יו"ר העבודה מרב מיכאלי נשאה הבוקר (חמישי) הצהרה פוליטית. מיכאלי הודיעה על קיום פריימריז לראשות המפלגה בעוד ארבעה חודשים, בהתאם למצב המלחמה, והצהירה כי לא תתמודד על התפקיד או על מקום ברשימה של המפלגה לכנסת בבחירות הבאות. חבריה למפלגה התייחסו להודעה הדרמטית ובירכו על ההחלטה, במרצ קראו לאיחוד.

יו"ר העבודה אמרה כי היא משוכנעת שישראל הולכת לבחירות ב-2024: "כדי להיערך לבחירות האלה, אני פותחת את המפלגה, ואני מתכוונת להקדים את הפריימריז לראשות מפלגת העבודה ולקיים אותם בעוד ארבעה חודשים, בתקווה שהמלחמה תסתיים עד אז ושכל החטופות והחטופים יחזרו אלינו. אם הבחירות לכנסת יוקדמו עוד יותר - ואני מאד מקווה שכך יהיה - נקדים את הפריימריז בהתאם".

מרב מיכאלי (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
לא תתמודד בפריימריז, מיכאלי | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

"כמי שעמדה בראש המערכת, אני אחראית למצבה של המפלגה כיום. אחריות היא לא רק על הצלחות. לכן אין לי כוונה להתמודד בפריימריז לראשות המפלגה ולא אתמודד גם על מקום ברשימת העבודה לכנסת הבאה", המשיכה מיכאלי. "אהיה כאן לעשות הכול כדי להעביר למנהיגה או למנהיג הבא של המפלגה את ההגה בצורה הטובה ביותר, לטובת בנייה מחודשת של המפלגה ושל המדינה שלנו".

מיכאלי הוסיפה: "אני קוראת לכל הנשים והגברים המצוינים, גיבורות וגיבורים אזרחיים וצבאיים, שמתלבטים בימים אלו אם להצטרף לחיים הפוליטיים - א. כן, להיכנס לפוליטיקה, וב. להתפקד ולהתמודד במסגרת מפלגת העבודה. מפלגת העבודה היא גוף חשוב וחיוני שנדרש כדי לשקם את מדינת ישראל אחרי השבר הנורא שעובר עלינו. היום יותר מתמיד, ישראל זקוקה מאד למפלגת מרכז שמאל ציונית דמוקרטית".

הברכות, ההצהרות - והעקיצות

חה"כ גלעד קריב, ממפלגתה של מיכאלי, הגיב על ההודעה: "החלטה מתבקשת שמשקפת את רצון הרוב המכריע של חברי מפלגת העבודה ומצביעיה". חה"כ נעמה לזימי בירכה על "ההכרזה על פריימריז לראשות המפלגה מתוך אחריות להתארגנות מחודשת של השמאל הציוני לקראת בחירות כלליות". מזכ"ל מפלגת מרצ תומר רזניק קרא לקיים "בחירות משותפות לראשות כל מחנה השמאל הציוני" והוסיף ש"אסור לחזור על הטעות של הבחירות הקודמות".

בחודשים האחרונים מפלגת העבודה לא עברה את אחוז החסימה במרבית הסקרים. חבריה של מיכאלי למפלגה תקפו לא אחת את התנהלותה, וכמה מהם אף מתחו עליה ביקורת בפומבי ורמזו שעליה לסיים את תפקידה.