (צילום: רענן כהן)
השר גדעון סער | צילום: רענן כהן

עם ההודעה על פרישתו, דרש סער להצטרף לקבינט המלחמה לצד שותפיו לשעבר בני גנץ וגדי איזנקוט, כדי להשתתף בקבלת ההחלטות. בשלב זה דרישתו טרם נענתה, אך יו"ר מפלגתו לשעבר וחבר הקבינט בני גנץ הספיק להביע התנגדות לצירופו והסביר ש"אין סיבה לשנות מה שעובד טוב".

בריאיון הסביר סער על ההבדלים האידיאולוגיים בינו לבין שותפיו לשעבר למחנה הממלכתי, והדגים זאת בהחלטתו של בני גנץ להיעדר מההצבעה על ההדחה של ח"כ עופר כסיף מהכנסת. על החלטתו של השר בני גנץ למנוע את צירופו לקבינט אמר סער כי "יש קו ברור בין אוקטובר למרץ. אז הוא רצה אותי בקבינט, עכשיו לא". לדבריו, בניסיון למנוע ממנו להתפצל מהמחנה הממלכתי, בני גנץ אף הציע לו 8 שריונים במפלגה המשותפת.

אנשי המחנה הממלכתי, בני גנץ וגדעון סער (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
סער וגנץ | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סער האשים את הקבינט בניהול לא נכון של המלחמה וב"דשדוש" של צה"ל ברצועת עזה. "מיום ליום אנחנו מתרחקים מהניצחון", אמר. "זה כדרור באמצע המגרש, היינו צריכים מזמן להיכנס לרפיח. אין תוכנית מסודרת לפי מה שאני מבין להשמדת היכולות הצבאיות והשלטוניות של חמאס, אין שליטה על ההכנסה של סיוע הומניטרי. האם זה סביר שחמישה חודשים לא השלמנו את שלב הכיבוש? ניהול כוח האדם של הצבא הוא בידי הרמטכ"ל אבל הארכת המלחמה בגלל שצריך להחזיק את הצפון במקביל. בזירה הבין-לאומית זה לא נעשה קל יותר".

לדבריו של סער, בשיחה עם ראש הממשלה נתניהו הוא הציב בפניו אולטימטום ברור: "אם לא אכנס תוך ימים ספורים לקבינט המלחמה - אפרוש". עוד הסביר: "אמרתי שאני אשאר בממשלה כל עוד אני אוכל להשפיע והכיוון יהיה נכון. אני רוצה אפשרות לנסות להשפיע. מחוץ לקבינט המלחמה אני לא יכול להשפיע".

קבינט המלחמה מתכנס בבסיס הקריה (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
קבינט המלחמה | צילום: קובי גדעון / לע"מ

סער חזר והדגיש שלא יחזור לתמוך בבנימין נתניהו, גם אחרי המלחמה. "לא אתמוך בו לכהונת ראש ממשלה גם בבחירות הבאות", אמר. "גנץ בדיוק כמוני יושב איתו בממשלה, גם ליברמן וגם לפיד הסכימו לשבת איתו בממשלה בתנאים כאלה ואחרים. המדינה צריכה תיקון ואני עקבי בדעותיי. אני אגיד את זה לאט שיהיה ברור - אני לא חוזר לליכוד". לדבריו, הוא ימשיך לתמוך בהקדמת הבחירות לסיום המלחמה.