הממשלה אישרה הלילה (בין שני לשלישי) את הצעת התקציב שהביאו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' בפני השרים. אלא שבישיבה התחוללה סערה סביב הכספים הקואליציוניים שאושרו לבסוף על ידי השרים. שרי המחנה הממלכתי תקפו בחריפות, החליטו לצאת מהדיון לפני תומו – והודיעו מראש שיחשיבו אותם כמתנגדים בזמן ההצבעה. שר המדע והחדשנות מהליכוד אופיר אקוניס נמנע. 

התקציב שאושר לתקופת המלחמה עומד על 30.3 מיליארד שקלים, והוא אמור לענות על צורכי המלחמה הביטחוניים והאזרחיים. שר האוצר סמוטריץ' בירך: "בתקציב הזה אנחנו ממשיכים לעטוף את הניצולים והמפונים ואת המשק כולו, את העסקים, את העצמאים, את כל אזרחי ישראל. אנחנו בונים יחד מחדש תחושה שיש מדינה לסמוך עליה בשעת צרה".

אלא שלפני ההצבעה והאישור, התחוללה דרמה גדולה כששרי המחנה הממלכתי הביעו את מורת רוחם מהתקציב שעל הפרק, ועל הכספים הקואליציוניים שכלולים בו. את ההתנגדות החריפה ביותר הביעה יפעת שאשא-ביטון, שאמרה: "התקציב כולו היה צריך להיות מנותב למאמץ הלחימה. מה שהבאתם כאן לאישור מריח כמו עסקנות פוליטית בחסות המלחמה". היא טענה שהתקציב "לא תורם בכלום, אלא להפך – רק ממשיך את הפגיעה באמון הציבור". 

יפעת שאשא ביטון בכנס היערכות לפתיחת שנת הלימודים (צילום: עודד קרני, לע"מ)
טענה שהתקציב פוגע באמון הציבור. שאשא-ביטוון, ארכיון | צילום: עודד קרני, לע"מ

גם חבר סיעתה, השר גדעון סער, תקף בישיבת הממשלה: "ניתן היה להביא לכאן הצעה אחרת – כזו שעולה בקנה אחד עם טובת הכלכלה, כזאת שמתעלה לגודל השעה ומשקפת את האחדות בעם. לצערי זה לא מה שקרה כאן הערב". 

"אנחנו הצבענו נגד ההסכמים הקואליציוניים כשקמה הממשלה, למה חשבתם שנשנה את דעתנו עכשיו?" תהה סער. "האם כשהצטרפנו לממשלה ביקשנו כספים קואליציוניים? זה כלל לא עלה על דעתנו! אנחנו במלחמה!"

לדברי סער, "אנחנו נכנסים לתקופה כלכלית קשה ביותר, עם הרבה חוסר ודאות". הוא הוסיף: "צריך להיות עם יד רחבה בכל מה שנוגע להוצאות המלחמה, הן בביטחון והן בהוצאות האזרחיות הקשורות. מצד שני, חייבים להקפיא כל מה שאינו נדרש והכרחי. לצערי אין הקפדה על כך בהצעה שלפנינו". 

בצלאל סמוטריץ' (צילום: Arie Leib Abrams, Flash90)
הכספים הקואליציוניים אושרו. שר האוצר סמוטריץ' | צילום: Arie Leib Abrams, Flash90

גם השר אופיר אקוניס מהליכוד, חבר הממשלה מרגע הקמתה, נמנע בהצבעה. "לא מובן מאליו שישראל נכנסה למלחמה בעזה כשמצבה הכלכלי איתן, כפי שהעידו סקירות נגיד בנק ישראל וראשי משרד האוצר", אמר. 

הוא הבהיר שיימנע מאחר ש"בישיבת הקבינט הכלכלי-חברתי הסכמנו, בקונצנזוס רחב, שלא תהיינה הוצאות על כל מה שאינו קשור לצורכי המלחמה". אקוניס נמנע בהצבעה על הסעיף של "יישום הסכמים קואליציוניים".

ראש הממשלה נתניהו התייחס לתקציב שהביא בפני השרים. "עם פרוץ המלחמה, הנחיתי לפתוח את כל הברזים ולדאוג לכולם, זה מה שעשינו מאז וזה מה שאנחנו עושים היום". נתניהו אמר כי התקציב הוא בגובה של כ-30 מיליארד שקלים, שילווה את ישראל למשך חודש וחצי – "לטובת כל צורכי המלחמה". לדברי ראש הממשלה, "זהו תקציב משמעותי, חשוב והכרחי לטובת כל אזרחי ישראל".