עימות סוער פרץ היום (שני) בשידור חדשות 12 לאחר שבדיון באולפן כינה השר לשעבר אפי איתם את מאבקם של מפוני עוטף עזה לתקציבים "בכיינות", וכן טען שטיפול הממשלה בהם "סביר". בהמשך השידור, בעקבות בקשה מפורשת של כתבנו תמיר סטיינמן, חזרו בו איתם מהמילה ואמר שייתכן שלא הייתה "מספיק רגישה".

מחדל הטיפול העוטף - סיקור N12

ערן דורון, ראש המועצה האזורית רמת נגב שקלטה מאז 7 באוקטובר אלפי תושבים ממועצות בנגב המערבי, סיפר שהעבודה בנושא מול גורמים ממשלתיים הייתה לא יעילה, וכי טיפול הממשלה לוקה בחסר.

על כך הגיב תא"ל במיל' אפי איתם ש"מדינת ישראל במלחמה", ושבהשוואה למדינות אחרות שחוו מצב דומה "התהליך מתבצע לא בצורה מושלמת, אך בצורה סבירה לחלוטין". מנחה המשדר, ירון אברהם, תמה על ההגדרה הזאת וטען שאיתם עושה הנחות ושהם לא חיים את אותה המציאות. גם שאר חברי הפאנל, בהם איתן בן דוד, לשעבר בכיר בשב"כ ומ"מ היועץ לביטחון לאומי ואל"מ במיל' קובי מרום, לא הסכימו עם דברי השר לשעבר.

תמיר סטיינמן מגיב להתבטאות של אפי איתם בשידור (צילום: N12)
אפי איתם ותמיר סטיינמן | צילום: N12

"אנחנו משלמים את מחיר ההפרטה של המדינה - בנינו חברה שבנויה על זה שאת מקומה של המדינה תופסים ארגונים שונים ומשונים והמדינה רק מעבירה כסף", הוסיף איתם, ואמר ש"יש עניינים של קשב וקפסיטי, והבכיינות הזאת היא לא במקום".

הרוחות באולפן סערו. "זו לא בכיינות, זה לא בסדר שאתה אומר את זה", אמר אברהם. "זה בסדר שזו דעתך, אבל אנשים איבדו את כל עולמם". כשראש המועצה דורון ניסה להשיב, טען איתם שמדובר בדמגוגיה. "אני אומר שצריך לטפל ומטפלים ואפשר לטפל יותר טוב, אבל זה הכול", אמר איתם.

לאחר מכן ביקש כתבנו בדרום תמיר סטיינמן, שמלווה את תושבי העוטף בשנים האחרונות ואת ייסוריהם בשבועות האחרונים בפרט, שאפי איתם יחזור בו מדבריו.

"אפי איתם הוא בעיני גיבור ישראל, מישהו שרבים מאיתנו מעריכים מאוד", פתח סטיינמן, "אבל היה לי קשה לשמוע את זה שאמר 'די לבכיינות'. אפי איתם, עשרות אלפי אנשים הופקרו למוות והם מופקרים עכשיו עוד הפעם. 'די לבכיינות'?! האנשים האלה נותרו ללא בית לחזור אליו, ללא משפחות. חלק מהיקירים שלהם - אתה יודע מה קרה להם. 'די לבכיינות'?! תסתכל מהצד השני שלך, תסתכל על ערן דורון, על ראשי המועצות בעוטף עזה. הם נאבקים עכשיו, אין להם מושג, הם עדיין בהלם, הם בכלל לא התאוששו. איך אפשר להגיד דבר כזה לאנשים כאלה? היות שאתה אדם מיוחד ואני מעריך אותך עם כל עם ישראל, אני מבקש ממך לחזור ממך מהדברים האלה".

מפונים מבארי במלון בים המלח (צילום: יוסי זמיר, פלאש 90)
מפונים מקיבוץ בארי במלון בים המלח | צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

"לגבי הביטוי בכיינות, לקחתי אותו חזרה, אין לי שום בעיה עם זה אבל אני רוצה להסביר למה אני מתכוון", השיב לו איתם, מפקד אוגדת הגליל לשעבר. "אני בן קיבוץ עין גב, וב-1962 הפגיזו והרסו לנו את הקיבוץ. למחרת הגיע בן גוריון חדר האוכל, שבו ישב כל הקיבוץ כולל אותי בן 10, אמר משפט אחד והלך: 'חברי עין גב, אין עם נסוג מחפירות חייו'. זה המסר המנהיגותי, המבצעי והמורלי. לכן את המילה בכיינות אני לוקח חזרה, ויכול להיות שהיא לא הייתה מספיק רגישה".

"אנחנו במלחמה על חיינו והיא רק התחילה, ולכן הרבה מאוד דברים שהשתבשו עוד יתוקנו", סיים איתם את דבריו.