פרסום ראשון: בעקבות אמירות מקוממות של שרים בממשלה במהלך המלחמה, היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה הזהירה היום (שני) בדיון סגור את השרים, ואמרה בין היתר כי לאמירות מעין אלה יש השלכות בזירה המשפטית הבין-לאומית.

אזהרתה של היועמ״שית מגיעה לאחר שתי אמירות ספציפיות של שרים בממשלה שנאמרו לאחרונה. האחת, היא אמירתו של השר אבי דיכטר בריאיון ל״פגוש את העיתונות״ אצלנו בחדשות 12, לפיה המלחמה היא ״נכבת עזה 2023״. האמירה השנייה היא אמירתו של השר עמיחי אליהו, שטען כי הטלת פצצת אטום על עזה היא ״דרך אחת אפשרית״.

האמירות הצליחו לעורר גם את זעמו של ראש הממשלה נתניהו. בדיון סגור שהתקיים ביממה האחרונה, אמר ראש הממשלה לשרים: ״אתם צריכים ללמוד לשתוק ולא להגיד דברים שתצטערו עליהם אחרי יום״. היועצת המשפטית אמרה לשרים: "האמירות האלה נותנות גב לחורשי רעתנו, כי הן מנוגדות לכללי המשפט הבין-לאומי ומתפרשות כפשע מלחמה״.

היועצת המשפטית לממשלה הבהירה את כללי המשחק המשפטיים והבין-לאומיים לשרים. השרים שמעו – ושתקו. ייתכן שהם גם יחשבו פעם או פעמיים בפעם הבאה, לפני שיגידו דברים שיש להם השלכות משמעותיות: גם בזירה הבין-לאומית וגם בזירה המשפטית.