שר הפנים משה ארבל (ש"ס) גינה את תגובת הליכוד למסקנות ועדת החקירה הממלכתית לאסון מירון, שבו נהרגו 45 בני אדם, וכינה אותה "מבישה". הוא קרא לדובר המפלגה לחזור בו מהתגובה שהאשימה את הוועדה במניעים פוליטיים, והבהיר: "על כולנו לכבד את ההרוגים ומשפחותיהם ולהבטיח שנעשה הכול ליישום מסקנות הוועדה במלואן להציל חיי אדם". שר הכלכלה ניר ברקת (הליכוד) האשים: "זו טעות קשה להפוך את ועדת החקירה של אסון מירון לאירוע פוליטי".

מפלגת ש"ס, הגיבה על הדוח שפרסמה ועדת החקירה רק כ-10 שעות לאחר פרסומו ומסרה כי "אסון מירון חקוק בליבנו לעד, בו קיפחו את חייהם 45 נשמות קדושות שבאו להתפלל על ציון רשב"י זיע"א ביום הילולתו בל"ג בעומר". במפלגה הוסיפו: "ועדת החקירה שהוקמה בנושא סיימה היום את מלאכתה. מחובתנו ללמוד את המסקנות ולהפיק לקחים כדי שאירוע חמור כזה לא יישנה. ליבנו עם משפחות הנספים באסון".

שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף (יהדות התורה) התייחס לדוח, ומסר כי "ליבי היום עם 43 משפחות קורבנות האסון הקשה במירון. לעולם לא נשכח את הלילה הנורא הזה בו נהרגו 45 הקדושים זכרם לברכה". לדבריו, "ועדת החקירה השלימה את מלאכתה והגישה היום את מסקנותיה. התפקיד שלנו להפיק את הלקחים ולעשות כל שביכולתנו לתקן, ולהבטיח שאסון כזה לא יתרחש".

ביקורת חריפה נגד תגובת הליכוד הושמעה גם מתוך המפלגה. השר ברקת יצא נגד המתקפה על מסקנות הוועדה: "מנהיגות אחראית צריכה לקחת אחריות כדי להפיק לקחים ולמנוע מחדלים עתידיים. זו טעות קשה להפוך את ועדת החקירה של אסון מירון לאירוע פוליטי. מדובר באסון כבד עם מחירים קשים מאוד בחיי אדם וכדי למנוע אסון נוסף חובת נבחרי הציבור ללמוד מועדת החקירה ולהפיק לקחים. לתפישתי, נבחרנו כדי לשרת את הציבור ולדאוג לביטחונו ולשלומו. מוטלת עלינו החובה לקחת אחריות על החלטות שקיבלנו וליישם את המסקנות שיבטיחו שהמחדלים לא יחזרו על עצמם שוב".

אריה דרעי (צילום: פלאש 90)
עדיין לא הגיב. דרעי | צילום: פלאש 90

חה"כ אלי דלל כתב בחשבון הטוויטר כי "אם אין משהו חכם/טוב/מנהיגותי להגיד, עדיף לא להגיד כלום". גם חה"כ טלי גוטליב התנערה מהתגובה: "אני חברת ליכוד. ואינני מסכימה עם תגובת הליכוד המקוממת למסקנות ועדת מירון".

"45 אנשים נהרגו באסון מירון. ברור שיש אחריות לגורמים רבים. ברור שחובה להפיק לקחים. מוטב למי שניסח את הודעת הליכוד להסתפק בהבעת צער עמוק, והתחייבות ללימוד המסקנות לעומק". עם זאת, אמרה: "ברור כשמש שראש הממשלה לא אשם, אך הוא אחראי מעצם היותו ראש הממשלה. מי שאשם הוא בג"ץ שביטל את החלטות הפקעת ההר על ידי הממשלה, ואין סיכוי שבג"ץ ייקח אחריות".

ניר ברקת (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
זעם גם מתוך הממשלה. ברקת | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

השר גדעון סער (המחנה הממלכתי) תקף: "הודעת הליכוד בעניין דוח ועדת החקירה בעניין אסון מירון - מבישה. אין בה מילה אחת של כבוד או הערכה לעבודת הועדה בראשות השופטת ברלינר. הניסיון לבסס נורמות של בריחה מאחריות על ידי הסטת העניין להתנגחות פוליטית  זולה - לא יעבוד יותר בישראל".

ישראל דיסקינד, ששכל את אחיו הקטן שמחה בונים באסון, כתב כי תגובת הליכוד היא "לא ראויה, מבישה, מכוערת", והוסיף: "זו הזיה".

שר הפנים משה ארבל (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90)
"תגובה מבישה". שר הפנים משה ארבל | צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

מוקדם יותר התייחסה מפלגת הליכוד לממצאי הוועדה ותקפה את ראש האופוזיציה יאיר לפיד, שמתח ביקורת חריפה על ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתייחס להטלת האחריות האישית עליו. "אסון מירון הוא אסון טראגי", אמרו בליכוד. "ליבינו עם משפחות הקורבנות. בפועל הממשלה כבר יישמה מסקנות מתבקשות והאירוע האחרון במירון התנהל עם קהל גדול וללא דופי. הממשלה תבחן את הצורך בהפקת לקחים אופרטיביים נוספים כדי למנוע הישנות של אסון מעין זה".

בליכוד הגיבו על הדוח - ותקפו את לפיד: "צר לנו על כך שלראשונה בתולדות המדינה הממשלה בראשות בנט ולפיד הקימה ועדת חקירה נגד קודמתה בימין הפוליטי, ושחבר מרכזי בוועדה הוא מקורבו של לפיד, שלמה ינאי, שקיבל הצעה ממנו למקום ברשימת יש עתיד לכנסת. זוהי התרסה פוליטית מובהקת לחלוטין. הניסיון הציני והמכוון של לפיד להפוך את אסון מירון לכלי ניגוח פוליטי - לא יצלח", חתמו בליכוד.

ראש האופוזיציה ענה לליכוד: "תגובת נתניהו והליכוד היא חרפה מבישה ופגיעה בזכר קורבנות מירון. הניסיון להכפיש את האלוף ינאי, בעל אות המופת, ואת הרב מרדכי קרליץ, ראש עיריית בני ברק לשעבר, כאילו שיקוליהם היו פוליטיים, רק מוכיחים את שפל המדרגה אליו הגיע נתניהו בניסיונותיו להסיר מעליו אחריות על אסון שוועדת חקירה ממלכתית קבעה באופן נחרץ שהוא אשם בו".