שר החינוך יואב קיש התראיין הערב (שבת) ב"פגוש את העיתונות" והתייחס להחלטת הטייסים ואנשי צוות אוויר להפסיק את התנדבותם למילואים אם החוק לביטול עילת הסבירות יעבור ביום שני הקרוב: "אני שומע גם קולות אחרים בצבא, חשוב גם לשקף את זה". עם זאת, הוא שלל בתוקף את הפסקת החקיקה: "לא יכול להיות שלא נעביר את החקיקה".

יש לך חברים בחיל האוויר. מה המידע המודיעיני שלך על הכשירות של החיל החל מהשבוע הבא? כמה אנשי מילואים יסרבו להתנדב?

"אני לא חושב שאפשר לקבוע מספר, ראיתי את הפרסום שדיבר על כ-500 ומשהו. אני שומע גם קולות אחרים בצבא וחשוב לשקף את זה. בחיל האוויר ובקרב הטייסים יש רצון להראות שכולם במקום הזה של הסרבנות, אבל יש הרבה מאוד טייסים שהקול שלהם לא נשמע, ובצדק. הוא לא צריך להישמע. אני אומר את זה כמסר לאלה שאולי חושבים על סרבנות. דיברתי איתם גם בסוף השבוע הזה. הם כולם יודעים שביטול עילת הסבירות זה בוודאי לא חורבן בית שלישי ולא דיקטטורה. יש כאלה שאומרים 'מה אני עושה פה?' זה בוודאי לא הזמן לפגוע בחוסן הלאומי".

התזה שלך אומרת שאסור לממשלה להיכנע בפני הצבא. אבל בשל העברת החקיקה, אם נגיע לרגע בו הרמטכ"ל יגיע לראש הממשלה ויגיד לו שצריך לעצור - כיצד ראש הממשלה יגיב?

"אנחנו לא באירוע מנותק; האירוע התחיל מהפסקת הרפורמה והליכה לבית הנשיא. ישבנו אצל הנשיא וניסינו להגיע להסכמות ולפשרות. היו מספר נושאים שראינו שהפערים בהם לא גדולים, ביניהם צמצום עילת הסבירות. הייתה הסכמה שאם אין הסכמה לכול, אז אין הסכמות".

לפיד וגנץ משוחחים בכנסת (צילום: Israeli Parliament (Knesset)/Anadolu Agency via Getty Images)
עשו טעות? לפיד וגנץ במליאת הכנסת, באפריל השנה | צילום: Israeli Parliament (Knesset)/Anadolu Agency via Getty Images

אז מה עושים עכשיו?

"הרמטכ"ל אמר לנתניהו רק לפני יום או יומיים שאין שום חשש לכשירות המבצעית של הצבא. אני סבור שהבעיה היא לא בכשירות של הצבא כי אני חושב שלא ניתקל באירוע סרבנות משמעותי. לא יכול להיות שלא נעביר את החקיקה. אנחנו חייבים להיות נחושים. ישנו גם המחיר השני של ממשלה שנכנעת בפני תכתיב צבאי כזה או אחר".

היה לכם מחדל אחד לפני חצי שנה שלא הערכתם את עוצמת ההתנגדות, ומחדל נוסף כעת כשאתם לא מתייחסים למצב הנורא במדינה – הצמתים בוערים, הכבישים חסומים, כולם שובתים, מתחילה אלימות. אתה מסכים על הקביעה שהמצב נורא?

"אני לא אומר שהמצב טוב – בכלל לא. אני רק אומר – יש גם רצון מאוד גדול של העצמה של הדבר הזה כולל קמפיין של משרדי פרסום".

אף טייס לא עושה מה שהוא עושה בגלל קמפיין.

"יש פה קמפיין ברור של עשרות מיליוני שקלים שנשפכים ומתודלקים, כולל קמפיין בתקשורת, אי אפשר להתעלם בזה. לגבי הטייס, הוא יצטרך לחשוב היטב ברמה האישית מה הוא עושה, כי יהיה לזה מחיר ברמה הלאומית. ללכת לסרבנות על אירוע שהוא נון-אישיו, בעיניי זה פשע כלפי מדינת ישראל".

בנימין נתניהו, הרצי הלוי, יואב גלנט (צילום: חיים צח, לע"מ)
בנימין נתניהו, הרצי הלוי ויואב גלנט | צילום: חיים צח, לע"מ

הטייסים כבר הודיעו שזה אירוע מז'ורי. דיברתי עם עשרות אם לא מאות מהם, והם מדברים מדם ליבם על סוף הדמוקרטיה והמדינה.

"אני שומע את הצד שאתה מדבר איתו ואני שומע גם את הצד השני. מי שמצייר את האירוע של החקיקה שתעבור פה ביום שני כאילו זה חורבן הבית וכניסה לדיקטטורה – מטעה, משקר ועושה פשע".

מיליוני אנשים מרגישים את זה.

"זה לא מיליונים. ההרגשה היום בימין היא שלא יכול להיות שהממשלה תתקפל".

אחת הסיבות להעמקת הפער היא הסגנון והתבטאויות כמו של בן גביר וטלי גוטליב.

"יש הרבה התבטאויות שלא היו צריכות להיאמר. אני משתדל מאוד להיזהר בדבריי. מעבר לזה, בוא נקשיב למה שאמר ראש הממשלה – אנחנו מעבירים את החקיקה בתחילת השבוע הבא והולכים למהלך של הסכמות ושיח".

היו אמורים להיות הסכמות ושיח בבית נשיא.

"זו הייתה טעות גדולה של לפיד וגנץ להפסיק את השיחות בבית הנשיא".

מה אתה חושב על הצעת גנץ?

"בשמחה, שיח פתוח אחרי החקיקה".

דיברנו על סגנון, כשדודי אמסלם מדבר על התסרוקת של היועצת המשפטית לממשלה – מה דעתך על ההתבטאות הזאת?

"אני לא מסכים עם הרבה אמירות שנאמרו על ידי הרבה שרים – גם לא עם האמירה הזו. אני חושב שהיועמ"שית עושה טעות קשה באכיפה בררנית ופועלת בניגוד למדיניות הממשלה בצורה שערורייתית".

היא צריכה לפעול לפי החוק.

"אני מציע לשמור על החוק. לא להפגין במקומות שאסור, לא לשרוף מדורות בכבישים, לא לסגור את הדרך לנתב"ג, לא לשים גדרות תיל".

מה דעתך על סרטון הטייסים?

אני יכול להבין את ההרגשה המאוד קשה של טייסים שרואים את זה, וזה די מחלחל. מצד שני, כטייס, אני מרגיש את הכאב הגדול שיש בעם. החיבור בין סרבנות למותג 'חיל האוויר' הוא פגיעה קשה. ראשית, זה לא כל משרתי חיל האוויר, וזה עושה עוול גדול להרבה מאוד טייסים ואנשי חיל האוויר בכלל. שנית, אני חושב שיש פה מהלך של הכנסת הצבא לתוך הזירה הפוליטית".

תהיה שביתה?

"אני עושה הכל בימים אלה כדי לנסות לפצח את האירוע הזה בין האוצר לרן ארז. משרד החינוך באתגר עצום – כל הזמן שלי ממוקד באירוע הזה".