שר המורשת מעוצמה יהודית, עמיחי אליהו, אמר היום (ראשון) בריאיון ברדיו קול ברמה שלהטיל פצצת אטום על עזה "זו דרך אחת" למוטט את החמאס. כשנשאל מה יעלה בגורל 241 החטופים שמוחזקים ברצועה, אמר: "אתה צריך שהחמאס יתחנן להחזיר לך את החטופים האלה, במלחמה משלמים מחירים". עם זאת, הוסיף בהמשך: "אני מקווה ומתפלל לשובם". לאחר הריאיון הבהיר אליהו בטוויטר כי "האמירה על האטום הייתה מטפורית". דבריו עוררו סערה, ורה"מ בנימין נתניהו גינה אותם והחליט להשעותו מישיבות הממשלה "עד להודעה חדשה". 

אלא שלפי תקנון הממשלה, זה לא אפשרי. זאת, משום שהוא שר ובסמכותו להצביע כחלק מהממשלה. הסנקציה היחידה שניתן להטיל עליו כדי למנוע ממנו להגיע לישיבות ממשלה היא פיטורים.

"כשאתה מתחיל במלחמה ומדבר על בלתי מעורבים אתה כושל. לנאצים לא היינו מכניסים סיוע הומניטרי. צה"ל מבין שלא היה דבר כזה. צה"ל מכה בהם מכה קשה, האם זה כמו שאני רוצה, 100%? 55% כן", הוסיף אליהו בשיחה עם ישראל כהן ויקי אדמקר.

השר גם שרטט את תרחיש הסיום של המלחמה מבחינתו, והוא לחזור לגוש קטיף: "הם לא מפחדים מהמוות, אנחנו צריכים להבין מה שובר ומרתיע אותם. צה"ל בכיוון הנכון. אנחנו צריכים לגבות מהם מחיר טריטוריאלי".

"אנד גיים" לשיטתו, "זה שאין גדר ומיגוניות. כל מי שמניף דגל של אש"ף או חמאס לא יכול להיות איתנו על האדמה הזאת. אין מקום לרצועת עזה, מי שרוצה להיות ערבי במדינת ישראל צריך להיות כמו יוסף חדאד".

יאיר לפיד ובינימין נתניהו במליאה (צילום: ערוץ הכנסת)
רה"מ נתניהו ויו"ר האופוזיציה לפיד. גינו את השר | צילום: ערוץ הכנסת

מילותיו של עמיחי אליהו עוררו כאמור הדי ביקורת במערכת הפוליטית, בראשה ראש הממשלה נתניהו שכתב: "הדברים של השר עמיחי אליהו מנותקים מהמציאות. ישראל וצה״ל פועלים לפי הסטנדרטים הגבוהים ביותר של הדין הבינלאומי בכדי למנוע פגיעה בבלתי מעורבים, וכך נמשיך לעשות עד לניצחון". שר הביטחון גלנט תקף במילים חריפות את חברו לקואליציה: "טוב שלא אלה האנשים שמופקדים על ביטחון ישראל"

גם ראש האופוזיציה לפיד תקף את אליהו בחריפות, וכינה את אמירתו "מטורפת" וכתב: "הוא פגע במשפחות החטופים, פגע בחברה הישראלית ופגע במעמדנו הבינלאומי. הנוכחות של הקיצוניים בממשלה מסכנת אותנו ואת הצלחת המטרות המלחמה - ניצחון חמאס והחזרת החטופים. נתניהו חייב לפטר אותו עוד הבוקר". 

השר לביטחון לאומי וראש מפלגתו של השר אליהו, איתמר בן גביר הגיב גם הוא לסערה: "שוחחתי איתו, הבהיר לי כי דבריו נאמרו כמטפורה. ברור לכולנו שיש להשמיד ולמחוק את ארגון החמאס וברור לכולנו שנעשה הכל להחזיר החטופים הביתה".