בשל התבטאויותיו נגד ישראל, ועדת האתיקה החליטה הערב (רביעי) להרחיק את חה"כ עופר כסיף (חד"ש-תע"ל) מהכנסת ל-45 יום ולשלול את שכרו לשבועיים. בריאיון לפני כמה ימים השתמש כסיף בביטוי "הפתרון הסופי" של בעיית הפלסטינים בנוגע למדיניות ממשלת ישראל ותוכניתו המדינית של שר האוצר בצלאל סמוטריץ'. התבטאות זו לאמירות מקוממות קודמות שלו בתקשורת זרה שקישרו בין עולמות התוכן של השואה למדיניות הממשלה במלחמה.

בישיבתה הערב, קיבלה ועדת האתיקה בראשות חה"כ ינון אזולאי (ש"ס) החלטה עקרונית שעניינה "החובה של חברי הכנסת להתבטא בזהירות בעיתוי זה לנוכח רגישות הציבור ובפרט להימנע מהתבטאויות שעלולות לפגוע בביטחון המדינה והציבור בימי הלחימה". הוועדה הבהירה כי תגלה אפס סובלנות להתבטאויות מסוג זה.

ההחלטה השנייה של ועדת האתיקה התייחסה לכ-400 קובלנות של אזרחים ושל חברי הכנסת אלמוג כהן (עוצמה יהודית) וניסים ואטורי (הליכוד) כנגד חה"כ כסיף. מהוועדה נמסר כי היא "מביעה סלידה עמוקה מהתבטאויותיו שבאות לאחר שתי החלטות ועדה בעניינו בנושא שימוש במונחים מעולם התוכן של השואה".

בתלונות שהוגשו נגד חבר הכנסת מטעם מפלגת חד"ש נטען כי בהתייחסו למתקפת הטרור הרצחנית על ישראל אמר כי "ישראל רצתה באלימות הזו", וכי "על כל אוהבי השלום לאחד כוחות, פלסטינים וישראלים, ערבים, יהודים והקהילה הבינלאומית ולהגיד לישראל לסיים את הכיבוש כעת". בתגובה לתלונה, ציין כסיף כי הוא גינה את הטבח והתבטאותו הייתה אמירה פוליטית "המבטאת את עמדתו הביקורתית".

בתלונה נוספת נטען כי כסיף קשר בין מדיניות הממשלה המנחה את הלחימה לבין התוכנית שפרסם שר האוצר סמוטריץ' ב-2017, אותה כינה "הפתרון הסופי" לבעיית הפלסטינית. בתגובה לכך, טען כסיף כי לא אמר שזו תוכנית הממשלה.

ועדת האתיקה ציינה כי היו תלונות נוספות שלא נידונו בעיתוי הזה. "הוועדה שקלה לחומרה את העובדה שמדובר בהפרות חוזרות ונשנות הקשורות לביטויים מעולם התוכן של השואה; וכן את המצב הביטחוני המתוח השורר בימים אלה, ואת תחושות הציבור וכאבו", נכתב בהחלטת הוועדה.

כסיף מסר כי "החלטת ועדת האתיקה היא עוד מסמר בארון הקבורה של חופש הביטוי הפוליטי. בכל אחד מראיונותיי הדגשתי את הגינוי המלא וסלידתי העמוקה ממעשי הטבח הנפשעים של חמאס. אמירותי הפוליטיות נגד הכיבוש והמלחמה אינן אמירות נגד ישראל, שכן שלום וצדק משרתות גם אותה ואת תושביה. כולנו נפגעים קשות מהמשך שפיכות הדמים וצמצום המרחב הדמוקרטי. גם בימים קשים אלה לא אשתוק ואמשיך להיאבק למען הציבור והעקרונות שבשמם נבחרתי - שלום, שוויון וצדק לכל".