השר בני גנץ נתן היום (חמישי) הצהרה לתקשורת, לאחר ימים רבים שלא דיבר בתדרוך עיתונאים. "מדינת ישראל מתמודדת עם אתגר שלא חוותה מאז הקמתה", פתח השר גנץ את דבריו. בשונה מראש הממשלה נתניהו, גנץ השיב לשאלות העיתונאים. בתגובה לשאלת חדשות 12, אמר: "איני משחרר את עצמי - לא מדברים שקרו ולא מדברים שלא קרו".

"אנחנו נמצאים במערכה רחבה, שדורשת אחריות ושיקול דעת בהכנת המהלכים הנדרשים ונחישות בביצועם", הוסיף. "צפויים לנו אתגרים ורגעים קשים, אבל בסוף נצא מחוזקים מבפנים ומבחוץ".

גנץ טען שכניסתו לממשלה והקמת קבינט המלחמה הייתה הדבר הנכון למדינת ישראל. "הצעד הזה כבר הוכיח את עצמו בהתנהלות המדינית והביטחונית, במסר הפנימי לחברה הישראלית ובמסר החיצוני לאויבינו", אמר.

בדומה לדבריו של ראש הממשלה אמש, גם השר גנץ דיבר על סוגיית החזרת השבויים והחטופים. "אנחנו עוסקים לילה ויום במאמצים בלתי מתפשרים כדי להשיב הביתה את בנינו ובנותינו", הדגיש. "אנחנו עושים זאת בכל דרך אפשרית, בכל נתיב שיש לנו, בכל אמצעי שברשותנו. החזרתם היא חלק בלתי נפרד מהמאמץ המלחמתי".

בנימין נתניהו בקבינט המדיני-ביטחוני  (צילום: חיים צח, לע"מ)
ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני | צילום: חיים צח, לע"מ

"אנו פועלים לשמירה על הלגיטימציה הבינלאומית ומעמיקים את שיתוף הפעולה שלנו עם בעלות בריתנו ובראשן ארצות הברית", הבהיר גנץ. "ואני מקבלים את ההחלטות אך ורק לפי האינטרסים הרחבים שלנו".

גנץ אמר כי "המערכה תיכנס בקרוב לשלבים נוספים – בעוצמות גדולות יותר". הוא הוסיף כי "אנחנו כהנהגה ערים לקשיים ולהשפעות של משך הלחימה על כולנו. אני מבטיח לכם שהשיקול היחיד שעומד לנגד עיננו הוא הניצחון, שינוי המצב האסטרטגי בדרום והשבת הבנות והבנים לגבולם".

השר התייחס גם לשלב הבא שצפוי במלחמה – התמרון הקרקעי. "אנחנו נפעל לעיצוב מחדש של המרחב, והלחימה מול הטרור בעזה תימשך בשטח הרצועה ולעומקה בכל זמן ובכל מקום שנידרש. התמרון הוא רק שלב אחד במהלך ארוך טווח שכולל היבטים ביטחוניים, מדיניים וחברתיים שיארכו שנים".

נתניהו: "כולם יצטרכו לתת תשובות, גם אני"

אתמול, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייצב מול המצלמות ונמנע מלקבל אחריות על מה שהוביל למתקפת הפתע באופן ישיר: "המחדל ייבדק, כולם יצטרכו לתת תשובות, גם אני. אבל כל זה יקרה אחרי המלחמה".

על רקע הדיווחים לפיהם ישנו חוסר אמון בינו לבין ראשי מערכת הביטחון, נתניהו התייחס לשיתוף הפעולה ביניהם ולמחויבותם להשגת יעדי המבצע. "כל אנשי החמאס הם בני מוות", אמר. "בתוך עזה ומחוצה לה, מעל האדמה ומתחת לה. יחד עם שר הביטחון גלנט, השר גנץ, הקבינט הביטחוני, הרמטכ"ל וראשי זרועות הביטחון, אנחנו עובדים כדי לממש את יעדי המלחמה עד לניצחון, ועושים זאת בלי שיקולים פוליטיים". 

"במקביל, אנחנו נערכים לכניסה קרקעית", המשיך נתניהו. "אני לא אפרט מתי, איך וכמה, וגם לא את מכלול השיקולים שאנחנו לוקחים בחשבון, שרובם הגדול כלל לא ידוע לציבור - וכך צריך להיות, כדי לשמור על חיי חיילינו. אנחנו פועלים כדי להבטיח את התנאים המיטביים ללוחמינו לפעולות הבאות".