הראשון לציון, הרב הראשי לישראל יצחק יוסף, תועד אומר אמש (שבת) בשיעור תורה שהחילונים "מסכנים" וש"אין להם סיפוק בחיים". בדברים שנשא ופורסמו ב"צינור" ברשת 13, אמר: "אני רואה כל מה שקורה בציבור החילוני. הם מסכנים. אין להם סיפוק בחיים, הכול למען תאוות העולם הזה". 

הרב יוסף אף תקף את אלו שאוכלים "לא כשר": "אדם שאוכל לא כשר, המוח שלו נהיה מטומטם וקשה לתפוס דברים - לא קולט. כל מיני ארגונים שמחזירים אותם בתשובה - זה מה שצריך לעשות, זה מה שמר"ן עשה. ברגע שהוא אוכל כשר, אתה יכול להמשיך להשפיע עליו. הם מקנאים בנו, זו הכול קנאה". 

 

דבריו של הרב הראשי יוסף עוררו סערה במערכת הפוליטית, בין השאר של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שתקף אותו: "הטמטום היחיד זה שהציבור החילוני מממן ומשלם שכר לאדם חשוך כמוך". חברת מפלגתו של ליברמן, חה"כ יוליה מלינובסקי, הוסיפה: "לפי אמירותיו של הרב הראשי לישראל יצחק יוסף, גם אכילת אוכל כשר בלבד לא מבטיחה חוכמה גדולה".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיב: "בדבריו שינה הרב יוסף את הגדרת תפקידו. הוא אינו הרב הראשי לישראל, אלא הרב של מיעוט צעקני שמקלל מהיציע מיליוני יהודים שמשרתים בצבא, מסכנים ומקריבים את חייהם, עובדים ומחזיקים את המדינה הזו בחיים. בדבר אחד הוא צדק - הם הרגישו הערב קצת מטומטמים כשנזכרו שהם אלה שמשלמים את משכורתו".

חה"כ ולדימיר בליאק מיש עתיד, הצטרף: "אולי המוח שלי 'נהיה מטומטם מאכילת לא כשר', אך נשגב מבינתי כיצד אפשר לקחת מאות אלפי ש"ח משורדי השואה ולהעביר לאברכים". חה"כ מטי צרפתי ממפלגתם הוסיפה: "דרך ארץ קדמה לתורה? לא אם אתה הרב הראשי לישראל. אדם בעל תפקיד בכיר שבעזות מצח מבטל ותוקף ציבור יהודי שלם שהוא אמור לשרת. זאת לא יהדות!"

הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף (צילום: מתוך ערוץ הלווין של מרן - דר וסוחרת )
הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף | צילום: מתוך ערוץ הלווין של מרן - דר וסוחרת

חה"כ גלעד קריב ממפלגת העבודה המשיך: "הפנינים האלה חמורים יותר מכל תקרית שאירעה ביום כיפור. האיש נושא במשרה ממלכתית ובמשרה שיפוטית. חלק מהדברים נאמרו בהתייחסות ישירה לתפקידו כדיין. בקהל ישבו חברי כנסת, דיינים ורבנים. מעניין אם כל המגנים את אירועי יום הכיפורים המצערים בכיכר דיזנגוף יגנו באותה הלשון את ההשתלחות של הרב יוסף או שימשיכו לעלות אליו לרגל. (וכן - אני מתכוון בראש וראשונה לכמה חברי כנסת ומנהיגי ציבור ממפלגות האופוזיציה).

חה"כ נעמה לזימי ממפלגת העבודה הוסיפה: "אוכלת כשר ועדיין מבינה שאסור להיכנע לריסוק הזכויות וההגנות שלנו. אוכלת כשר ועדיין מבינה שישראל היא נס שישמר רק בהיותה דמוקרטיה ליברלית. אוכלת כשר ועדיין מבינה שגזל וריסוק השירותים החברתיים לטובת לימודים ללא ליבה שפוגעים בעתיד של ילדים חרדים זה לא מוסרי ולא שוויוני".