הציוץ, הסערה - וההתנצלות: רה"מ נתניהו חזר בו הבוקר (ראשון) מהציוץ שבו למעשה גלגל בזמן מלחמה את האחריות למעשי הטבח ב-7 באוקטובר לראשי אמ"ן והשב"כ. "טעיתי. הדברים לא היו צריכים להיאמר, ואני מתנצל", הבהיר והוסיף: "נותן גיבוי מלא לכוחות הביטחון". דברי נתניהו נשמעו אחרי מתקפה קשה שספג מחבריו לממשלת החירום ומשחקנים אחרים במערכת הפוליטית. בנוסף, הוא גם מחק מוקדם יותר את הציוץ המדובר.

"במהלך הלילה, לאחר מסיבת העיתונאים, חזרו ועלו ההאשמות החמורות שלפיהן ראש הממשלה קיבל התרעות ספציפיות למלחמה, דבר שלא היה. על כך הגיב ראש הממשלה. ראש הממשלה ממוקד בהובלת המערכה ונותן אמון מלא בצה"ל ובגורמי הביטחון וביכולתם להשיג את מטרות המלחמה", הבהירה לשכת רה"מ. 

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, התייחס בתדרוך היומי לתקשורת לציוץ של ראש הממשלה, ואמר: "אנחנו עכשיו במלחמה, מרוכזים בה. אנחנו בצה"ל וגם בשב"כ נעשה תחקיר אמת נוקב עם עצמנו ונציג את הכול לציבור, כי אנחנו בנויים על אמון הציבור ולכן נציג הכול. עכשיו אנחנו נלחמים, מרוכזים במלחמה. זו התשובה שלי". 

טרם המחיקה תקפו רבים במערכת הפוליטית, ובהם גם שרים וחברים בקבינט המלחמה של ממשלת החירום, את ראש הממשלה - ודרשו שיחזור בו מדבריו ושיתנצל, כאמור. 

"הבוקר הזה במיוחד אני מבקש לגבות ולחזק את כל גורמי הביטחון וחיילי צה"ל – כולל הרמטכ"ל, ראש אמ"ן וראש השב"כ", כתב גנץ. "כשאנחנו נמצאים במלחמה, מנהיגות צריכה לגלות אחריות, להחליט לעשות את הדברים הנכונים ולחזק את הכוחות באופן שהם יוכלו לממש את שאנחנו דורשים מהם. כל פעולה או אמירה אחרת - פוגעות ביכולת העמידה של העם ובכוחותיו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים (צילום: רויטרס)
רה"מ נתניהו. מחק את הציוץ שבו גלגל את האחריות למחדל לשב"כ ואמ"ן, אך הבהיר: לא קיבלתי התרעות ספציפיות | צילום: רויטרס

"‏ראש הממשלה חייב לחזור בו מאמירתו אמש, ולחדול מהעיסוק בנושא. ‏אמרתי אתמול שמשא כבד רובץ על כתפי ראשי זרועות הביטחון על שהיה ועל שיהיה, הבוקר, אני מבקש להדגיש - כולנו איתכם ומאחוריכם, החברה הישראלית כולה נושאת במשא. אל תביטו למעלה או לאחור - המשיכו במשימתכם. ‏אוהב אתכם, מעריך אתכם ומגבה אתכם".

חבר הכנסת והשר הנוסף ממפלגתו של גנץ, חילי טרופר, ביקר גם הוא את הציוץ של רה"מ נתניהו וכתב: "בשעת חצות, כשהלוחמים והמפקדים שלנו בעזה או סביבה, מוטב להתפלל למענם ולגבות אותם. בוודאי לא להתחשבן איתם. סומכים עליכם, חיילי ומפקדי צה"ל והשב"כ". שר החוץ והרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, קרא לנתניהו: "הסר את הציוץ מהלילה. אנחנו במלחמה". 

השר והרמטכ"ל לשעבר, גדי איזנקוט, הוסיף: "כחבר הקבינט קורא לראש הממשלה הנושא באחריות העליונה לביטחון המדינה ותושביה, לחדול לאלתר ממתיחת ביקורת על המערכות שתחת אחריותו. בעת הזו חיוני לתת גיבוי מלא לראשי מערכת הביטחון ולעמוד לצידם, ללא כל תנאי. כמי שרואה מקרוב את ראשי מערכת הביטחון עומדים איתן בהובלת המערכה אחרי המכה הכואבת שספגנו, אין לי ספק ביכולתם להשיג את מטרות המלחמה. כעת זמן העשייה והחתירה למימוש המטרות, הבסת ארגון חמאס, השבת החטופים וסגירת חשבון הדמים". 

השר לביטחון לאומי בן גביר התייחס גם הוא לסערה וכתב: "הבעיה אינה ההתרעה הנקודתית, אלא הקונספציה השגויה כולה. מדיניות ההכלה, ההרתעה המדומיינת, ורכישת השקט הזמני במחיר מופקע, הם אבות כל חטאת. אבל כל זה לא עכשיו. יהיה הרבה זמן אח"כ לחשבון נפש נוקב. כעת חיילנו, כולם יחד, נלחמים כתף אל כתף על הבית. רק באחדות ננצח!"

הביקורת על ראש הממשלה נשמעה לאחר שאתמול בלילה, בעיצומה של המלחמה, הוא פרסם הודעת הבהרה בעקבות ה"טענות השקריות", לדבריו, וטען: "בשום מצב ובשום שלב לא ניתנה התרעה על כוונות מלחמה מצד החמאס, להפך, כל גורמי הביטחון, כולל ראש אמ"ן וראש השב"כ, העריכו שהחמאס מורתע ופניו להסדרה". עוד הדגיש נתניהו כי זו הערכה שהוגשה "פעם אחר פעם" אליו ולקבינט על ידי כל גורמי הביטחון וקהילת המודיעין, כולל עד פרוץ המלחמה.

במהלך מסיבת העיתונאים המשותפת אתמול עם שר הביטחון גלנט והשר גנץ, השיב על שאלות עיתונאים לראשונה מאז פרוץ המלחמה בעזה - וגם הפעם בחר שלא לקבל אחריות. על שאלת חדשות 12 ענה: "אני לא חוזר בי ממילה אחת שאמרתי, לא אז ולא עכשיו", והוסיף: "כבר אמרתי ואני חוזר ואומר - אחרי המלחמה כולנו, כולם, יצטרכו לתת תשובות לשאלות קשות וזה כולל אותי". יחד עם זאת אמר נתניהו כי "הרפורמה המשפטית לא עומדת על סדר היום".