בזמן שהקבינט מכריז על מצב מלחמה ולמרות שבמחנה הממלכתי לא הציבו דרישות מפליגות, כבר יותר מיממה לא מתנהלים מולם מגעים באפשרות להקמת ממשלת חירום לאומית. יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ אמר הערב (ראשון) כי הוא מוכן להיכנס לממשלה "כדי להקים קבינט מלחמה" וגורמים בקואליציה הבהירו שהמגעים להקמת ממשלה יחלו בקרוב. נשיא המדינה יצחק הרצוג: "צו השעה הוא אחדות בממשלת חירום".

"זה אירוע אסטרטגי מכונן במדינת ישראל", הצהיר גנץ. "אני מוכן להתייצב למערכה כדי להקים קבינט מלחמה. עלינו לקחת אחריות ולהתגייס גם כמנהיגים. זו העת לאחד את השורות בהנהגה בתקופת המלחמה. המטרה היא לנהל קבינט מלחמה. אם תינתן לנו אפשרות להשפיע ולנהל את המלחמה, נתייצב. ואם נתניהו יבחר שלא, נעניק גיבוי מבחוץ לכל צעד נחוש ואחראי".

הנשיא הרצוג: אנחנו במלחמה על הבית וגם הפעם ננצח

גם הנשיא הרצוג קרא להקמת ממשלת חירום. "בואו נשמור על רוח הגבורה ועל היחד, אמר בנאום לאומה. "זה הנשק הכי עוצמתי שלנו. ננהג באחריות. נימנע מהפצת סרטונים ושמועות לא מבוססות שמשרתות את מלחמת התודעה של האויב; נמלא בקפידה אחר הוראות פיקוד העורף; ונזכור – המסע שלנו לניצחון עובר רק בנחישות, רק באמונה בצדקת הדרך, רק יחד, כאיש אחד בלב אחד. בל נשגה באשליות – ימים קשים לפנינו. זה הזמן להתאחד מול האויב – להתאחד – ולפעול כאגרוף נחוש. זה צו השעה, והוא צו חירום – אחדות ישראלית. הן בעם, והן בכנסת והן בממשלת חירום".

"הרגעים האלה קשים מנשוא", אמר הרצוג. "כולנו אבלים ודואבים 'עַל זִיו הָעֲלוּמִים וְחֶמְדַּת הַגְּבוּרָה וּקְדֻשַּׁת הָרָצוֹן וּמְסִירוּת הַנֶּפֶשׁ שֶׁל הַנִּסְפִּים בַּמַּעֲרָכָה הַכְּבֵדָה'. כולנו ראינו את אויבינו שתוקפים באכזריות לא אנושית – קשישים, נשים, משפחות, תינוקות; מכל רקע, מכל אמונה; בקיבוצים, במושבים, בערים ובעיירות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בהערכת מצב בקריה בתל אביב (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
נתניהו וגלנט בהערכת מצב בקריה בתל אביב | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

"חיות אדם, כן – חיות אדם מפלצתיות, שלא מבחינות בין דם לדם; שטובחות ושובות פעוטות ונשים זקנות; שיוצאות למסע קטל שמטרתו צעירים תמימים במסיבה, שכל חטאם הוא היותם ישראלים שרצו לשמוח, שרצו לחגוג", המשיך נשיא המדינה. "אלה אויביך ישראל – ועליהם אנחנו נגבר, בכוח צבא ההגנה לישראל וכוחות הביטחון שלנו ובכוח רוחנו. כפי שכבר נאמר: 'זו ברירת חיינו – להיות נכונים וחמושים, חזקים ונוקשים; או כי תישמט מאגרופנו החרב – ויכרתו חיינו'".

"מעשה התועבה הזה, שהחל בעיצומם של שבת וחג תוך חציית קו הגבול, והמשיך בתקיפת קו המחרשה, הוא חטא בל יכופר. חטא שמובל לא רק בידי ארגון מחבלים רצחני אלא בידי ציר רשע שבסיסו באיראן וגרורותיו פועלות שוב ושוב לערער אותנו; את רוחנו, את ריבונותנו, את מי שאנו כעם וכמדינה. אחיי ואחיותיי: אנחנו במלחמה על הבית. ואנחנו ננצח!".

גורמים בקואליציה: המגעים להקמת ממשלה יחלו בקרוב

בכירים בקואליציה ובהם יו"ר ש"ס אריה דרעי, שר המשפטים יריב לוין ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' תומכים בכניסה מיידית של גנץ וגם של יו"ר האופוזיציה ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד, אם ייסוג מדרישתו לסילוק סמוטריץ' והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר מהקואליציה. 

בישיבת סיעתו אתמול, נזף גנץ בכל מי שדיבר נגד הצטרפותו לממשלה או על המשמעות הפוליטית של המהלך. "נכנסתי בגלל מחלת שפעת, אז עכשיו כשהמדינה במלחמה לא אכנס לעזור?", אמר. עם זאת, בקואליציה חוששים מזכות וטו שידרוש, תזכורת לשיתוק מהממשלה הפריטטית של נתניהו וגנץ.

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר הערב כי הוא מוכן להיכנס לממשלה בלי תנאי אם תתחייב לחסל את חמאס וכל מנהיגי הטרור. "ישראל חייבת לנצח", הבהיר. "במידה וראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל מתייצבים מול המצלמות ומודיעים לעם ישראל שהממשלה החליטה לחסל את ארגון הטרור חמאס ואת כל מנהיגי הטרור ולא תסתפק בשום דבר פחות מזה, אני אצטרף לממשלה חירום לאומית ללא שום תנאים".

לדברי ליברמן, "יש לנו אתגרים נוספים בצפון מול חיזבאללה, בני ערובה בתוך רצועת עזה, קהילה בינלאומית ואתגרים רבים נוספים. אנחנו נדע להתמודד עם הכול במקביל. אבל סדר העדיפויות חייב להיות ברור – לפני הכול, חיסול החמאס וראשי החמאס".

"כל הניסיונות למרוח, להקים עוד ועדה, לקיים עוד דיון, זה תסריט ידוע מראש", הדגיש יו"ר ישראל ביתנו. "אני כבר הייתי שם.  לכן, אני חוזר ומדגיש, רק התחייבות חד משמעית- בלי אבל, בלי ועדות, בלי גמגומים. רק זה פירושו אכן ממשלת חירום אמיתית. רק כך נחזיר את הביטחון לתושבי הדרום ולשאר אזרחי המדינה ונחזיר את השבויים והנעדרים".

שר האוצר סמוטריץ' השיב לליברמן וקיבל את התנאי שלו לכניסה לממשלה. "אני מברך על הודעתו של אביגדור ליברמן בדבר נכונותו להצטרף לממשלת חירום לאומית באופן מיידי סביב מטרה אחת ברורה ומוסכמת: חיסול חמאס ושאר ארגוני הטרור ברצועת עזה", מסר.

"אתמול הוכח, למי שעוד היה זקוק להוכחה כזו, שישראל לא יכולה לחיות עם קיומו של ארגון טרור רצחני בגבולותיה", הבהיר סמוטריץ'. "חיסולו המוחלט של האיום הזה הוא מטרתנו המשותפת. אני קורא לשאר מנהיגי האופוזיציה לנהוג באופן דומה. אנחנו חייבים לאחד את העם סביב המטרה הקיומית והחיונית הזו להחזרת הביטחון לישראל, ובעזרת השם לנצח".