יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, חה"כ יולי אדלשטיין, הודיע הבוקר (רביעי) כי שלח מכתב גינוי למזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש בעקבות טענתו של גוטרש כי מתקפת הטרור של חמאס "לא התרחשה בחלל ריק". למכתב של יו"ר ועדת החוץ והביטחון אדלשטיין למזכ"ל האו"ם גוטרש.

"דבריו החמורים הם בגדר שמן למדורה האנטישמית", טען יו"ר ועדת החוץ והביטחון אדלשטיין. "בעקבות דבריו המטורפים ממש, שיגרתי הבוקר מכתב גינוי וזעזוע למזכ"ל האו"ם. על רקע האנטישמיות הגואה בעולם, דבריו החמורים הם בגדר שמן למדורה הבוערת בלהבות ענק".

"מדינת ישראל מגינה על עצמה ותמשיך להגן על עצמה כל עוד יהיו אויבים שקמים עליה. זוהי חובתנו וזהו תפקידנו. נעשה זאת בעוז ובגבורה, ובניגוד לאויבנו, נעשה זאת תוך שמירה על צלם אנוש ומוסריות".

בפתח מכתבו לגוטרש כתב אדלשטיין: "בתחושת זעזוע עמוקה אני כותב לך לאחר ששמעתי את דבריך, ואני משוכנע שעדיף היה לו לא אמרת כלום. כפי שאתה יודע, אנחנו, בישראל, עדיין מנסים לזהות את מתינו, לקבור אותם, וכן פועלים להשבת ילדינו, ולהשבת הנשים והאזרחים שלנו משבי חמאס".

הרס בבית בקיבוץ בארי אחרי הטבח (צילום: עומר פישמן, פלאש 90)
בית הרוס בבארי לאחר הטבח שביצע חמאס | צילום: עומר פישמן, פלאש 90

"ילדים ישראלים נאבקים כדי להירדם בלילה, בשל חשש שיירצחו ללא רחמים במיטותיהם בידי מחבלי חמאס", המשיך אדלשטיין. "הקהילה הבין-לאומית, אזרחי ישראל ומשפחות החטופים חיפשו לקבל ממך מסר של תקווה, אולם לרוע המזל, הם שמעו הצהרה שמצדיקה טרור ומצדיקה מוות של אזרחים חפים מפשע".

"פתחת באמירה ש'שום דבר לא יכול להצדיק הרג, פציעה וחטיפת אזרחים מכוון'. עם זאת, סתרת את דבריך והוספת ש'התקפות חמאס לא התרחשו בחלל ריק'", ציין יו"ר ועדת החוץ והביטחון. "הצהרות מסוג זה נותנות לגיטימציה לרוצחים, לאנסים ולמחבלים ברחבי העולם - מה שהופך את הגינויים שלך לבטלים ומבוטלים".

אדלשטיין זעם במכתב: "אין שום הצדקה לטרור. כבר עכשיו צריך להיות ברור שהמטרה היחידה של חמאס היא השמדת ישראל וצריך להיות ברור שהוא לא יבחל בשום אמצעי, כולל ניצול ציני של אזרחים שלו ושימוש בהם כמגן אנושי כדי להשיג זאת. אופיו של איום הטרור מצריך גינוי נחרץ וחד-משמעי, העברת מסר לעולם כי לא נסבול את מעשי הברבריות וחוסר האנושיות הללו".

יולי אדלשטיין (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
יו"ר ועדת החוץ והביטחון, חה"כ יולי אדלשטיין | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"לעולם לא תהיה הצדקה לזוועות האכזריות שביצע חמאס. למרבה הצער, הגנה זו על הטרור היא רק אחת מני רבות ששמענו בדברי הימים של האו"ם", סיכם. "למילים יש תפקיד חשוב בעיצוב הנוף האזורי והבין-לאומי, ולכן מצער שדבריך לא רק שלא הצליחו לספק בהירות מוסרית ברגע כה קריטי, אלא סביר להניח שהציתו את להבות השנאה באזור ובעולם".

במהלך הלילה, לאחר דבריו החמורים של גוטרש אתמול, צייץ מזכ"ל האו"ם כי נפגש עם משפחות החטופים וקרא לשחרורם של החטופים מיד. "לאחר שנפגשתי עם משפחות שיקיריהם נלקחו כבני ערובה, אני מאשר את קריאתי לשחרור מיידי וללא תנאי של כל החטופים המוחזקים בעזה. שום דבר לא יכול להצדיק הרג, פציעה וחטיפת אזרחים בידי חמאס".  

בהמשך צייץ גוטרש שוב: "התלונות של העם הפלסטיני אינן יכולות להצדיק את ההתקפות הנוראיות של חמאס". עם זאת, בחר להתייחס גוטרש באותו הציוץ לפעולות של ישראל בעזה בעקבות "ההתקפות הנוראיות של חמאס", וטען כי "ההתקפות לא יכולות להצדיק את הענישה הקולקטיבית של הפלסטינים".