השבוע פורסם כי ברפורמה החדשה של משרד התחבורה תושבי המרכז צפויים לשלם על תחבורה ציבורית יותר מתושבי ישובים חרדיים, ערביים וישובי הפריפריה. השרה מירי רגב הגיבה היום (שבת) לדברים בריאיון ל"פגוש את העיתונות" והתייחסה לסערה בכנסת וברחבי הארץ אחרי העברת החוק לביטול עילת הסבירות.

"בואו נעשה סדר", הכריזה רגב. "ההנחות הן לכלל אזרחי מדינת ישראל, גם בתל אביב. ביטלנו את העלייה ב-12% במחירי התחבורה הציבורית בכל הארץ, שהייתה אמורה להיות חלק מעליית המדד וחלק מירושה שקיבלנו מליברמן ומגברת מיכאלי. מעבר לזה, כולם הולכים לזכות בהנחות".

רגב פירטה על ההנחות להן יזכו חיילים משוחררים ופנסיונרים והוסיפה ש"יש הנחות נרחבות יותר לאוכלוסיות שיותר נזקקות". היא הסבירה: "מי יותר נזקק? הפריפריה הגיאוגרפית, שהמרחקים שלהם מאוד ארוכים. יש 50% הנחה לפריפריה ו-50% הנחה לסוציו אקונומי 5-1. רמלה, לוד, בת ים, בני ברק. כל החלשים. יש אנשים חלשים שאין להם רכב ומגיע להם לקבל הנחות בתחבורה הציבורית".

מירי רגב, שרת התחבורה (צילום: פגוש את העיתונות, חברת החדשות)
השרה מירי רגב בריאיון | צילום: פגוש את העיתונות, חברת החדשות

ועדיין, תושב בת ים או בני ברק ישלם פחות מתושב תל אביב

"מה לעשות? גם דירה בתל אביב עולה יותר מדירה בדימונה".

אם אתם עיוורים לאמונות ולהשקפות, אז למה הרשות החרדית מתנדבת לשלם 100 מיליון שקל?

"כי אנחנו ביקשנו מהם. אי אפשר להביא כסף כשלא קיים. כולנו מתכנסים - משרד האוצר, משרד התחבורה, החרדים, כדי להביא לרפורמה אדירה בתחבורה הציבורית".

למה בכלל יש רשות חרדית? למה אין רשות חילונית? 

"אני חושבת שנעשה פה עוול מאוד גדול לחברה שלמה שמנסה להשתלב בחברה הישראלית. אני ראיתי אותם גם בצבא, אני רואה את הנשים שהולכות ועובדות. מספיק עם החרמות של אוכלוסיות שלימות בחברה. בואו נלך על ביחד".

השבוע, כזכור, הכנסת העבירה את החוק לביטול עילת הסבירות. מיד לאחר אישורו, ובזמן שמחוץ למשכן הכנסת אלפים הפגינו, התקבצו מספר חברי קואליציה, בהם כם השרה רגב, וצילמו תמונת סלפי מחויכת.

סלפי חברי הקואליציה, צמצום עילת הסבירות (צילום: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
הסלפי של חברי הקואליציה אחרי ביטול עילת הסבירות | צילום: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

הסלפי הזה עשה טוב?

"הסלפי במליאה אמר דבר מאוד פשוט - הוא אמר שיש ממשלה בישראל ושיש כנסת בישראל. אם מישהו חשב לרגע שסחטנות של קבוצות כאלה ואחרות, של פורעי חוק ושל איומים, יעצרו את הממשלה מלהעביר החלטה - לא הצליחו. אנחנו רוצים להגיע להסכמות רחבות ככל הניתן אבל באופוזיציה לא רוצים. אני חושבת שצריך להעביר את כל הרפורמה באחריות".

כל המדינה נשרפת ואת נראית מבסוטית

"היא נשרפת על ידי פורעי חוק. תראה את ההבדל בין הפגנת תומכי הרפורמה, שאחריה הלכו אנשים וניקו את הזבל שנשאר, לבין הפגנת המתנגדים, ששורפים כבישים, שחוסמים את איילון".

בימים האחרונים מספר חברי ליכוד התבטאו נגד הליך החקיקה שהתקיים והצהירו כי בהמשך הדרך יתמכו רק בחקיקה שתעבור בהסכמה. 

מה התשובה שלך לאבי דיכטר שמכנה את מי שמחוקק חקיקה קיצונית לטעמו כביריונים מימין, לדוד ביטן, לאלי דלל, לכל אלה שאומרים שחקיקה תהיה רק בהסכמה?

"אנחנו רוצים להעביר את החקיקה בהסכמה. עשינו ניסיונות רבים, אבל לא יהיה רק בהסכמה. אם נשב 4-3 חודשים ולא נגיע להסכמה אז לא נעשה כלום? נבחרנו. נבטל את ה-2.5 מיליון שבחרו בנו והבטחנו להם רפורמה וגיוון בבתי המשפט ולהביא איזון וצדק?".

מפגינים על כביש איילון  (צילום: ap)
ההפגנות בכבישי איילון | צילום: ap

לא דיברתם בקמפיין על הרפורמה, הבטחתם משילות

"ומה זה משילות? יש לנו בג"ץ ואנחנו רוצים שהמערכת הזאת תהיה צודקת. היא לא צודקת תמיד". 

את היועמ"שית צריך לפטר?

"אם זה היה תלוי בי, כן. אבל זה לא תלוי בי וראש הממשלה אמר שזה לא על הפרק".