הצעת תקציב המדינה ל-2023, שהותאמה עבור המלחמה בעזה, עברה אחר הצוהריים (רביעי) בקריאה ראשונה ברוב של 62 חברי כנסת מול 53 מתנגדים. שר הכלכלה ניר ברקת החרים את ההצבעה, שר הביטחון יואב גלנט לא נכח במליאה וחברי המחנה הממלכתי בראשות השר בני גנץ התנגדו. התקציב המתוקן כלל בתוכו אישור של כ-4.86 מיליארד שקלים בכספים קואליציוניים, לאחר קיצוץ של כמיליארד שקלים בלבד - למרות ההבטחות של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' שיקצץ יותר.

ההצבעה על התקציב הנוסף - סיקור N12

שר האוצר סמוטריץ' הציג את ההצעה והדף את הביקורת: "הכנו תקציב שלום שלא לקח בחשבון את המלחמה שנכפתה עלינו. אני קיבלתי החלטה על מדיניות כלכלית מרחיבה, זה נכון לכלכלה ונכון מבחינה לאומית, הקמת חומת ביצורים כלכלית ורשת ביטחון לכל הסקטורים במשק".

סמוטריץ בהצבעה על התקציב (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
שר האוצר סמוטריץ' וחה"כ משה רוט בהצבעה על התקציב המתוקן | צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

"התקציב הזה משקף מדיניות כלכלית נכונה ומאוזנת", המשיך. "אזרחי ישראל יודעים שיש מדינה בשעת צרה שעומדת מאחוריך, ומצד שני איזונים, לא פופוליזם. אין ארוחות חינם ומה שאנחנו נוציא היום נשלם עליו עם ריבית בשנים הבאות. התקציב מסכם סולם עדיפויות ערכי של חברה ובחברה דמוקרטית באופן טבעי ערכים נמצאים במחלוקת. ביקשתי להימנע עכשיו מהמחלוקת הזו מכיוון שאנחנו במלחמה. לא הכנסתי את סדר העדיפויות שלי אישית כשר אוצר, קבענו קריטריונים קשיחים טכניים לחלוטין".

התקציב אושר בידי הממשלה בישיבה סוערת, וחלק מחברי הקואליציה תקפו אותו בחריפות, ביניהם שר הכלכלה ברקת ויו"ר ועדת החוץ והביטחון יולי אדלשטיין. "נעשתה כאן טעות חמורה. פרט לצורכי הלחימה נכנסו לתוספת התקציב הזה כל מיני דברים חלקם, מאוד קרובים ללבי דרך אגב, שלא קשורים ללחימה", תקף אדלשטיין. "עוד לא מאוחר לתקן".

"התקציב ירד עכשיו לוועדת הכספים להכנה לקריאה שנייה ושלישית, צריך להגיש שם הסתייגות שמורידה ממנו את כל ההוצאות שלא קשורות ללחימה, לטיפול במפונים, בחטופים ובכל הדברים המידיים", המשיך אדלשטיין. "ההסתייגות יכולה להיות ממשלתית ויכולה להיות של ועדת כספים. ואז אם זה יקרה אני סמוך ובטוח שבשבוע הבא לא נראה פה מחזה של ויכוחים, ונראה כאן רוב של יותר מ-100 חברי כנסת שתומכים בתקציב הזה".

השר ברקת הצהיר כי לא יתמוך בתקציב אם לא יועברו למשרדו כ-250 מיליון שקלים, לצורך תמיכה בעסקים בצפון ובדרום. ברקת שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בניסיון לפתור את הסוגיה עד הערב.

הבוקר קיים ראש האופוזיציה יאיר לפיד "כנס חירום על המחדל הכלכלי - תקציב 23/24": "זה לא תקציב, זו פקודה בלתי חוקית בעליל לחברי הכנסת לגנוב את כספי הציבור בזמן מלחמה כדי לעשות פוליטיקה". אתמול בהצהרה משותפת עם בכירי קבינט המלחמה התייחס לכך גם יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ: "לא מאוחר לעצור את התוספות התקציביות ולהעביר אותן, כמו את יתר המשאבים הנדרשים למלחמה".

התקציב הנוסף לשנת 2023 גובש בשל האתגרים הכלכליים בצל במלחמה. חלק מהכספים שהוקצו במסגרת התקציב שאושר מראש נדרשים עתה למטרות אחרות, צבאיות ואזרחיות - והוסטו. בנוסף, הוא כולל הגדלה של מסגרת התקציב.