"הלילה הזה היה הנורא מכול": זעם גדול בקרב משפחות החטופים בידי חמאס בעקבות הפעולה הקרקעית הנרחבת של צה"ל ברצועת עזה. מטה המשפחות להחזרת החטופים והנעדרים הודיע היום (שבת) כי הם דורשים לפגוש מיד את ראש הממשלה ושר הביטחון, ואם לא – יפתחו בצעדי מחאה נרחבים ברחובות. בעקבות ההודעה, לשכת גלנט הודיעה כי שר הביטחון ייפגש מחר לראשונה עם נציגי המשפחות.

"הלילה הזה היה הנורא מכול הלילות", כתבו בהודעת מטה המשפחות להחזרת החטופים והנעדרים. "זה היה לילה לבן וארוך, על רקע הפעולה הגדולה של צה"ל ברצועה, ואי-ודאות מוחלטת לגבי גורלם של החטופים שמוחזקים שם ונתונים גם הם להפצצות הכבדות".

 

מטעם המשפחות הדגישו כי איש מחברי קבינט המלחמה לא טרח להיפגש עימם, והם דורשים הסבר לשאלה אם הפעולה הקרקעות מסכנת את שלומם של החטופים בעזה. "אנחנו דורשים משר הביטחון יואב גלנט וחברי קבינט המלחמה – להיפגש איתנו עוד הבוקר!", נכתב.

עוד הודיעו כי החל מהבוקר יתכנסו משפחות החטופים בכיכר "החטופים והנעדרים" ברחבת מוזיאון תל אביב – עד שראש הממשלה ושר הביטחון ייפגשו איתם. לטענתם, אם לא תתקיים פגישה כזאת – עוד הערב תפורסם הודעה מטעמם על החרפת המאבק ויציאה לפעולות מחאה גדולות ברחובות.

אחת המשתתפות במחאה בעד החזרת החטופים והנעדרים היא איילת סמרנו שבנה יונתן חטוף ופצוע בעזה. "הגענו לכאן לאחר יותר מ-21 ימים ולאחר לילה שלא ישנו. לראות באמצעי התקשורת שנכנסים לעזה ושמדברים על חדירה עמוקה יותר ומסיבית ואגרסיבית יותר, מאותו הרגע כל ההורים לא יכולים לשבת בשקט. עברנו לילה שהוא גיהינום נוסף לכל 21 הימים האלה שעברנו בהם גיהינום", סיפרה.

איילת סמרנו, אימו של יונתן שנחטף לעזה (צילום: חדשות 12)
איילת סמרנו, אימו של יונתן שחמאס חטף לעזה: "אין לנו ברירה. נבעיר את המדינה" | צילום: חדשות 12

 

"זה עוד ועוד התעללות. אנחנו מבינים את הדיסקרטיות שצריכה להיות ומבינים שאי אפשר לשתף אותנו בהחלטת הקבינט", המשיכה סמרנו. "אף אחד לא מבקש לשבת בקבינט ולהיות חלק מההחלטות, אבל כל מה שאנחנו מבקשים זה נציג אחד שיושב בחמ"ל המלחמה, נציג שיושב בקבינט שיבוא ויחבק את 229 המשפחות ויגיד להן 'חבר'ה, אנחנו יודעים מה אנחנו עושים'".

לדברי המשפחות, הם הציבו אולטימטום לדרישה שיגיעו לדבר איתם: "היו התכתבויות בבוקר בין ההורים, זה חוסר אונים. מירב, אם של חטוף שמובילה את המחאה, אמרה שאנחנו יוצאים ולא חוזרים הביתה", סיפרה סמרנו. "כולם יבואו. דופקים על דלתות של בתים, מבקשים מכל שכן ומכל מי שיכול, להגיע ולמחות. אנחנו מבעירים את המדינה בזמן מלחמה. אתם לא רוצים עוד בעירה בתוך המדינה, אנחנו רוצים שיהיה לכם את הכוח והיכולת להילחם ולהביא את הילדים שלנו, אז תנו לנו את השקט הזה". 

"אל תגררו לעוד מלחמה בתוך המדינה. אנחנו לא רוצים להילחם בתוך המדינה אבל אנחנו מרגישים שלא מתייחסים אלינו", המשיכה סמרנו. "אין לנו ברירה, אנחנו נבעיר את המדינה. ולמה? אני שואלת את כל חברי הקבינט, למה המשטרה צריכה להתעסק איתנו בהפגנות להפעיל את הכוח עלינו במקום להתעסק בחטופים. תנו לנו מילה ותרגיעו אותנו". 

לאחר הודעת גלנט כי ייפגש מחר עם משפחות החטופים, במטה המשפחות הגיבו כי הם מצפים לפגישה עם ראש הממשלה ועם שר הביטחון עוד היום. "המשפחות לא יעברו עוד לילה של סיוט ללא תשובות. החל מ-20:00 נעמוד בשער הקריה בהמתנה לפגישה", נמסר. 

"אנחנו מצפים מראש הממשלה ומשר הביטחון להיפגש איתנו עוד היום, להסתכל לנו בעיניים ולתת תשובה ברורה לשאלה אם החרפת הפעולה הצבאית בעזה מסכנת את שלומם של 229 החטופים", הוסיפו במטה המשפחות. "נמאס לנו מסיסמאות. הזמן של היקרים והיקרות שלנו אוזל, הם מוחזקים בתנאים מחפירים מתחת לאדמה בחושך שלושה שבועות, חלקם פצועים, וכל שעה נוספת שהם שם יכולה להיות גזר דין מוות עבורם. אנחנו מצפים מרה"מ ומשר הביטחון שיגיעו עם תשובות ברורות לשאלה - איך הם מתכוונים להחזיר את החטופים בריאים הביתה".