למרות שראש הממשלה נתניהו הודיע כי השעה את השר עמיחי אליהו מישיבות הממשלה, הערב (ראשון) קיימה הממשלה הצבעה טלפונית - והשר אליהו השתתף בה. שר המורשת אליהו הושעה כביכול לאחר שאמר בריאיון מוקדם יותר היום ברדיו קול ברמה שלהטיל פצצת אטום על עזה "זו דרך אחת" למוטט את החמאס. כיוון שהשעייתו אינה אפשרית לפי תקנון הממשלה, אלא רק פיטורין, אין לנתניהו שום אפשרות לכפות אותה - מלבד לפטרו.

בנוסף, כשנשאל בריאיון מה יעלה בגורל 241 החטופים שמוחזקים ברצועה, אמר: "אתה צריך שהחמאס יתחנן להחזיר לך את החטופים האלה, במלחמה משלמים מחירים". עם זאת, הוסיף בהמשך: "אני מקווה ומתפלל לשובם". לאחר הריאיון הבהיר אליהו בטוויטר כי "האמירה על האטום הייתה מטפורית". דבריו עוררו סערה, ורה"מ בנימין נתניהו גינה אותם והחליט להשעותו מישיבות הממשלה "עד להודעה חדשה". 

ההתכתבות בישיבת הממשלה שבה הצביע השר אליהו
ההתכתבות בישיבת הממשלה שבה הצביע השר אליהו

השר גם שרטט את תרחיש הסיום של המלחמה מבחינתו, והוא לחזור לגוש קטיף: "הם לא מפחדים מהמוות, אנחנו צריכים להבין מה שובר ומרתיע אותם. צה"ל בכיוון הנכון. אנחנו צריכים לגבות מהם מחיר טריטוריאלי". הוא הוסיף כי "אנד גיים" לשיטתו, "זה שאין גדר ומיגוניות. כל מי שמניף דגל של אש"ף או חמאס לא יכול להיות איתנו על האדמה הזאת. אין מקום לרצועת עזה, מי שרוצה להיות ערבי במדינת ישראל צריך להיות כמו יוסף חדאד".

כאמור, השעייתו של השר אליהו לפי תקנון הממשל אינה אפשרית משום שהוא שר, ובסמכותו להצביע כחלק מהממשלה. הסנקציה היחידה שניתן להטיל עליו כדי למנוע ממנו להגיע לישיבות ממשלה היא פיטורים.

מילותיו של עמיחי אליהו עוררו הדי ביקורת במערכת הפוליטית, בראשה ראש הממשלה נתניהו, שכתב: "הדברים של השר עמיחי אליהו מנותקים מהמציאות. ישראל וצה״ל פועלים לפי הסטנדרטים הגבוהים ביותר של הדין הבינלאומי בכדי למנוע פגיעה בבלתי מעורבים, וכך נמשיך לעשות עד לניצחון". שר הביטחון גלנט תקף במילים חריפות את חברו לקואליציה: "טוב שלא אלה האנשים שמופקדים על ביטחון ישראל".