על רקע המשך הלחימה ברצועה, פרסמנו הערב (שלישי) ב"המהדורה המרכזית" סקר מנדטים חדש. אם הבחירות היו נערכות היום, המחנה הממלכתי בראשות בני גנץ היה זוכה ל-37 מנדטים, הליכוד בראשות נתניהו עם 18, יש עתיד בראשות ראש האופוזיציה לפיד שומרת על כוחה עם 14 מנדטים, ש"ס בראשות דרעי נחלשת בהשוואה לסקר הקודם - ויורדת במנדט ל-10, וישראל ביתנו ועוצמה יהודית של בן גביר עם 8 כל אחת. 

יהדות התורה בראשות יצחק גולדקנופף עם 7 מנדטים בדומה לסקר הקודם, חד"ש-תע"ל ורע"ם עם 5 מנדטים כל אחת. מרצ שומרת על כוחה עם 4 מנדטים, והציונות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ' עוברת את אחוז החסימה עם 4 מנדטים גם היא. מי שלא עוברות את אחוז החסימה הן בל"ד והעבודה. מפת הגושים: 73 לאופוזיציה (כולל המחנה הממלכתי), בנוסף לחד"ש-תע"ל - מול 47 לקואליציה (ללא המחנה הממלכתי).

בהתייחס לשאלת ההתאמה לראשות הממשלה, גנץ מוביל עם 41% על נתניהו שזכה ל-23%; 29% השיבו שאף אחד מהם לא מתאים. בשאלת ההתאמה של לפיד מול נתניהו, האחרון מוביל ב-2% בלבד (29% מול 27%). בנוסף, הציבור חושב שגדי איזנקוט מתאים יותר לראשות הממשלה עם 36%, לעומת נתניהו עם 21%. 31% סבורים שאף אחד מהם לא מתאים לתפקיד. 

הרמטכ"לים איזנקוט וגנץ בהודעה על ריצה משותפת (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
איזנקוט במקום גנץ? המחנה הממלכתי גודל | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בדקנו גם את תמונת המנדטים אם בראשות המחנה הממלכתי היה עומד השר והרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט - במקומו של גנץ. במצב כזה, איזנקוט ומפלגתו היו מובילים עם 38 מנדטים, מנדט אחד יותר ממה שמשיגה המפלגה בראשות גנץ - וזאת על חשבון יש עתיד שיורדת ל-13 מנדטים. מפת הגושים לא משתנה, ונשארת עם 73 לאופוזציה ו-47 לקואליציה.

סערת "כנס ההתיישבות", וההצעה לעסקת חטופים

בצל המהומה סביב "כנס ההתיישבות" ברצועת עזה, שבו השתתפו שרים וחברים בקואליציה, בדקנו בסקר את הנשאלים אם הם תומכים בחידוש ההתיישבות היהודית ברצועה: 51% מהנשאלים השיבו כי הם מתנגדים לכך, ואילו 38% הביעו תמיכה. בקרב מצביעי גוש נתניהו 66% תומכים ו-24% מתנגדים; בקרב מצביעי גוש האופוזיציה 13% תומכים, ו-80% מתנגדים.

השלט שהונף בכנס "ההתיישבות בעזה"
"כנס ההתיישבות" ברצועת עזה, השבוע

בנוסף, בדקנו מה הציבור חושב על ההצעה לקידום עסקת חטופים שבמסגרתה הלחימה תופסק ל-45 ימים, וישוחררו אלפי מחבלים. מתוך כלל המדגם, 50% השיבו שהם מתנגדים ו-35% השיבו שהם תומכים. בקרב מצביעי גוש נתניהו 12% תומכים בהצעה, 75% מתנגדים; בקרב מצביעי גוש האופוזיציה 53% תומכים, 32 מתנגדים.

בהתייחס לשאלת הזרמת הסיוע ההומניטרי לתושבי הרצועה. 72% מהנשאלים השיבו שיש להפסיק אותו עד שיוחזרו החטופים, 21% אמרו שיש להמשיך. כמו כן, 32% מהנשאלים השיבו שיש להקים ועדת חקירה ממלכתית לאירועי 7 באוקטובר כבר עכשיו, 61% השיבו שיש להקים את הוועדה רק בתום המלחמה, ו-3% בלבד ענו כי לא צריך להקים אותה בכלל.


עורך הסקר: מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע
מועד איסוף הנתונים: 30.1.2024
אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בני 18 ויותר
מספר המשיבים בפועל: 503
טעות הדגימה המרבית: 4.4%+
שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות
שיטת הדגימה: דגימת שכבות ובתוך השכבות דגימה אקראית
אופן ביצוע הסקר: אינטרנטי + טלפוני